You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?

Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?

Senior Member
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
örgütlendikçe aleviler büyürmü...
Administrator
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
Aleviler ve sol kesim örgütlendikçe bölünüyorlar, bu bakımdan örgütlendikçe büyüyemiyorlar, tam aksine örgütlendikçe küçülüyorlar.

İnanç temelinde bir bütünlük sağlanmadıkça, siyaset temelli yapay örgütlenmelerden alevi insanına fayda gelmez...
Senior Member
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
[FONT="Times New Roman"][COLOR="DarkSlateGray"]Ben örgütsel açıdan büyümenin hem artıları hem de eksileri yönünden bakıyorum.Örgütlenmek kolay değildir,önce yapacağınız şeyleri bir şematik yönünden sağlam temellere oturtturmanız gerekir.Yani bu bir nevi kimliktir.Örğüt oluşurken bu örğütün işlevsellik açısından büyüklügü ya da küçüklüğü önemli değildir,bunun nedeni kurulan örğüte gelen şahısların neler yapacağı ve ne gibi misyonlar üstleneceği konusudur.

Alevi örğütlenmesi kolay değildir.Zira Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Aleviler farklı farklı öğretiler öğrenmişlerdir.Temelde ALLAH-MUHAMMET-ALİ demelerine rağmen,bazıları bunu sorgulamamış,bazılarıda sorgulayıp belirli bir zemine çekmişlerdir.Sorgulayanlar sorgulamayanları örgütlemeye çalışmış fakat bunu başaramamışlardır.Türkiye'de özellikle bu derinden hissedilmiş ve bir çok sorunuda beraberinde getirmiştir.

Geçmişte yaşanan olaylar Alevilerin örğütsel başarısızlığını gözler önüne sermiş ve Aleviler bir çok kıyımdan geçmelerine rağmen nedense halen bir birlik haline gelememiş ve halende bu saydıklarıma zemin hazırlayan ortamları değerlendirememişlerdir.

Peki Alevi örğütlenmesi nasıl olmalıdır.Bu soru bir çok defa yöneltilmiş olmasına rağmen kesin bir cevap alınamamıştır.Kurulacak olan bu organizasyon tabiki de herkesi içine çekmemiş olabilir ama bu aslında yapılabilir.Nasıl yapılacağına gelince...Öncelikle bu örğütsel davranışa önce kendi içinde bir itibar gösterilmeli,herkese açık olmalı,misyon-vizyon adı altında temel ilkeler oluşturulup bunu yasal zemin içerisinde yapılabilir haline getirme ve bununla beraber bir şema çıkartıp görev paylaşımları yapılarak,kimlerin neler yapacağı,hangi konuda başarılı oldukları tartışılmalıdır.Tabi ki de bu yapılırken geçmişten gelen birikimler kullanılarak mücadelenin haklılığını herkese tanıtmak ve anlatmak olmalıdır.

Her alana hitap edecek güçlü ve birikimli kadro bu saydıklarımı fazlası ile yapabilir(ki bu zaten bizlerde mevcut)...Bu konuda diğer arkadaşlarda görüşlerini paylaşırlarsa sanırım bunu sağlayabiliriz...
Ellerinde çıralarla gezen çıplak ayaklı körlere ihtiyacı var dünyanın”
Posting Freak
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
[QUOTEAleviler ve sol kesim örgütlendikçe bölünüyorlar, bu bakımdan örgütlendikçe büyüyemiyorlar, tam aksine örgütlendikçe küçülüyorlar.

İnanç temelinde bir bütünlük sağlanmadıkça, siyaset temelli yapay örgütlenmelerden alevi insanına fayda gelmez... ][/QUOTE]

Diline sağlık Tunç can. Alevi birliği ancak "yolda birlik"le sağlanır.

Zöhre Ana'da birlik tek çözümdür.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
[color=Red]aslına bakarsan aleviler örgütlendikçe bölünüyorla büyümüyorlar bu da alevileri düşürüyor birinin buna dur demesi gerekiyor bence???
Oku sen dervişim biter mi sesin,
Kainat Muhammed Mustafa pirim

Kerbela ilinde Zöhre Ana yerin,
Baktım ki postuna o da Ali'ymiş..

Zöhre ANA

Junior Member
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
T U N Ç yazdı:Aleviler ve sol kesim örgütlendikçe bölünüyorlar, bu bakımdan örgütlendikçe büyüyemiyorlar, tam aksine örgütlendikçe küçülüyorlar.

İnanç temelinde bir bütünlük sağlanmadıkça, siyaset temelli yapay örgütlenmelerden alevi insanına fayda gelmez...Sevgili can tunç can neden sol ve alevilik bir ikili olmasa dah iyi olmazmı sizcede ben böyle düşünüyorum tabiki bu benim görüşüm.

neden alevileri hep devletimiz sol olarka görmekten neden sagı degilide hep so..
Junior Member
Örgütlenmek Alevileri Büyütür mü?
sevgli canlara Erdogan ÇINARIN alevilikle ilgili yaptıgı araştırmayı nasıl buluyorsunuz bizlerin yani alevilerin HZ. ALİ İLE bir ilgisinin olmdıgın yazmış sizler bu konuda ne dersiniz yada pir ana ne der bu konuda saygılarımla..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.