You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Ölenlerin dördü de Alevi!

Ölenlerin dördü de Alevi!

Posting Freak
Ölenlerin dördü de Alevi!
Gezi direnişi sırasında öldürülen dört kişinin dördü de Alevi! Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük ve Ali İsmail Korkmaz Aleviydi! Kesin bir sonuç olmasa da saldırılar sonucu yaralananların da çoğunun Alevi olduğu söyleniyor’
Öldürülenlerin ve yaralananların bu kimliklerine bakınca İster istemez insanın aklına ’bu kadar tesadüf olabilir mi’ sorusu gelip takılıyor! Ancak, bu sorunun kesin bir cevabı henüz yok. Tesadüf de olabilir, iktidarın ceberrutluğu ve Alevilere yönelik kin ve nefreti düşünüldüğünde önceden planlanmış bir gerçek de olabilir! Senaryo yazmayacaksak, kesin olan bir şey var: Bu sorunun cevabını AKP iktidarda olduğu sürece bulamayacağız! Çünkü bu sorunun cevabı ancak hukukun işlediği, adaletin sağlandığı demokratik bir Türkiye’de bulunabilir. Yani, yapanın, yaptığının yanına kar kalmadığı, yargıcın adil olduğu, doktorun Hipokrat yeminine uyduğu, hatta Mobesse kameralarının ’herkes için eşit görüntü verdiği’ bir Türkiye’de’

Çünkü, bu ülkede Mobesse kameraları bile şaibeli! Ethem’in ölümüne neden olan vurulma anında, Mobesse kamerası boşluğu ve ağaçları çekiyor, Ali İsmail’in ölümüne neden olan dövülme anları ise bir anda otel kamerasından kayboluyor!

Çünkü bu ülkede, hem iktidar sahiplerinin, hem de iktidara hizmet edenlerin vicdanları kurumuş durumda! Siz bakmayın onların Suriye ve Mısır’daki Müslümanlar için ’vicdan’ yaptıklarına. Onlar yalnızca kendilerine Müslüman! Gerisi külliyen yalan!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, ortada gencecik insanların cenazeleri dururken, kırılan reklam panolarını, maddi hasarları sabah akşam gözümüzün içine sokup durmazlar!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, otopsi raporları ve televizyon görüntüleri ortadayken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ’Ethem arkadaşları olan provokatörlerin taşıyla öldürüldü’ diyemez, Samanyolu haber ve Beyaz TV de bunu manşetine taşıyamaz!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: ’Vicdanım rahat. Emniyet teşkilatı sürekli bir şiddet görüntüsü içerisinde hareket etmiştir diye bana asla söyletmeniz mümkün değil’ diyemez!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü için ’Kendi arkadaşlarına bile zarar verip ’polis yaptı’ süsüne büründürmeye çalışıyorlar’ diyemez! Bunu diyen Vali ve ona bağlı polis o zaman ’doğal bir şekilde’ Ali İsmail’in dövülme anını görüntüleyen otelin kamera kayıtlarının sağlam şekilde alır, arkasından savcılığa bozuk şekilde teslim eder! Arkada delil bile bırakmaz!

Vicdanları kurumamış ve söyledikleri yalan olmamış olsa, arkadaşları tarafından yaralı bir şekilde hastahaneye götürülen Ali İsmail Korkmaz’a kimse ’bu bir adli vakadır. Önce karakola ifadeye götürün’ diyemez!

Ve bunların vicdanları kurumamış, söyledikleri de yalan olmamış olsa, Nedim Şener’in Posta Gazetesi için hazırladığı ’Aleviler Ne İstiyor’ başlıklı yazı dizisinin reklam spotu, içinde ’katliam’ kelimesi geçiyor diye yasaklanmaz! CHP’li Ali Özgündüz’ün sorusuna Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katliam yapmanın neredeyse ’serbest’ ama katliama katliam demenin yasak olduğu bir Türkiye’de hepimizle dalga geçer gibi ’böyle bir ifade vatandaşlar arasında kin ve düşmanlık tohumları ekebilir. Çocuk izleyicilerin üzerinde olumsuz etki ve muhtemel nefret algısı oluşturacaktır’ diye asla cevap veremez!

Bu gerçeklere rağmen, özellikle AKP ve AKP iktidarından beslenen kesimlerin laftan anlamayacakları, kuruyan vicdanlarını da yeniden harekete geçiremeyecekleri kesin! Ancak, Ramazan nedeniyle habire vicdan, insanlık, yardım laflarını tekrarlayan ve buna rağmen zalimlerin arkasında duran milyonlarca insanın hiç değilse Ali İsmail Yılmaz’ın cenaze töreninde Ethem Sarısülük’ün annesi ile Ali İsmail Korkmaz’in annesinin ne büyük bir acıyla birbirlerine sarılıp ağladıkları fotoğraf karesine mutlaka bakmalarında büyük yarar var! Çünkü o yaşanan acı gerçeğin resmi! Her şeyi anlatıyor! Kim bilir, belki o resim vicdanları yeniden harekete geçirir ve bu ülkede yeniden adalet konuşulmaya başlanır!

Yurt Gazetesi
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..
Administrator
Ölenlerin dördü de Alevi!
Ölenlerin dördü Sunni de olabilirdi !

Başbakanın düştüğü hataya bizim de düşmememiz lazım diye düşünüyorum. Başbakan ne demişti :" Reyhanlı'da 53 sünni vatandaşımız şehit edildi."

Geleceğine sahip çıkan gençler, kadınlar, erkekler olarak sokaklara döküldük ve aramızdan 5 canımız bu yola feda oldu. Böyle bakmamız lazım. Demokrasiyi, Atatürk'ü, kalmadı ama Laikliği benimseyen savunan bütün herkesin birleştiği zamanlarda bir dini,bir mezhebi,bir grubu,bir kişiyi öne çıkarmak yapılan işe zarar verir. Çünkü burada önemli olan ben,sen değil BİZ'iz...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.