You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"öküz" gerçekte ne demektir?

"öküz" gerçekte ne demektir?

Administrator
"öküz" gerçekte ne demektir?
[COLOR="#000000"]"ÖKÜZ" GERÇEKTE NE DEMEKTİR?

İnsanların sıkça sövgü olarak kullandıkları ve bir hayvan adı olan "öküz" sözcüğünün kökenini biliyor muyuz?

Eski Türklerin kutsal saydıkları ilk hayvan, yaşadıkları bölgede geçimlerini sağladıkları Tibet öküzü (Tibetçesi "yak") idi. Ziya GÖKALP, bu yüzden Türklerin bu hayvanı ulusal simge olarak kabul ettiklerini söyler. Daha sonraları kurt simgeleşmiştir ancak ondan önce öküz ulusal simgedir. Türkler, Tibet öküzünün kuyruğundan tuğ yaptılar. Kendi topluluklarına verdikleri adı, ona da verdiler. Yani kendi topluluklarına ilk zamanlarda öküz derlerdi. O gün toplumu anlatan ancak bugün sövgü olarak kullanılan öküz sözcüğü gerçekte ne demektir?

Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN, öküz sözcüğünün ök+öz sözcüklerinden oluştuğunu söyler. Türkçede "ö-" eylemi vardır. Anlamı "düşünmek"tir. Bu eylem Orhun Yazıtlarında geçer. Ök sözcüğünün Kaşgarlı Mahmut'a göre anlamı akıldır. Öz sözcüğü ise eski Türkçede aşiret, oymak anlamlarına gelmektedir. Buradaki -z çoğul anlam veren bir yapım ekidir. Bu ek, göz, diz gibi sözcüklerde de görülür. Öz, düşünen topluluk, oymak anlamına gelir. Bu durumda öküz (ök+öz) sözcüğü "akıllı oymak" anlamına gelir. Türkler kendilerine akıllı oymak demişlerdir. Daha sonradan bu ad Oğuz biçimini almıştır. Kendi ulusal simgelerine de kendi oymaklarının adını vermişlerdir. Ancak zamanla bu adın kökeni unutulmuş ve yalnızca bir hayvan adı olarak kullanıla kullanıla sövgü biçimini dahi almıştır.

Öküz, ayrıca gökbilimsel anlam taşır. Boğa takım yıldızı ile ilişkilidir. MÖ 2150-4300 yılları arası gökbilimsel olarak Boğa Çağı olarak bilinir. Bu nedenle, Türkler, Hintliler, Hititler, Sümerler gibi birçok toplumda öküz kutsal sayılırdı. Türk söylencelerinde, Oğuz Kağan adının öküzden gelmesi, iki boynuzlu başlık takması, Dede Korkut öykülerinde Boğaç Han ile simgelenmesi önemlidir. Bu durum, öküzün söylencelere yansımasıdır.

suatozer.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Son Düzenleme: 30/09/2014, 20:00, Düzenleyen: SuLTann.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.