You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Öğretmenlere 3 güzel haber, sınav görevi, ek ders, eğitimler, Ziya Selçuk açıkladı

Öğretmenlere 3 güzel haber, sınav görevi, ek ders, eğitimler, Ziya Selçuk açıkladı

Administrator
Öğretmenlere 3 güzel haber, sınav görevi, ek ders, eğitimler, Ziya Selçuk açıkladı
1. HABER:400 bin öğretmene sınav görevi, Ziya Selçuk açıkladı

Milli Eğitim bakanı ziya Selçuk çok önemli açıklamalar yaptı. Açıklamalarında 400 bine yakın öğretmenin sınavda görevlendirileceğini söyledi. İşte o açıklamalar ve haberin detayları: Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sırasında mümkün olduğu kadar çocukların işini kolaylaştırmayı istediklerini, bu nedenle daha önce okullardan alınan sınava giriş bilgilerine e-okul üzerinden ulaşılacağını bildirdi. Selçuk, "Okula gitmesi gerekmiyor, araştırması gerekmiyor sadece e-okula bakması yeterli." şeklinde konuştu. Selçuk, ister resmi ister özel okul olsun bu sene her öğrencinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava kendi okulunda gireceğini belirterek öğrenciler gelmeden önce okulların tamamının dezenfekte edileceğini, her sınıfta dezenfektan olacağını açıkladı.

Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri altında yapılacak LGS kapsamındaki merkeze sınava ilişkin önlemleri anlattı, soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile çocukların sağlığı için en garantili durumun ne olduğu üzerinde durduklarını, bu tartışma sonucunda sınavın 20 Haziran'a ertelenmesinin daha sağlıklı olacağının ortaya çıktığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak sorumluluk alanlarında olan sınavın bu sene nasıl yapılacağının koronavirüs nedeniyle başka bir anlam taşıdığını dile getiren Selçuk, şöyle devam etti:

"Sınıf içinde sosyal mesafe ne demek, bu konuda bilim insanlarıyla çalışmalar yaptık, bazı senaryolar ortaya çıktı. Bu senaryolarımızın yanı sıra ayrıca bu senaryoları Bilim Kurulu ile de konuşup tartışmak gerekiyor. Yani diyelim ki 50 metrekarelik bir sınıfta kaç öğrenci olurun hesabı yapılıyor. Farklı senaryolarda şunu gördük ki, kendi okullarımız, sıralarımız fazlasıyla yeterli bu konuda. Hiçbir endişemiz yok. Bu sene asıl önemli olan şuydu, LGS tarihinde ilk defa yapıyoruz, her öğrencimiz kendi okulunda sınava giriyor, ister resmi, ister özel okul olsun, kendi okulunda sınava girecek. Öğrencilerimizin başka okula giderek tedirgin olmaları, velilerin adres bulma konusundaki endişeleri söz konusu olmasın diye, böyle bir ortamda rahatlatmak için bunu yaptık." - Yaklaşık 400 bin öğretmen görevlendirilecek Sınava hazırlanma süresinin aşağı yukarı aynı hatta daha fazla olduğunu ancak sınavda sorulacak konu sayısının yarı yarıya düştüğünü kaydeden Bakan Selçuk, bu sene hem kontenjanların arttığını hem konuların sayısının düştüğünü belirtti. Selçuk, "Çocuklarımız kendilerini şanssız gibi hissetmesinler onların lehine olan her türlü kararı alıyoruz." diye konuştu. Bakan Selçuk, bir soru üzerine, sınavda yaklaşık 400 bin öğretmenin görevlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Okulların kapandıktan sonra dezenfekte edildiğini, sınav öncesinde de öğrenciler gelmeden önce okulların tamamının dezenfekte edileceğini vurgulayan Selçuk, "Bununla ilgili işlemleri başlattık. Ayrıca her sınıfta dezenfektan olacak ve çocuklarımıza bir dezenfekten verilecek. Bütün öğretmenler, veliler, çocuklar için ücretsiz maske dağıtacağız. Her çocuğun maskesi olacak." dedi.

-"Bütün problemlere ya da konulara çocuğun yararı açısından bakıyoruz" İki oturum halinde yapılacak sınav arasında çocukların nerede, nasıl bekleyeceği, velilerin okula alınıp alınmayacağı soruları üzerine de Bakan Ziya Selçuk, şu bilgileri verdi: "Bu olağanüstü bir durum. Bütün problemlere ya da konulara çocuğun yararı açısından bakıyoruz. İki oturumun arasında 45 dakika süre var. Daha önceki yıllarda çocuklar bahçenin içerisinde kaynaşarak, velileriyle vakit geçiriyorlardı. Fakat sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştırmak için velilerimizden istirham edeceğiz, diyeceğiz ki, 'Sayın velilerimiz çocuklarımızın sağlığı için sizi okul bahçesinin dışında konuk edelim'. Rehber öğretmenlerimiz de orada olacaklar, çocuklarımız bu arada sosyal mesafeyi koruyarak bahçeye çıkarılacak. Orada yine rehber öğretmenlerin gözetiminde bahçede bulunacaklar. Sınav bittikten sonra yine bu mesafe korunarak dışarı çıkacaklar, sonra da bahçe dışında velilerimizle buluşacaklar. -"Bütün problemlere ya da konulara çocuğun yararı açısından bakıyoruz" İki oturum halinde yapılacak sınav arasında çocukların nerede, nasıl bekleyeceği, velilerin okula alınıp alınmayacağı soruları üzerine de Bakan Ziya Selçuk, şu bilgileri verdi: "Bu olağanüstü bir durum. Bütün problemlere ya da konulara çocuğun yararı açısından bakıyoruz. İki oturumun arasında 45 dakika süre var. Daha önceki yıllarda çocuklar bahçenin içerisinde kaynaşarak, velileriyle vakit geçiriyorlardı. Fakat sosyal mesafeyi korumayı kolaylaştırmak için velilerimizden istirham edeceğiz, diyeceğiz ki, 'Sayın velilerimiz çocuklarımızın sağlığı için sizi okul bahçesinin dışında konuk edelim'. Rehber öğretmenlerimiz de orada olacaklar, çocuklarımız bu arada sosyal mesafeyi koruyarak bahçeye çıkarılacak. Orada yine rehber öğretmenlerin gözetiminde bahçede bulunacaklar. Sınav bittikten sonra yine bu mesafe korunarak dışarı çıkacaklar, sonra da bahçe dışında velilerimizle buluşacaklar.

- Sınav giriş belgeleri e-okul üzerinden alınacak Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sınav sırasında mümkün olduğu kadar çocukların işini kolaylaştırmayı istediklerini, bu nedenle daha önce okullardan alınan sınava giriş bilgilerine e-okul üzerinden ulaşılacağını bildirdi. Selçuk, "Okula gitmesi gerekmiyor, araştırması gerekmiyor sadece e-okula bakması yeterli." şeklinde konuştu. Bunun dışında özellikle çocukların kendi kalemlerini, silgilerini, sularını getirebileceklerini söyleyen Selçuk, Twitter'dan paylaştığı videoda aşama aşama öğrencilerin yapacaklarının görüldüğünü ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Biz temenni ediyoruz ki 1 Haziran'da okullarımızı açalım, bununla ilgili her türlü hazırlığımız var, açamazsak da hazırlığımız var." dedi. Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri altında yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin önlemleri anlattı, soruları yanıtladı.

- Kimlerin fotoğraflı olmasına gerek yok Çocukların sınava gelirken kendi silgilerini, kalemtıraşlarını ve en az iki adet koyu yumuşak kurşun kalemlerini getirmeleri gerektiğini belirten Selçuk, geçerli bir kimlik kartının da yanlarında bulunması gerektiğini vurguladı. Selçuk, "Burada yine bir problem olduğunu gördük, 15 yaşındaki çoçuklarımızın fotoğraflı olması gerekiyor kimlik kartının. Ancak şu ortamda kimlik kartı çıkartamayabilir, başka sorunlar yaşayabilir. O yüzden de bu yıl ilk kez bu yıla mahsus olmak üzere fotoğraflı olmasa da biz o kimlik kartını kabul edeceğiz." diye konuştu. Sınava girmek istemeyen öğrenciler için hazırlıklarının olup olmadığının sorulması üzerine Selçuk, bununla ilgili birtakım yazılımsal çalışmaların sürdüğünü söyledi. Çocukların tamamını sınava girecekmiş gibi düşündüklerini dile getiren Selçuk, "Az da olsa bir grup çocuğumuz girmeyecek. Bununla ilgili de ne tür bir senaryo oluşturulur, çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkacak." dedi. - "Bu süreç içinde kendilerine daha çok destek gelecek" LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilerin çok daha az konudan sorumlu oldukları için yeterince vakitlerinin bulunduğuna işaret eden Selçuk, sınava yönelik örnek sorular yayımladıklarını, rehberlik hizmetleri verdiklerini, canlı sınıflar yapıldığını, TRT EBA kanallarında hafta sonları soru çözüm saatleri konulduğunu aktardı. Selçuk, bir öğrencinin ihtiyacından fazla kaynağın bulunduğunu vurguladı. Sınavın 2 hafta ertelenmesi kararına ilişkin de Selçuk, koronavirüs salgınının Türkiye'deki yayılımına, risklerine bakarak ne yapılırsa daha uygun olacağı konusunda sağlık alanındaki uzmanların görüşlerine başvurduklarını söyledi.

Uzmanların, "sınavın iki hafta ertelenmesinin daha iyi olacağı" noktasında görüş bildirdiğini aktaran Selçuk, öğrencilere ve velilere şu tavsiyelerde bulundu: "Bu, bizim çocuklarımızın da aslında lehine. Bir defa her türlü kaynakları, destekleri olduğu için ve sınava giren pek çok öğrenci şunu ister bizden, 'devamsızlık hakkı verin bize ve biz evde çalışalım'. Bunu lise son sınıf öğrencilerimiz de 8. sınıf öğrencilerimiz de ister. 'Keşke 8. sınıflar ikinci dönem muaf olsun' derler. Yıllardır bunu görürüz, alın size muafiyet. Bunun hep böyle riskli kötü tarafını düşünmemek lazım, olumlu tarafını da düşünmek lazım. Bu süreç içinde kendilerine daha çok destek gelecek. Soru çözümü, yeni sorular, farklı uzmanların farklı bakış açıları geliştirmeleri anlamında. Velilerimize rehberlik yapıyoruz, daha da gelecek. O yüzden bizden hizmet beklesinler, bizden destek beklesinler. Biz çocuklarımız için buradayız. Hiçbir sene bulmadıkları kadar kaynağı bu sene buluyorlar. O yüzden de ben bu konuda da uzmanlığı olan birisi olarak çocuklarımızın rahat olmalarını, motivasyonlarını düşürmemelerini, özellikle hareket etmelerini, spor yapmalarını ve kitap okumalarını öneririm. Velilerimizin bu konudaki kaygılarını azaltmak için 7/24 açık olan rehberlik hattımızdan destek alabilirler. Bizler el kitapları, videolar yayınlıyoruz. Çocuklarımız EBA'dan yararlansınlar." - "Sorumluluk sınavlarını geçmek kaydıyla o sorumluluktan kurtulmuş olacaklar" Öğrencilerin bir üst sınıfa geçişlerine ilişkin karara ilişkin ise Bakan Selçuk, şu değerlendirmeleri yaptı: "Bir öğrencimiz devamsızlıktan kalmamışsa notları ne olursa olsun bir üst sınıfa geçecek. Bizim eylül, ocak gibi bazı aylarda sorumluluk sınavlarımız var. Bu sınavlara girecekler ve bu sınavlardan aldıkları nota göre sorumluluklarını yerine getirmiş ya da getirmemiş olacaklar. Burada önemli olan şu, biz eğer okullar açık olmadığı için çocuklarımıza ikinci dönem bir not veremiyorsak o zaman birinci dönemi sayalım ama birinci dönemde zayıfı olan çocuklarımız var. Bu zayıfı belki çocuğumuz ikinci dönem kurtaracaktı daha yüksek bir not alabilecekti, ihtimaldir. Biz o ihtimali gözeterek hepsinin bir üst sınıfa geçmesini kararlaştırdık ama çeşitli aylardaki örneğin eylül ile ocak aylarındaki gibi sorumluluk sınavlarını geçmek kaydıyla o sorumluluktan kurtulmuş olacaklar. Bunlarla ilgili çok ayrıntılı teknik hesaplamalar var, bunlar zamanı gelince açıklanacak."

- "Okullarımızı 1 Haziran'da açmak istiyoruz" Bakan Selçuk, "Okulların ne zaman açılacağına ilişkin son durum nedir" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Çok enteresan bir şekilde bu konu gün gün, hafta hafta değişen bir konu. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak eskiden yazın bir karar alırdık, bütün yılın hangi haftasında ne olacağını önceden belirlerdik, çok kolaydı ama şimdi gün gün izlemek zorundayız. Biz temenni ediyoruz ki 1 Haziran'da okullarımızı açalım, bununla ilgili her türlü hazırlığımız var, açamazsak da hazırlığımız var. Diyelim ki tüm öğrencilerimiz için açabilirsek, ortam tamamen normalleşirse bu da bizi çok mutlu eder, okullarımız cıvıl cıvıl canlanır ya da kademeli olarak açabiliriz haziranda. İstiyoruz ki belli sınıflar gelebilir, kısmen belli kademeler olabilir ya da 4, 8, 12'nci sınıflar olabilir ya da başka senaryolar olabilir. Elimizde çok çalışma var. Biz en küçük bir ışığı gördüğümüzde, en kısa zamanda okulları açmak istiyoruz, yani 1 Haziran'da açmak istiyoruz." Bunun için sürekli izleme halinde olduklarını vurgulayan Selçuk, "Hatta dünyanın bütün ülkelerini izliyoruz ve 'Hangi ülke ne zaman başlıyor, hangi yaşta başlıyor, sınıfların içi nasıl düzenleniyor, öğrenciler nasıl oturuyor, eğitimin telafisi anlamında hangi stratejiler kullanılıyor' diyoruz." ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, bugün Dünya Bankası'nın yayımladığı müfredat stratejisine ilişkin çalışmayı incelediklerini anlatarak, "Özet olarak biz bu süreci eğitimin ve çocuğun yararı açısından düşünüyoruz ve mümkün olduğu kadar kısa sürede okullarımıza kavuşmak istiyoruz." dedi.

2. HABER: ÖĞRETMENLERE 3 YENİ SINAV GÖREVİ

Milli eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmenlerin başvuru yapabileceğini üç yeni sınav görevi için başvurular başladı . Sınav görevi almak isteyen öğretmenler salon ve başkanı gözetmen olarak görevlendirilecek ücretlendirmeler de aldıkları göreve göre yapılacak

Sınav görevi almak isteyen öğretmenler salon ve başkanı gözetmen olarak görevlendirilecek ücretlendirmeler de aldıkları göreve göre yapılacak 2020 YKS'de sınav görevi almak isteyen öğretmenler için GİS (Görevli İşlemleri Sistemi) üzerinden sınav görevi için başvurular açıldı.

Öğretmenlere YKS Sınav Görevi Başvurusu Açıldı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM), 27-28 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek YKS-TYT -AYT sınavları için görevli işlemleri sisteminden öğretmenlere sınav görev isteği ekranını açtı. Görev almak isteyen öğretmenler başvurularını gerçekleştirebilir.

3. HABER: ÖĞRETMENLERE 26 HAZİRAN'A KADAR EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK:

Okulların tatil edilmesinin ardından uzaktan eğitim sistemine geçen Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklama ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinin hangi durumlarda ödeneceğine ilişkin esasları paylaşmıştıHaziran ayının yaklaşması ile birlikte öğretmenlere ne kadar ek ders ücreti ödeneceği gündeme geldi. Bu konu öğretmenler tarafından gündeme getirilmese de okul idarecilerinin yapacağı ek ders bordroları açısından önem taşıyor. Şu hususu da gündeme getirmekte yarar görüyoruz. Öğretmenlerimiz yurdun dört bir yanında koronavirüsle mücadele kapsamında görev yaparken, uzaktan eğitim sistemi ile eğitimlerine devam ederken hiçbir maddi talepte bulunmamaktadır. Ancak hukuki olarak MEB tarafından yönetmelikler çerçevesinde öğretmenlere ödenecek ek ders ücretlerinin netleştirilmesi açısında konuyu gündeme getiriyoruz. İşte haberin detayları:

Koronavirüs pandemisi nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden beri kapalı olan ve açılması ihtimalinin zayıf olduğu okullarda, öğretmenlerin maddi gelir noktasında herhangi bir mağduriyet yaşatılmayacak. Koronavirüs pandemisi nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden beri kapalı olan ve açılması ihtimalinin zayıf olduğu okullarda, öğretmenlerin maddi gelir noktasında herhangi bir mağduriyet yaşatılmayacak. Dolayısıyla öğretmenler 2019-2020 yılı Milli Eğitim Bakanlığı iş takvimine göre 26 Haziran 2020 tarihine kadar ek ders ödemesi alacak. Okulların fiilen kapatılması ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olarak planlanan 19 Haziran 2020 Cuma günü sonrasındaki hafta içerisinde öğretmenlere mesleki çalışmalar kapsamında günlük 3 ve toplamda 15 saat olmak üzere ek ders ödemesi gerçekleştirilecek. Yaz aylarında olası olarak yapılması planlanan telafi eğitimleri zayıf ihtimalle de olsa gerçekleşirse öğretmenlere ayrıca ek ders ücreti ödemesi yapılacak. 2020-2021 eğitim öğretim yılı, iş takvimi ve yeni dönemle ilgili mesleki çalışma ve okulların açılmasıyla ilgili kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecek ve eğitim paydaşlarına önümüzdeki hafta veya aylarda duyuracak.


egitimsitesi.net/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana
Member
Öğretmenlere 3 güzel haber, sınav görevi, ek ders, eğitimler, Ziya Selçuk açıkladı
Bilgi için teşekkürler.
CAN ERZİNCANLI

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.