You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

O öğrenci üniversiteden atıldı

O öğrenci üniversiteden atıldı

Senior Member
O öğrenci üniversiteden atıldı
BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç'ın Celal Bayar Üniversitesi'ni 2010 yılı Aralık ayında ziyaretini protesto eden ve rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'ye "Biz görevi Atatürk'ten devraldık" diyen Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Merkez Yönetim Kurulu üyesi Erdem Özdemir, üniversiteden atıldı.

Rektör Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli'nin, "Sizi okuldan atarım' sözü gerçekleşti. CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu'nun 6 Mart 2012 tarihli kararı ile Erdem Özdemir'in üniversite ile ilişkisi kesildi. 2010 Aralık ayında yapılan protesto sırasında slogan atan öğrencilerin yanına üniversite rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli geldi. Kameraların önünde yaşanan tartışmalar sırasında o dönem TGB Manisa İl Temsilcisi görevini yürüten Erdem Özdemir ve beraberindeki İl Sekreteri Burak Ünlü, Rektör Prof.Dr. Pakdemirli'ye "Biz görevi Atatürk'ten aldık. Atamızın izindeyizö dedi. Rektör Pakdemirli de öğrencilere, "Atatürk'ten sen görev alamazsın. Görev aldıysan ben de sizi okuldan atarım. Cumhuriyeti savunacak biri varsa o da benim. Ben Rektörüm. Siyasi slogan atarsanız üniversiten atarım siziö diye çıkıştı. Yaşanan gerginliğin ardından Fen Edebiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Özdemir'e 25 Temmuz 2011 tarihinde 1 yıl okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Özdemir, 8 Mart 2012 tarihinde kendisine ulaştırılan yazı ile büyük bir şok yaşadı. Özdemir, kendisine verilen yazıda CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu'nun 6 Mart 2012'de aldığı karar doğrultusunda üniversiteden atıldığını öğrendi.

ATILMA GEREKÇESİ

Erdem Özdemir, DHA'ya yaptığı açıklamada, kararla şok etkisi yaşadığını söyledi. Rektör Prof. Dr. Pakdemirli'nin iki yıldır süren kininin devam ettiğini belirten Özdemir, "Rektör Pakdemirli 'okuldan atarım' dedi ve dediğini yaptı. Atılma gerekçesi olarak 2011 Ağustos ayında AK Parti İzmir Karşıyaka İlçe Teşkilatı binasında protesto amaçlı basın açıklamasında bulunmam gösterildi. O açıklamada bulanmamım öğrencilik, sıfat, şeref ve haysiyetle bağdaşmadığı ifade etmişler. Alınan karar doğrultusunda üniversiteden atıldığım gibi, YÖK Öğrenci Disiplin Yönetmeliği'ne göre, hiçbir yükseköğrenim kurumunda da eğitim göremeyeceğim. Eğitim alma özgürlüğümün önüne geçtiler. Bu karar ile Manisa denince ilk akla 16 yıl önce duvarlara 'Parasız Eğitim' yazarak işkence gören Manisalı gençler geliyorsa, CBÜ söylendiği zamanda öğrencilere uyguladığı zulüm ile Rektör Pakdemirli gelecektir. Bugün ortada bir suç varsa oda öğrenciye kin ve nefret besleme suçudur. Bu karar CBÜ'nün kara lekesidirö diye konuştu.

BÖYLE KİN VE NEFRET OLMAZ

Özdemir, üniversiteden atılma kararının ailesinde de olumsuz etki yarattığını belirterek, "Hem ailemin, hem de benim psikolojimizi olumsuz yönde bozdular. Hakkımı hukuksal yoldan arayacağım. Verilen karara itiraz edeceğim ve İdari Mahkemesi'ne başvuracağım. Buradan CBÜ'deki öğretim üyelerine sesleniyor ve vicdanlarının sesini dinlemesini istiyorum. Bir öğrenciye böyle kin ve nefret olmazö dedi.CBÜ Rektörlüğü'nün konuyla ilgili olarak açıklama yapması bekleniyor.

"ARINÇ OLAYI İLE İLGİSİ YOK"

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü 3. sınıf öğrencisi Erdem Özdemir’in üniversiteden atılması ile ilgili ;dekanlık yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Özdemir’in cezaya yaptığı itirazın üniversite yönetim kurulu tarafından değerlendirileceği belirtildi. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Öğrencinin bir partinin ilçe başkanlığının işgal edilmesi eylemine katılması ile ilgili disiplin soruşturması açılmış olup, üç öğretim üyesinden oluşan soruşturmacılar, disiplin ceza yönetmeliğinin 10/a, 11 ve 1. maddelerine atıfta bulunarak, öğrencilikten çıkarma cezası teklif etmişlerdir. Çıkarma cezası teklifi, fakültemiz disiplin kurulu tarafından 06.03.2012 tarihinde kabul edilmiştir. Öğrencimiz cezaya itiraz etmiştir ve itirazı yapılacak ilk üniversite yönetim kurulu toplantısında değerlendirilecektir. Cezanın Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’ın protesto olayı ile ilgisi bulunmamaktadır."

13.03.2012 VATAN GAZETESİ
GELİN EY DOSTLARIM BİRLİK OLALIM.
İKİ CİHAN SELVERİNDEN SORALIM
SORULUR SORGULAR DARDA DURALIM
MÜRŞİDİ KAMİL'E KUL OLMADIKÇA...

( PİR ZÖHRE ANA )

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.