You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"O, Mustafa Kemal. Çağırınca gidilir.''

"O, Mustafa Kemal. Çağırınca gidilir.''

Administrator
"O, Mustafa Kemal. Çağırınca gidilir.''
[COLOR="#000000"]"O, Mustafa Kemal. Çağırınca gidilir. O benim en iyi arkadaşımdır.."

O günlerde komutanlar aynı zamanda milletvekili de oluyorlardı. Karabekir, askerliği yeğliyordu. Amacı (komutanların milletvekili olmamaları için bir de önerge hazırlar) Genelkurmay Başkanı olmaktı. Ancak, bu arzusu yerine gelmez. "Ordu Müfettişi" olarak kalır. Ordu müfettişliğinin merkezi Ankara'da olduğundan Karabekir Ankara'da oturacaktır..

Kazım Karabekir, Şark Cephesi'ni dolaşmak ve birliklerine veda etmek ister. 1 Eylül'de Ankara'da veda ziyaretlerine başlar. İsmet Paşa ile görüşür. İsmet Paşa, Karabekir'i uyarır :
"Kazım, çok korkuyorum. Seni Erzurum'da vuracaklar."
Karabekir, arkadaşı İsmet Paşa'ya şu yanıtı verir :
"Beni ne Erzurum'da vurabilirler ve ne de Erzurumlu beni başka bir yerde"

Mustafa Kemal Paşa, Karabekir'i öğle yemeğine alıkoyar. Karabekir ordu müfettişliği yanında ayrıca bir "ordu başmüfettişliği" kurulmasını önerir. Mustafa Kemal Paşa bu öneriyi benimsemez.

Karabekir, hükumet merkezinin Ankara olmasını da önerir. Mustafa Kemal Paşa bu konuyu düşüneceğini söyler.

Sonra aralarında şu konuşma geçer :

"Söz sırası Şark seyahatine gelince M.Kemal Paşa bana şunları söyledi :

-Paşam dikkat et. Erzurum mebusları aramızı bozmaya çalışıyorlar..
Ben de ;

-Aramızdaki samimiyetin İstiklal Harbi'nin binbir zorluğu ve tehlikesi karşısındaki müşterek azmimizle daha ziyade perçinleştiği kanaatini besliyorum. Herhangi bir üçüncü şahsın bana dokunmaması için çok hassas bulunuyorum. Feragatimi ve açık yürekli olduğumu herkesten çok siz gördünüz ve tecrübe ettiniz. Bundan böyle de yine böyleyimdir. Fikir ayrılıklarım olsa dahi içten sevgi ve saygı duygularım asla azalmayacaktır. Sizden karşılık dileğim de bu kerre de Şark'tan yazdığım veçhile yeter ki bana sizin itimadınız azalmasın, dedim..

Ve aramızı bozmaya çalışan Erzurum mebuslarının kimler olduğunu sordum. İsmet Paşa ile Rauf Bey arasındaki soğukluğu kaldırarak İstiklal Harbi erkanının samimi birliğini tutmaklığımızı da diledim..

M.Kemal Paşa :

"Rauf Bey'in İsmet Paşa'nın aleyhinde söylediklerinin İsmet onda birini bilmiyordu. Bize gelince, ikimiz de dikkat edelim, dedi. Ve sorduğum Erzurum mebuslarının isimlerinden bahsetmedi..."

Başkomutan ile Doğu Cephesi komutanı arasındaki bu içten dostluk, görüş ayrılıklarına karşın Cumhuriyet'in ilanından bir ay öncesine kadar yine sürmektedir.. Bu dostluk, 1926 yılında Karabekir'in Ali Fuat Paşa ile birlikte tutuklanıp cezaevine götürülmeleriyle en büyük darbesini yiyecek, Karabekir yıllarca İstanbul polisince adım adım izlenecek ve 1933 yılında da köşkü basılıp kitapları yakılacaktır..
Aradan yıllar geçecek, Karabekir'e ölüm döşeğindeki Atatürk'ün kendisiyle görüşmek istediği haberi gelecektir. "Gidecek misiniz ?" sorularına karşı şu yanıtı verecektir :
"O, Mustafa Kemal. Çağırınca gidilir. O benim en iyi arkadaşımdır.."

(UĞUR MUMCU, "Kazım Karabekir Anlatıyor")
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.