You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Noterler tarih oluyor

Noterler tarih oluyor

Administrator
Noterler tarih oluyor
[COLOR="#000000"]Noterlik işlemlerinin bundan sonra elektronik imza kullanılarak yapılması öngörülüyor.

Böylece durum, görüntü, işlem gibi her türlü verinin tespiti elektronik ortamda yapılabilecek. İşlemlere ait bilgi ve belgeler, Türkiye Noterler Birliği’nin bilişim sisteminde kaydedilecek. Bu bilgi ve belgeler paylaşılabilecek. Altyapı oluşturulduktan sonra, istisnai haller dışında fiziki evrak paylaşımına son verilecek. Kağıt israfı da sona erecek. İşlemlerin dayanağı olan belgeler, güvenli elektronik imza ile elektronik ortamda noterlere gönderilebilecek.

Yeni düzenlemeler şöyle:

- Güvenli elektronik imza kullanılarak noter huzurunda veya noter huzurunda olmadan yapılabilecek işlemler ile zaman damgası kullanılmasının zorunlu olduğu işlemler yönetmelikle düzenlenecek.

- Noterler bir şeyin veya bir yerin hal ve şeklini, kıymetini, ilgili şahısların kimlik ve ifadelerini tespit ederek ve davet edildiklerinde piyango ve özel kuruluşların kura, seçim ve toplantılarında hazır bulunarak durumu belgelendiriyorlardı. Yeni yargı paketi ile artık tespit işlemlerinin güvenli elektronik imza ile elektronik ortamda yapılacak.

- Elektronik ortamdaki durum, görüntü, işlem gibi her türlü verinin tespiti de yapılabilecek.

BİLGİ BANKASI KURULUCAK

- Noterler tarafından yapılan işlemlere ait bilgi ve belgelerin Türkiye Noterler Birliği’nin bilişim sisteminde kaydedilecek.

- Elektronik ortamda güvenli elektronik imza ile oluşturulan bilgi ve belgeler de paylaşılabilecek.

- Elektronik altyapı oluşturulduktan sonra, istisnai haller dışında fiziki evrak paylaşımına son verilecek. Bu sayede kağıt israfı da sona erecek.

- Elektronik ortamda yapılabilecek işlemlerin dayanağı olan belgeler de güvenli elektronik imza ile elektronik ortamda noterlere gönderilebilecek.

- Yabancı ülkelerde konsolosluklarca yürütülen noterlik işlemleri elektronik ortamda olacak.

rahatsiz.com.tr/bir-donem-sona-eriyor-54083.html
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.