You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Mustafa' filmine öğrenci götürdü, tahkikat açıldı

'Mustafa' filmine öğrenci götürdü, tahkikat açıldı

Senior Member
'Mustafa' filmine öğrenci götürdü, tahkikat açıldı
[Resim: 548671_2.gif]

Tekirdağ merkeze bağlı Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu'nda öğretmen olarak görev yapan D.B hakkında, 30 öğrencisini Milli Eğitim Müdürlüğü'nden resmi izin almadan 'Mustafa' isimli filme götürdüğü gerekçesiyle soruşturma açıldı.
Alınan bilgiye göre, D.B, yaklaşık 30 öğrencisini şehir merkezindeki Ticaret Borsası sinema salonuna götürerek 'Mustafa' filmini izletti. Öğrencileri sinemada gören Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, çıkışta öğrencileri ve öğretmenleri sinema önünde fotoğrafladı. Daha sonra Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı'na giderek suç duyurusunda bulundu.
'Mustafa' filminde tarihi bazı gerçeklerin çarpıtıldığını ve belgeselin belli maksatla yapıldığını iddia eden Ersin Bilmeç, "Bu belgeselin Kaşıkçı Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine izlettirilmesinde resmi izin ve mevzuata uygun davranılmadığını ve dolayısıyla belgeselin izletilmesinin maksatlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Bu nedenle ihbarda bulundum. Öğretmenden şikayetçiyim" dedi. Savcılık şikayet dilekçesinin ardından, öğretmenin öğrencilerini herhangi bir izin almadan toplu halde sinemaya götürdüğü için soruşturma başlattı.
Olayı anlatan Aydınlar Ocağı Tekirdağ İl Başkanı Ersin Bilmeç, "Tekirdağ Borsa Sineması önünde bir öğrenci gurubu ile karşılaştım. Onların arasına girdim. Kaşıkçı Köyü'nden Mustafa filmini izlemeye geldiklerini söylediler. 'Bu saatte eğitim-öğretimde olmanız' gerekiyor dedim. Öğrencilere, filmi izledikten sonra okulda öğretilen Mustafa Kemal Atatürk ile filmdeki Atatürk arasındaki farkı sordum. O sırada bayan öğretmen 'Artık bizim çocuklarımız Atatürk'ü tartışabilir' dedi. Bayan öğretmen hakkında savcılığa ve Milli Eğitim Müdürlüğü'ne suç duyurunda bulundum. Mustafa Kemal Atatürk bizim ve Türkiye Cumhuriyet'inin kurtarıcısıdır. Tekirdağ Aydınlar Ocağı başkanı olarak bu konuda duyarlı davrandık. Öğrencilerin izinsiz olarak Tekirdağ'a getirilmeleri ile en önemlisi 'Artık Atatürk'ü tartışmaya açtık' diyen öğretmen hakkında şikayette bulundum. Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Atatürk'ü hiçbir zaman unutmayacağız. Hiç kimsenin, bizim öğrendiğimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü böyle belgeseller ile karalamaya gücü yetmeyecektir. Gösterilen bu belgeselin hem kader, hem de dine bakışı ve bir de çocuklarımızın kafalarının karıştırılması sebebiyle biz bu davayı açtık. Bu işin lise ve üniversite çağındaki öğrencileri etkilemeyeceğini bildiğimiz için sadece ilköğretim çağındaki öğrencilere bunun gösterilmemesi için bir mücadele veriyoruz" şeklinde konuştu.
Olayın ardından, Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, resmi izni olmadan köydeki öğrencilerini sinemaya getirten öğretmen D.B hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılığın ardından konunun kendilerine de iletildiğini ifade eden Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek ise "Öğrencilerin izinsiz sinemaya götürülmesinden dolayı müfettiş görevlendirdim. Müfettişin olayla ilgili incelemesinin ardından sonucuna göre idari soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek" dedi

İnternet haber

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.