You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Müslüman Kardeşler çöküyor, Türkiye tedirgin

Müslüman Kardeşler çöküyor, Türkiye tedirgin

Administrator
Müslüman Kardeşler çöküyor, Türkiye tedirgin
Wall Street Journal, Mısır’da Müslüman Kardeşler çökerken Türkiye liderliğinin gelişmeleri “tedirginlik”le izlediği yorumu yaptı. ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Haziran ayında ülke çapındaki protesto gösterileri ile karşı karşıya kalan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ordu tarafından devrilen Mısır Cumuhurbaşkanı Muhammed Mursi ile “güçlü stratejik çıkarları ve paylaşılan siyasi İslam köklerinden doğan güçlü bir ittifak oluşturmak için çok çaba gösterdiği” görüşünü öne sürdü.

“MURSİ’YE DESTEK İÇİN SIRAYA GİRDİLER”

Müslüman Kardeşler’in Kahire’deki “çöküşüyle” “kilit bir müteffiğin” ortadan kalkması dışında Türkiye’nin Arap demokrasileri için model olma hedefinin zarar görebileceği yorumunu yapan gazete, Mısır ordusunun 48 saat süre vermesinden sonra Türk yetkililerinin Mursi’ye destek vermek için “sıraya girdikleri” ifadesini kullandı. Gazete, bu çerçevede Türk Dışişleri Bakanlığınca ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın açıklamalarına da dikkat çekti.

WSJ, Türkiye’nin Mursi hükümetinin çöküşü konusundaki “tedirginliği” nin “ideolojik yakınlık yanısıra pratik yatırımlar”dan kaynaklandığını savunduğu haber analizinde Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılından bu yana Mısır ekonomisini destek amacıyla 2 milyar dolarlık yardım paketi dahil, bir dizi önlem önerdiğini belirtti.

Bu çerçevede vize kısıtlamalarının kaldırılmasının görüşüldüğünü, ortak deniz tatbikatları yapıldığını, Mursi’ye Mısır’ın kurumlarını reform etmeye yardım amacıyla önde gelen yetkililer ve işadamları gönderildiğini anlatan gazete, Başbakan Erdoğan’ın 2011’de Kahire’yi ziyaret ettiğinde Müslüman Kardeşler tarafından “siyasi bir rol model” olarak övüldüğünü savundu.

ABD gazetesi Mısır’daki gelişmelerin Türkiye’deki darbe tarihini anımsattığını belirttikten sonra Başbakan Erdoğan’ın Gezi direnişi sırasında “laik düşmanlarının hükümetini iktidardan uzaklaştırmak istediklerini” söylediğini “kendisini Adnan Menderes ile karşılaştırdığını” da yazdı.

kaynak: kirmizihaber. com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.