You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Muhalefet bunu biliyormu? Ve türban liselerde

Muhalefet bunu biliyormu? Ve türban liselerde

Posting Freak
Muhalefet bunu biliyormu? Ve türban liselerde
[Resim: 173.jpg]


Türban kamuoyunda günlerdir tartışılıyor.
Tartışmanın ana konusu ise şu: YÖK’ün başlattığı üniversitelerde türban serbestliği liselere ve kamuda hizmetlere de uygulanacak mı?
Muhalefet iktidardan bu konuda güvence istiyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na katılmak için Cumhurbaşkanı’ndan bu güvencenin verilmesini istedi. Ancak hem hükümet hem de Cumhurbaşkanı türbanın kapsamının genişleyeceğine ilişkin güvence vermekten kaçınıyor.
Peki tartışma sürerken, türban hem liselere hem de kamuda hizmet verenlere girmedi mi?
Ne mi demek istiyoruz?
Bakın; YÖK kaynaklı şu haber gündeme geldi:
“19 Aralık’ta yapılacak Akademik Personel ve Lisanüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) kılavuzunda, başvurularda aranan “başı açık olma” zorunluluğuna yönelik ifade çıkarıldı. Sınav başvurusunda türbanlı fotoğraf kullanımı serbest bırakıldı.
Düzenleme, adayların sınava türbanlı olarak girmesinin önünü açtı. YÖK’ün ALES’in yanısıra TUS, KPDS ve KPSS’de adayların türbanla sınava girebilmeleri için çalışma yürüttüğü öğrenildi. Sınava türbanla katılma hakkının, Yükseköğretime Geçiş (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) giren 2 milyon adayı da kapsaması planlanıyor.”
Evet, YÖK'ün açıklaması bu...
Biliyoruz ki; üniversiteye girmek için 2 ayrı sınav yapılıyor. İlki YGS. Bu sınavın tarihi Nisan ayına denk geliyor. YÖK'den yapılan açıklamaya göre; bu sınava türbanla girilebilecek. Bu yıl sınava giren öğrencilerden 679 bin 477 tanesi lise öğrencisiydi. Her yıl rakamlar yaklaşık olarak bu düzeyde. Kısacası bu yıl lise öğrencileri sınava resmen türbanla kabul edecek. Türban resmen liselere girmiş olacak.

Dün yayınlanan KPSS Eğitim Bilimleri kitapçığına göre de adaylar sınava türbanla girebilecek. Öğretmenler de türbanlı olarak sınava kabul edilecek. Bu da hizmet verenlerin, resmen türbanlı olarak tanınması anlamına gelecek.

Muhalefet, iktidardan güvence talep ederken, yaşanan bu gelişmeler türbanın hem liselere hem de kamuya girdiğinin göstergesi değil mi?

Bu durum sorunu mutabakatla çözmeyi söyleyen hükümetin aslında krizde ısrar ettiğinin göstergesi değil mi?
Odatv.com
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.