You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

MİT'i sarsan itiraflar

MİT'i sarsan itiraflar

Senior Member
MİT'i sarsan itiraflar
MİT'i sarsan itiraflar

KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınan kişilerden birinin MİT haber elamanı olduğu anlaşıldı. Bu MİT’çinin verdiği ’Devrimci Karargâh’ ile ilgili ifadeler, MİT’in bu örgütle ilgili bilgi sahibi olduğunu, ancak bu bilgilerin polisten saklandığını ortaya çıkardı.


KCK’YA yönelik yapılan son operasyonda gözaltına alınan bir MİT ajanının, emniyette ve savcılık sorgusundaki ifadesine Yurt Gazetesi ulaştı. Polislerin ve sivil vatandaşların hayatını kaybettiği bazı eylemleri önceden teşkilata haber verdiğini söyleyen MİT ajanının bu ifadesinin ardından MİTSavcılık- Emniyet arasında kriz yaşandığı, ardından KCK Savcısı’nın görevden alındığı ve MİT Kanunu’nda değişiklik yapıldığı iddia edildi.

MİT SORUŞTURMAYA MÜDAHALE ETMEK İSTEDİ

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT eski Müsteşarı Emre Taner, yardımcısı Afet Güneş ve halen görevde bulunan Yaşar Hakan Yıldırım ve Hüseyin Emre Kuzuoğlu’nu ifadeye çağıran İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın soruşturmadan alınmasıyla sonuçlanan süreçle ilgili ilginç bilgilere ulaşıldı. Savcı Sarıkaya’nın görevden alınmasında son KCK operasyonlarında bazı MİT haber elemanlarının gözaltına alınmasının ardından bu şahısların savcılıkta verdikleri
ifadelerin etkili olduğu belirtildi. Alınan bilgilere göre geçtiğimiz aylarda yapılan KCK operasyonunda gözaltına alınan bazı şüpheliler MİT haber ajanı çıktı ve bu kişiler çok önemli itiraflarda bulundu. Bunun üzerine MİT İstanbul Bölge Başkanı İsmail Nişancı, sık sık savcılığı ziyaret etti. MİT’in soruşturmaya müdahale etmeye
çalışması ve haber elemanlarının dosyadan çıkarılmasını istemesi üzerine savcılıktan ’hakkınızda yargıyı etkilemeye teşebbüs suçundan soruşturma açarım’ cevabı alındı. Bu arada KCK şüphelisi MİT ajanlarının bazıları polise ifade vermezken, savcılıkta itiraflarda bulundu.

İSTİHBARATLAR EMNİYETE BİLDİRİLMEDİ

KCK’lı şüphelilerden biri, özel yetkili savcılara kendisinin MİT ajanı olduğunu belirttikten sonra, Nisan 2009’da polisin operasyon düzenlediği Devrimci Karargâh Örgütü’nün Bostancı’da bulunan hücre evi yapılanması, Aralık 2008’de AKP İstanbul İl Başkanlığı’na yapılan bombalı saldırı, Aralık 2007’de Küçükçekmece’de bir çöp konteynırının içine bomba konulması ve şehrin pek çok yerinde araç kundaklama eylemlerinin bilgisini MİT İstanbul Bölge Başkanlığı’na ilettiklerini itiraf etti. Yapılan
incelemede, MİT ajanının şehirde yaşanan 30 ayrı olayla ilgili MİT İstanbul Bölge Başkanlığı’nı bilgilendirmesine karşın bu bilgilerin Emniyet Müdürlüğü’ne aktarılmadığı ortaya çıktı. MİT ajanı özellikle İstanbul Bostancı'da Devrimci Karargâh Örgütü'nün hücre evine ilişkin kendisiyle görüşen teşkilat mensuplarına ayrıntılı
bilgiler verdiğini anlattı. Bostancı’da örgütün hücre evinin bulunduğunu ve saldırı yapacakları yönünde üstlerine bilgi aktardığını belirtti. İlerleyen zamanlarda Devrimci Karargâh örgütünün hücre evini deşifre eden polis yaptığı baskında, örgütün Türkiye sorumlusu Orhan Yılmazkaya’yı ölü ele geçirirken, olayda bir başkomiser ile çatışma bölgesinden geçen bir vatandaş hayatını kaybetmiş, 7 polis memuru da çatışmada yaralanmıştı. MİT mensubunun 2008’de Devrimci Karargâh örgütünün AKP İstanbul İl Binası'na yönelik gerçekleştirdiği bombalı saldırıyla ilgili de çarpıcı bilgiler aktardığı ortaya çıktı. Bu olayın öncesinde de İstanbul Bölge Başkanlığı’na gerekli bilgileri verdiğini iddia eden MİT ajanı, ilerleyen günlerde de AKP binasına yönelik saldırının gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Saldırıda AKP İl Başkanlığı’nda görevli bir polis hayatını kaybetmişti. Bunun yanı sıra özelikle örgütün şehir merkezlerindeki tüm faaliyetlerinin adım adım takip
edildiğini ve ilgili birimlere iletildiğinin altını çizen MİT ajanı, bu bilgilerden birinin de Sefaköy’deki İlçe Emniyet Müdürlüğü yakınındaki bir işyerinin önündeki çöp konteynırına bırakılan bomba olduğunu belirtti. Bu olayda da Fatma Ağdemir isimli vatandaş hayatını kaybetmiş, 5 kişi yaralanmıştı. MİT ajanı, örgütün bu eylemi yapacağı yönünde güçlü bir istihbarat alarak MİT’e ilettiğini, ancak ilettikleri istihbaratlarla ilgili ne yapıldığı konusunda bilgisinin olmadığını söyledi.

MİT-EMNİYET GERGİNLİĞİNİN NEDENİ
Son iki yıldır şehirlerdeki araç kundaklama olaylarıyla ilgili de konuşan MİT ajanı, birçok araba yakma ve kundaklamadan haberdar olduklarını da anlattı. Özel yetkili savcıya bilgi veren MİT ajanı, ayrıca hem kendisinin aldığı maaşı hem de diğer haber elemanlarının verdiği bilgiler noktasında da önemli bazı açıklamalarda bulundu.
MİT ile Emniyet mensupları arasında son dönemde yaşanan gerginliğin temelinde de MİT mensuplarınca alınan istihbaratın Emniyet’e iletilmemesinin
yattığı ifade edildi. KCK kapsamında gözaltına alınan MİT mensuplarının ifade vermemesi için savcılık kanalına baskı yapan MİT’in, buna karşın savcının ’ifadeleri alacağım’ şeklindeki çıkışı sonrasında zor durumda kaldığı kaydedildi.

MİT SUÇLAMAYI KABUL ETMİYOR
Savcıya konuşan MİT ajanının İstanbul’daki birçok eylemde İstanbul Bölge Başkanlığı’nın bilgisinin olduğu yönündeki sözleri, MİT yönetimini zor durumda bıraktı. Savcılıktaki bu itirafların emniyete ulaşması ise bardağı taşırdı. Emniyet birimleri iki polisin yaşamını yitirdiği Bostancı ve AKP İstanbul İl Başkanlığı’ndaki saldırıdan MİT’in haberinin olduğu yönündeki ifadeleri İstanbul’daki görevlilere sordu. Ancak MİT İstanbul Bölge Başkanlığı, bu bilgilerin doğru olmadığını öne sürdü.

Ali Cemal KARABUDAK / 09.04.2012 / YURT GAZETESİ
GELİN EY DOSTLARIM BİRLİK OLALIM.
İKİ CİHAN SELVERİNDEN SORALIM
SORULUR SORGULAR DARDA DURALIM
MÜRŞİDİ KAMİL'E KUL OLMADIKÇA...

( PİR ZÖHRE ANA )

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.