You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Metrobüs Yerine ''İttir Git''

Metrobüs Yerine ''İttir Git''

Administrator
Metrobüs Yerine ''İttir Git''
Metrobüs Yerine ''İttir Git''

[Resim: 1.jpg]

Benimkisi sadece bir öneri. Hani Türk Dil Kurumu'na mal edilen ilginç kelimeler var ya onlar gibi.

Mesela sigara için “dumanlı tüttürgeç” veya otobüs için “çok oturaçlı götürgeç” gibi Türkçeleştirme çabaları gibi. Benim de Metrobüs yerine kullanılmak üzere hem daha Türkçe olan hem de hali pür melalimizi daha iyi yansıttığına inandığım bir kelime önerim var.

Metrobüs yerine “İttir Git” diyebiliriz. Hem kullanımına uygun, hem halkın daha iyi anlayacağı hem de başına gelenleri özetleyen bir tanımlama bence.

Zaten Metrobüs kelimesi devekuşu gibi. Deve desen değil kuş desen uçamıyor. Bizim Metrobüsler de öyle değil mi? Otobüs desen değil, fazla uzun, ayrı yol gerektiriyor, manevra kabiliyeti az. Metro desen fazla kısa, üstelik yer üstünde ve trafiği rahatlatmak yerine daha da beter ediyor. Olsa olsa Santimetro olur. Ama bize yakın kavramlar bunlar.

Öyle ya “Şahin ama doğan görünümlü”yü icad eden de biz değil miyiz. Düşünsenize bir kere, yurtdışında bir gazete almışsınız ve araba ilanlarına bakıyorsunuz. Şöyle bir ilana rastlama olanağınız nedir?: “Opel ama Mercedes görünümlü satılık araç”...

Acaba bizim metrobüs, otobüs ama metro görünümlü mü? Yoksa metro ama otobüs görünümlü mü? Sadece araçlar için mi bu ikilem yoksa yurdum insanının bir kısmına da uyarlanabilir mi? Gerisini üretmek hayalgücünüze kalmış.

Önermesi benden, metrobüs yerine “İttir Git”. İster bugün metrobüsler için kullanırsınız, ister ilerde onları alıp trafiğe salanlar için...
Senior Member
Metrobüs Yerine ''İttir Git''
Tarihini hatırlamıyorum.Yazarın biri.Lokanta yerine, toplumsal otlangaç.
İmam bayıldı yerine,dinsel adam kelimelerini önermişti.Kurduğu cümlede
şöyleydi.Toplumsal otlangaçta dinsel adam yedim.
.
.
.
Türkiye'ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu Pir bilin
Muhammed elçisi Ana'dır deyin
Hak için Dergaha niyaza inin
Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.