You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı

Posting Freak
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı
İç ve doğu bölgelerinde yağışlar devam ediyor. Bu arada batı bölgesi bugün yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Öte yandan, hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun iç ve doğu kesimlerinde devam edecek yağışlara ilave olarak, batı bölgesi yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde Aşırı olması bekleniyor. Marmara ile yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.
Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, Marmara, Ege ve Akdeniz'de 1 ila 3 derece artacak. Rüzgar ise güney ve güneydoğu, yurdun güney kesimlerinde zamanla güney ve batı yönlerden orta kuvvette, Güney ve İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Meteoroloji'den dört uyarı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün dört konudaki uyarısı şöyle:
Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde Aşırı olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.
Buzlanma ve don olayı uyarısı: Marmara ile yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
Toz taşınımı uyarısı: Ş.Urfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde toz ve kum taşınımı beklendiğinden ilgililerin ve yurttaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.
Kuvvetli rüzgar uyarısı: Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren Güney ve İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Çatı uçması, soba zehirlenmesi vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.

Doğu Anadolu'da kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklarla etkili olan kar yağışı, ulaşımı olumsuz etkiliyor. Erzurum'da 114, Bingöl'de 48 ve Muş'ta 20 olmak üzere toplam 182 köy yolu, kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. İl Özel İdare Müdürlüklerine bağlı karla mücadele ekipleri, kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışma başlattı. Yetkililer, kar yağışının aralıklarla devam ettiğini belirterek, bu nedenle yol açma çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğünü bildirdi.
Kar yağışı, kent merkezlerinde de hayatı olumsuz etkiledi. Yapılan son ölçümlere göre, kar kalınlığı Erzurum ve Kars'ta 8, Ağrı ve Ardahan'da da 1 santimetre olarak belirlendi. Kar örtüsüyle kaplanan, yol ve kaldırımların adeta buz pistine dönüştüğü Erzurum ve Kars'ta, belediye ekipleri kar ve buzla mücadele çalışması yapıyor. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının 3 gün daha aralıklarla etkisini sürdürmesini beklediklerini bildirdi.
Öte yandan, bölgede kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında da düşüş oldu. Gece hava sıcaklıkları, Kars'ta eksi 7, Ardahan'da eksi 5, Ağrı ve Erzurum'da eksi 4, Iğdır'da 0 ve Erzincan'da 2 derece olarak ölçüldü. Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ardahan ve Erzurum'da 0, Kars ve Ağrı'da 1, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da da 5 derece olması bekleniyor.

Diyarbakır'da toz bulutu

Yoğun sis ve toz bulutunun yaşamı olumsuz yönde etkilediği Diyarbakır'da uçak seferleri de gecikmeli olarak gerçekleştirilecek. Dün geceden itibaren güneyden esen kuvvetli rüzgarın etkisiyle Suriye ve Irak üzerinden gelen toz bulutu ve sis, Diyarbakır kent merkezi ile çevresinde etkisini sürdürüyor. Kent merkezinde dün akşam saatlerinde başlayan ve günlük hayatı etkileyen toz bulutu ve sis şehirlerarası ulaşımında yüksek yerlerde görüş mesafesinin düşmesine neden oluyor.
Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, toz bulutu ve sisin yarına kadar devam edeceğini, yarın etkili olacak yağmurla birlikte toz bulutunun dağılmasının beklendiğini bildirdi. Toz bulutu nedeniyle Diyarbakır Havaalanından uçakların 12.30'a kadar kalkış yapamayacağı ve bazı uçak seferlerinin de gecikmeli olarak gerçekleştirileceği belirtildi. Pegasus Havayollarının bugün saat 08.45 Adana-Diyarbakır ve 10.20 Diyarbakır-Adana uçuş seferlerinin de kötü hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildiği öğrenildi.
Öte yandan uzmanlar, yaşlılar, çocuklar, astım rahatsızlığı ve solumun sorunu olan hastaların, toz bulutu kalkıncaya kadar dışarı çıkmaması gerektiği yönünde uyarıyor.
Uzmanlar, zorunlu hallerde dışarı çıkılması halinde de ağızların atkı veya ince bir tülbent ile kapatılması, pencerelerin toz bulutu ortadan kalkıncaya kadar açılmaması önerisinde bulunuyor.

Tekirdağ açıklarındaki poyraz etkisini kaybetti
Marmara Denizi'nin Tekirdağ kesiminde deniz ulaşımını etkileyen poyraz, bu sabah etkisini kaybetti. Marmara Denizi'nde seyreden ancak zaman zaman 90 kilometre hızla esen poyraz nedeniyle iki gündür Şarköy sahillerine demirleyen yerli ve yabancı bandıralı 21 şilep ve tanker, poyrazın sabah saatlerinde etkisini kaybetmesinin ardından Şarköy'den demir aldı. Şilep ve tankerler, boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre hareket ettiler.

Bursa
Bursa İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanı İsmail Aksoy, yaptığı açıklamada, hafta sonundaki kar yağışının yüksek kesimlerde daha etkili olduğunu söyledi. Yağışla birlikte kapanan köy yollarını açmak için ekiplerin yoğun olarak çalıştığını anlatan Aksoy, ''Kapanan köy yollarını açıyoruz ancak aralıklarla etkili olan yağış ve rüzgar nedeniyle tekrar kapanıyor. Şu anda 40 köy yolumuz kapalı. Bugün akşama kadar tamamını açmış oluruz'' dedi. Aksoy, dün akşam saatlerinde ulaşıma kapanan Mustafakemalpaşa ve Gemlik'e bağlı köylerdeki 2 hasta için yol açma çalışması yürüttüklerini de ifade ederek, hastaların ambulansla sevkinin yapıldığını kaydetti. Balıkesir'de de 36 köy yolunun ulaşıma açılmasına çalışıldığı bildirildi.

Kayseri

Kayseri'de dün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Sarız ilçesine bağlı 25 köy, Pınarbaşı ilçesine bağlı 4 köy, Develi ilçesine bağlı 12 köy, Tomarza ilçesine bağlı 3 köy ve Yahyalı ilçesine bağlı 7 köy yolu ulaşıma kapandı. Kayseri İl Özel İdaresi'ne bağlı 7 ayrı ekip, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmalara başladığı belirtildi. Öte yandan Erciyes Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 45 santimetreye ulaştı.
Kayseri-Erciyes karayolunun ise ulaşıma açık olduğu bildirildi.

Hakkari

Hakkari'de hafta sonu etkili olan kar nedeniyle 24 köy ve 60 mezra yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Hakkari ve ilçelerinde iki gün boyunca etkili olan kar yağışı sırasında ulaşıma kapanan 58 köy ve 140 mezra yolunu açma çalışmaları başladı. Yağışın durmasıyla başlayan çalışmalar kapsamında, 34 köy ile 80 mezra yolu ulaşıma açıldı. Ekipler, ulaşımın halen sağlanamadığı 24 köy ve 60 mezra yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri dün akşam saatlerinde etkisini kaybeden karın, yerini soğuk havaya bıraktığını ifade ederek, sürücülerin buzlanmaya karşı dikkatli olması uyarısında bulundu.

Malatya

Malatya'da hafta sonundan bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle Akçadağ ilçesinde 5, Arguvan'da 3, Doğanyol'da 1, Pütürge'de 13 olmak üzere toplam 22 köy yolu ulaşıma kapandı. Devam eden kar yağışı nedeniyle kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için 15 ayrı yerde 115 kişilik ekiple, 24 greyder, 16 dozer, 8 kepçe, 12 kamyonet ve traktör ile 18 servis aracının çalışmalarını devam ettirdiği kaydedildi. Öte yandan Pütürge-Malatya karayolu yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Her iki yönden de yol açma çalışmaları devam ederken, yoğun sis çalışmaları zaman zaman aksatıyor.

Bartın ve Karabük

Bartın'da 10, Karabük'te 35 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Etkili olan kar yağışından, Bartın merkezde 3, ilçelerinden Ulus'ta 4 ve Kurucaşile'de 3, Karabük'te merkezde 4, ilçelerden Eskipazar'da 8, Ovacık'ta 18, Eflani'de 3 ve Yenice'de 2 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İmar ve kentsel iyileştirme müdürlükleri ekiplerince yol açma çalışmaları sürdürülüyor.

Orta Karadeniz'de kar yağışı günlük yaşamı olumsuz etkiliyor
Samsun, Sinop, Ordu ve Amasya'nın yüksek ve iç kesimlerinde kar yağışı ve soğuk hava günlük yaşamı olumsuz etkilerken, bölgede halen 630 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor, bazı okullarda elverişsiz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi.
Samsun'da kar nedeniyle 278 köy yolu ulaşıma kapanırken, kapanan köy yollarının açılması için 21 greyder, 8 lastikli kepçe ve 21 ekiple çalışmalar sürüyor. Amasya'da 183, Sinop'ta 121, Ordu'da ise 48 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Yetkililer, bölgede cenaze ve hasta bulunan köylere öncelik verilerek kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için çalışmaların devam ettiğini bildirdiler. Hava koşullarının yol açtığı elektrik ve telefon arızalarının giderilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor.
Samsun'un Kavak ilçesinde 2, Asarcık'ta 2, Ladik'te 3, Havza'da 1, Vezirköprü'de 1; Ordu'nun Akkuş ilçesinde 1; Amasya'nın Gümüşhacıköy, Hamamözü, Göynücek ve Merzifon ilçelerinde taşımalı eğitim yapan 5 okulda 1 gün süreyle eğitime ara verildi.

Edirne kar bekliyor
Yurdun büyük bölümünde karla mücadele çalışmaları sürerken, hafızalara, ''Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havaların giriş yaptığı kent'' olarak kazınan Edirne'ye hala kar düşmedi. Akdeniz ikliminin görüldüğü kentlerde bile kar yağışı görülürken, soğuk ve yağışlı hava sisteminin geldiği Balkanlar'a en yakın kent olan Edirne'ye henüz kar yağmadı. Zaman zaman sıfırın altına düşen sıcaklıklara rağmen, komşu ülke Bulgaristan ile komşu iller Çanakkale ve Tekirdağ'da kar yağışı görülürken, Edirne hala beyaza bürünmedi. Vatandaşlar, süs havuzlarını donduracak kadar soğuyan havada hala kar yağmamasına anlam veremediklerini ifade ederek, kar yağmadığı için havadaki ayazın geçmediğini ve hastalıkların da arttığını söylediler. Meteoroloji yetkilileri ise kar yağışının öğleden sonra beklendiğini bildirdi. Yetkililer, gündüz 2 derece olan hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altına düşeceğini kaydetti.

'Ani geçişin etkisi'

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Taşcı, Edirne'de havanın soğumasına rağmen kar görülmemesinin nedeninin hava sistemindeki değişiklik olduğunu söyledi. Taşçı, bu tür geçişlerin zaman zaman yaşandığını ifade ederek, şöyle konuştu: ''Bir süredir Avrupa'yı etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava kütlesi, Azor Yüksek Basıncı'nın Avrupa'yı etkilemesi sonucunda, yüksek seviyelerdeki kuvvetli rüzgarların da etkisiyle Balkanlar üzerinden yurdumuza girerek Ege ve Akdeniz'e kadar etkili olduktan sonra, fırtına ve yağmur şeklinde Kıbrıs ve Orta Doğu'ya kadar ulaşmıştır. Bu durumdaki bir hava sisteminin Trakya üzerinden çok hızlı geçerek yurdumuzu etkilemesi sonucunda, Trakya'da havalar soğumuş fakat beklenenden az miktarda yağış bırakmıştır. Avrupa'yı ve yurdumuzu etkileyen bu tür sistemler, kış mevsiminin özelliklerine uygun olarak, bölgemizde zaman zaman yaşanabilen hava olaylarıdır.''
13 Aralık 2010
Cumhuriyet
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Senior Member
Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı
anlasilan bizim memleket Yozgat ta içindedir
saygilarimla

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.