You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Mayın temizliği meclis gündeminde

Mayın temizliği meclis gündeminde

Posting Freak
Mayın temizliği meclis gündeminde
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde, dünyanın 17. büyük ekonomisi olarak övünen Türkiye'nin, maliyeti 50 milyon dolar civarında tahmin edilen mayın temizleme işini yapamamasının nedenini öğrenmek istedi.

Türkiye'nin, bölgesinde lider konumunda ve NATO'nun 2. büyük ordusuna sahip olduğunu ifade eden Arıtman, önergesinde, şu soruları yöneltti:
''Basında yer alan bilgilere göre 62 milyon dolara mal olan 3. uçağınızı almaktan vazgeçerek bu kaynakla sınırdaki mayınların, sınır topraklarımızı yabancı şirketlere vermeden temizlenmesini sağlamayı düşünür müsünüz? Başta terör ve uyuşturucu olmak üzere yoğun kaçakçılığın olduğu ve terör unsurlarının girdiği sınır topraklarımızın yabancılara yap-işlet modeliyle devredilmesi ülke güvenliğine zarar verir mi? Eğer verir ise sınır güvenliği nasıl sağlanacaktır?''


Etnik kimlik

Canan Arıtman, Başbakan Erdoğan'a, Türkiye'nin hangi tarihlerde, hangi etnik kimlikteki yurttaşlarını hangi gerekçelerle kovduğunu ve bunların kaç kişi olduğunu sordu.

Arıtman, ''Türkiye'yi terk etmek, başka ülkelerde yaşamak isteyen yurttaşlarımızın sayısını ve nedenlerini öğrenmek için araştırma yaptırmayı düşünüyor musunuz? Özellikle gençlerle ilgili bir araştırma yaptıracak mısınız?'' sorularını yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Arıtman, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu bir başka soru önergesinde de 20-21 Eylül 2008 tarihinde İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 23 saat içinde 13 bebeğin toplu ölümünün gerçekleştiğini, Sağlık Bakanlığı'nın Bilim Kurulu ile bir baş müfettişin konuyla ilgili inceleme yaptığını kaydetti.

Arıtman, ''Gerekli incelemeler yapılmış ve Bilim Kurulu raporu Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmiştir. Bebek ölümleri ile ilgili bilimsel rapor niçin kamuoyu ile paylaşılmamakta, devlet sırrı gibi saklanmaktadır? Bir suç delili mi ihtiva etmektedir? Hem ön inceleme raporunda hem de Bilim Kurulu'nun raporunda ölen 11 bebeğin kan kültürleri ve beslenme destek solüsyonlarında üreyen Enterobacter cloacae suşlarının 'aynı suş' olduğunun belirlendiği doğru mudur?'' diye sordu.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.