You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Matem ayı Muharrem ve Kerbela

Matem ayı Muharrem ve Kerbela

Administrator
Matem ayı Muharrem ve Kerbela
Muharrem ayının ilk günü, hicri yılbaşı. Bu ayın diğer aylar arasında farklı bir yeri var. Çünkü içinde ’aşure’ gibi önemli bir günü barındırıyor. Bugünde on peygamberine on farklı ikramda bulunan Allah (cc), bizlere de af ve mağfiret için imkânlar sunuyor. Peki, bu kutlu ayı nasıl değerlendirmeli?
Asr-ı saadet döneminde sahabeden biri Peygamberimizin (sas) yanına gelir ve ’Ramazan’dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?’ diye sorar. Peygamberimiz, ’Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah’ın ayıdır. Bu ayın onuncu gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önceki bir senenin günahlarına kefaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.’ cevabını verir.

25 Ekim günü bu mübarek aya giriyoruz. Bu gün aynı zamanda hicri takvime göre 1436 yılının başlangıcı oluyor. Efendimiz’in Mekke’den Medine’ye hicretini esas alan bugün, İslam tarihinde bir dönüm noktası. Bu mübarek gün, Hz. Ömer zamanında takvim başlangıcı kabul edildi ve 1 Muharrem hicri yılbaşı oldu.

Hicri senenin ilk ayı olan Muharrem’in 10′u aşure günü. Bu ayın diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, aşure gününün de diğer günler içinde bereketli bir yeri var. Allah katında önemli olduğu Fecr Sûresi’nin ikinci ayetinde, ’On geceye yemin olsun.’ ifadeleriyle anlatılıyor. Allah (cc), bu gecelere yemin ederek onların bereketini bildiriyor.

Muharrem ayı ve aşure günü, Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da kutsal sayılırdı. Nitekim Peygamberimiz Medine’ye hicret ettikten sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi. Bunun ne orucu olduğunu sordu. Yahudiler, ’Bugün Allah’ın Musa’yı düşmanlarından kurtardığı, Firavun’u boğdurduğu gün. Hz. Musa, şükür olarak bugün oruç tutmuştur.’ dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz de, ’Biz, Musa’nın sünnetini ihyaya sizden daha çok yakın ve hak sahibiyiz.’ buyurdu. O gün oruç tuttu ve tutulmasını da emretti. Ancak ertesi sene Ramazan orucu farz kılınınca isteyenlerin tutmasını söyledi. Peygamberimiz (sas), bu günle ilgili olarak, ’Zilhiccenin son günü ve Muharrem’in birinci günü oruç tutan, o yılın tamamında oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.’ buyuruyor.

Bir gün ikramda bulun, bir sene kazan

’Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.’ hadis-i şerifi, bugünlerde tutulan orucun önemini ifade ediyor. Bu hadisin açıklamasını İmam-ı Gazali şöyle yapıyor: ’Muharrem ayı hicri senenin başlangıcı. Böyle bir yılı oruç gibi hayırlı bir temele dayandırmak ne güzel olur. Bereketinin devamı daha fazla ümit edilir.’ Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam aşure gününe denk getirmemek için, Muharrem’in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye ediliyor.

Bugünde oruçtan başka hayır, hasenat ve sadaka gibi güzel âdetler de yaşatılmalı. Herkes, bugünlerin faziletini bildiren hadiseleri hatırlayarak ailesine, akraba ve komşularına ihsanda bulunursa şüphesiz sevabını kat kat alır. Peygamberimiz, müminin aile efradına aşure gününde her zamankinden daha çok (fazla külfete girmeden, aile bütçesini zorlamadan) ikramda bulunmasını tavsiye ediyor. Bir hadiste şöyle buyuruyor: ’Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.’

***

Şükürler olsun Ehli Beyt’in sonu kesilmedi

Muharrem Ercan (Alevi dedesi):

Muharrem ayının onuncu günü Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehadetine denk geldiğinden Aleviler olarak 12 gün oruç tutarız. Bu orucun adı ’yas orucu’dur. 12. günden sonra İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin sağ kurtulduğu için hem aşure kaynatır hem de kurbanlar keseriz. ’Şükürler olsun Ehli Beyt’in sonu kesilmedi.’ diye. Kerbela’da İmam Hüseyin’e su verilmediği için su içmiyoruz. Muharrem orucunda 12 gün boyunca su ihtiyacı başka sulu gıdalardan alınıyor ve et yenilmiyor.

***

On peygambere on ikram

Bu güne aşure denmesinin sebebi, Arapça ’aşÃ»ra’ kelimesinin onuncu gün anlamına gelmesi. Allah (cc) bu günde, on peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunuyor:

1. Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusu sulara gömüldü.

2. Cudi Dağı’nın üzerine Hz. Nuh gemisini demirledi.

3. Balığın karnından Hz. Yunus, bu günde kurtuldu.

4. Hz. Âdem’in tövbesi kabul edildi.

5. Hz. İsa, aşure günü dünyaya geldi ve o gün semaya yükseldi.

6. Kardeşlerinin attığı kuyudan Hz. Yusuf bu günde çıkarıldı.

7. Hz. Davud’un tövbesi kabul edildi.

8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail doğdu.

9. Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub görmeye başladı.

10. Hz. Eyyûb, hastalığından o gün şifaya kavuştu

Kerbela Şehidleri:

Kerbela’da Hz. Alin’in oğulları: Hz Hüseyin, Ebubekir, Osman, Avn, Abdullah, Celal Abbas

Hz. Hüseyin’in oğulları: Ali Ekber, Ali Asgar, Kasım ve Hz Hasan’ın oğlu Kasım’ın da aralarında bulunduğu 73 Ehl-i Beyt mensubu ve muhibbi hunharca şehid edilmiştir.

Bunlardan Müslim bin Akil ile beraber 9 canı Küfe valisi ibni Ziyad şehid etti.

Hz Hüseyin ile beraber 64 can da 10 Muharrem günü Kerbela`da şehit düşmüştür.

[Resim: 756x528xkarbela-harita.jpg.pagespeed.ic.3l6_0u2aoj.jpg]

Matem-i Muharrem ve Kerbelâ

Tarihten bugüne Muharrem ayları sadece matem günleri olarak idrak edilmemiştir. ÂşÃ»râ günleri yetimlerin, fakirlerin, kimsesizlerin korundukları, kollandıkları, sevindirildikleri yardım faâliyetlerine de sahne olmuştur. Ehl-i Beyt’in sahipsiz ve kimsesiz bırakıldıkları bu günler, kimsesizlerin hatırlanmasına neden olmuştur.

Özellikle Aleviler

-Muharrem ayının ilk on iki gününü oruçlu olarak geçirirler.

-Bu günlerde Hz. Hüseyin’in ve yârânının susuz bırakılmış olmasından dolayı su içmezler.

-ÂşÃ»râ günü Hz. Hüseyin’in mübârek başı gövdesinden ayrıldığı için bıçak kullanmazlar, et ve soğan yemezler.

-Matem günleri olduğu için traş olmazlar.

-Muharrem ayında cem yapılmaz, bağlama çalınmaz.

-En önemli ibâdet ise tutulan oruçlardır.

FATMA TURAN

24.10.2014 18:31
Administrator
Matem ayı Muharrem ve Kerbela
Bu tür makaleleri paylaşıyorum ki Hak ile Batıl'ın arasındaki farkı görülebilsin. Bir din yüzlerce yıl sonra ne hale gelmiş görün... Hadis Sünnet adı altında toplum resmen kandırılıyor.

Alıntı:Bir gün ikramda bulun, bir sene kazan

Fatma hanım, ne bu Telefon reklamı mı?

Din ve inancın ticari kafayla yürümeyeceğini öğrenmediniz onun için her ibadet konusu geçtiğinde uhrevi vaatlerle ibadetin büyüklüğünü sanal olarak artırıyorsunuz. Sizin söylediğiniz bu uyduruk hadislerin doğruluğu olsa "Bin aydan hayırlı gün, bunu kılarsan 10 bin sevap, bir gün yap bir sene kazan Smile" insanın bir ömür boyu ibadet yapmasına gerek kalmaz ...


Ramazan ayından sonra en faziletli oruçmuş Muharrem .... Bak bak bakk neler de bilirmiş hanımefendi. Evet ramazan bir oruç, aç kalarak tutulan bir oruç. Muharrem peygamberimizin sevgili torununun hunharca katledilmesinin yası matemi. Şimdi senin açlık orucun mu kıymetli yoksa Hz.Üseyin için tutulan yas-ı matem mi?

Kerbela katliamı yaşanırken sormak isterim "yıldızlar kadar çok olan bu sahabeler" neredeydi acaba?..

Hicri takvimi Ehlibeyti unutturmak için çıkaran halife Ömer'in peşinden gitmiyoruz biz. Osman'ın değiştirip, toplattığı Kurana da inanmıyoruz. Bizim yolumuzun Muhammed Mustafa'sı da Ali'si de sizin inandığınız Ulu varlıklara benzemiyor. Bizim kitabımız Muhammed Mustafa'nın diline yazılan Hakikat Kuranı. İnandığınız tarihe göre Muaviye'yi Şam'a Vali yapan Ömer, Milcan'ı yüksek görevlere getiren Osman, bunların hepsi tesadüf mü ?..
Ailecek Ehlibeyt düşmanı olanların getirildiği noktalar burası... İslam'da yas yoktur diyen zihniyet bugün Muharrem Yası Mateminden bahsedemez onun için...

Muharrem Yas-ı Matemi Hz. Üseyin için tutulur başka da bir nedeni yoktur. O tarih te 4 mart- 15 Mart tarihleri arasındadır. Her canlının doğum ve ölüm tarihi sabit bir gündür. Bir insanın yılın her ayı ve her günü ölmez !..
Hz.Üseyin gibi Allah'ın yolunda şehit olmuş bir ulu varlığında şehit edildiği tarih 15 Mart'tır. 12 gün yas tutulmasının sebebi 12 gün işkence gördükten sonra, bedenleri pare pare 72 yerinden parçalandıktan sonra şehit edilmesidir.

Muharrem ayında traş olunmaması gibi bir durum bu çağda söz konusu değildir. Evet et yenmez, kurban kesilmez, eğlence yapılmaz vb. Bu kutsal ibadeti temiz temiz, abdestler alınarak yapmak lazım gelir. Zöhre Ana'mızın ifade ettiği gibi "Kirli kirli ibadet olmaz."

Muharrem ayını, Muharrem Orucunu, Nasıl tutulması gerektiğini ve daha fazlasını aşağıdaki linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz...

Ehlibeytin Yası Matem Günleri

zohreana.com/ehlibeytin-yasi-matem-gunleri
Posting Freak
Matem ayı Muharrem ve Kerbela
Ramazanı sevap kazanmak için, cennete gitmek için tutabilirsiniz...

Ancak yası matem oruçları adından anlaşılacağı gibi yas amaçlı, Hak evliyalarının çektiği acıları ve sıkıntıları bir nevi olsun hissederek onlara saygımızı gösterip, aşkla, gözyaşıyla Onları anıp, üzüntülerini yaşayıp yaslarını tutmak için oruçlarını tutarız...

Siz kendi sevdiğiniz bir yakınınız öldüğünde nasıl sevap için değil de acısını yaşadığınız için üzüldüğünüz için yasa bürünürseniz, Hak evliyaları için de aynı şekilde çıkar ve sevap veya cennet için değil de, acılarını gerçekten hissedip, acılarını paylaşıp saygımızı göstermek için yaslarını tutmamız lazım...

Yası matem veya diğer Alevi ibadetleri sünni zihniyeti ile anlaşılamaz veya değerlendirilemez. Çünkü Alevilik şekilcilikle yürümez. Alevilik, aşkla, imanla, inançla, ibadetle, gözyaşıyla, sevgi ve saygıyla, Evliyaların ışığında ve rehberliğinde yürüyen bir yoldur...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.