You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Maraş Katliamı'nın içinde Türkeş de vardı

Maraş Katliamı'nın içinde Türkeş de vardı

Administrator
Maraş Katliamı'nın içinde Türkeş de vardı
Sabah Gazetesi'nden Emre Aköz yazdı. Ecevit'in elindeki belgeye göre Maraş Katliamı'nın içinde Türkeş de var. Bugün korkunç bir olayın 30'uncu yıldönümü: 19 Aralık 1978'de. Kahramanmaraş'ta başlayan olaylar bir hafta devam etmişti.
Maraş katliamı ülkeyi askeri darbe ortamına sürüklemek amacıyla, 1 Mayıs 1977 Taksim ve Nisan 1978 Malatya'dan sonra yapılan en önemli hamlelerden biriydi.

Devletin çeşitli birimleri tarafından kullanılan ülkücüler ve onların kışkırttığı Sünni kesim, CHP'lilere, solculara ve Alevilere saldırdı.
Bombalar atıldı, insanlar tarandı. Önceden boyayla işaretlenmiş mekânlara saldırıldı. Emniyet güçleri olup bitenleri adeta seyretti.
Resmi bilanço: 105 ölü (aslında 500 civarında olduğu söylenir). 176 yaralı . Tahrip olan 300 kadar ev ve işyeri.

Maraş katliamı davasının bir numaralı sanığı Ökkeş Şendiller (o sırada soyadı Kenger'di ülkücülerin bulunduğu sinemaya patlayıcı atmakla ama eylemi solcular yapmış gibi göstermekle suçlandı) daha sonra milletvekili seçilerek Meclis'e girmiştir.

Bülent Ecevit'in arşivinden çıkan belgeye göre olayın planlayıcısı, başkanlık koltuğunda emekli orgeneral Adnan Ersöz'ün oturduğu MİT'ti. Yine belgeye göre, işin içinde Alparslan Türkeş de vardı.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.