You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Manuş Baba kimdir? Manuş Baba "Eteği belinde" şarkısı çalıntı çıktı!

Manuş Baba kimdir? Manuş Baba "Eteği belinde" şarkısı çalıntı çıktı!

Administrator
Manuş Baba kimdir? Manuş Baba "Eteği belinde" şarkısı çalıntı çıktı!
Manuş Baba'nın şu sıralar dillerden düşmeyen ve çok izlenilen, dinlenilen şarkısı "Eteği belinde" şarkısı çalıntı çıktı. Sadece Youtube üzerinde 77 milyondan fazla izlenen "Eteği Belinde" şarkısının 2005 yılında yazılan "Senden gayri" adlı şarkının birebir aynısı olduğu ortaya çıktı. Şarkının gerçek söz yazarı Atilla Yılmaz, konu ile ilgili yasal işlemleri başlattığını duyurdu. Peki Manuş Baba kimdir? Esas adı nedir? Manuş Baba lakabı nereden geliyor? Manuş ne demektir?


[Resim: 31.jpg]


Manuş Baba olarak bilinen sanatçının yeni yayınlanan ’Dönersen ıslık çal ’ isimli albümünün çıkış parçası olarak bilinen ve sadece Youtube'dan 77 milyondan fazla klibi izlenen ’Eteği Belinde ’ isimli parçasının sanatçı Atilla Yılmaz’ın "2005" yılında piyasaya çıkarmış olduğu ’Vaktidir’ isimli albümünde yer alan ’Senden Gayrı’ isimli eserin birebir kopyası olduğu ortaya çıktı. Atilla Yılmaz konu ile ilgili olarak sevenlerim ’senden gayrı’ isimli parçamın kopyası olduğunu söylediklerinde şarkıyı dinlediğini ve birebir kopyası olduğunu görünce yasal işlemlere başladığını ve bunu için "MSG" Musiki eser sahipleri grubu meslek birliği tarafından da onaylandığını açıkladı. Peki Manuş Baba kimdir? Manuş Baba lakabı nereden geliyor? Manuş ne demektir? Esas adı nedir?
[Resim: 1.gif]

MANUŞ BABA KİMDİR?

Asıl adı Mustafa Özkan olan ve 1 Aralık 1986 tarihinde Mersin'in Tarsus ilçesinde doğan Manuş Baba, Manuş adını çocukluk dönemi anneannesinin kendisine küçük, güzel çocuk anlamında Manuş olarak seslenmesiyle almıştır. ''Baba'' ise bebekken konuşmaya başladığında ağzından çıkan, ilk sesleniş, ilk kelimedir. İnsan olabilmenin o derin kaygısını taşımanın ve bunun için emek harcamanın önemini kendi babası ile keşfettiğini dile getiren sanatçı; çocukluk ve ilk gençlik dönemi arasında kendisinde bıraktığı hatırası önemli izler ile kendi babasının, Manuş Baba karakterinin oluşmasında ve ismini bu şekilde duyurmasında önemli etkileri olmuştur.

Tarsus’ta doğan ve çocukluğunun büyük bir kısmını burada geçiren Manuş Baba, babasının mevsimlik işçiliğinden dolayı 1996 yılının bahar aylarında ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşti. İlkokul ve ortaokul eğitimini Barbaros İlköğretim Okulu’nda, lise eğitimini Antalya Gazi Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında babasının kendisine aldığı gitarla müziğe ilk adımını atan Manuş; gitar, şan ve müzik eğitimi aldığı derslerden sonra 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazandı. O dönemlerde kendi cover ve beste kayıtlarını sosyal ağlarda paylaşarak ismini duyurdu. 2015 yılı itibariyle müziğine ilgiyle yaklaşan ***** Kınay ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı.
[Resim: 1.gif]

​Çok yönlü müziğinde geleneksel seslerden ilham alan Manuş Baba için, Antalya’dan İstanbul’a uzanan müzik yolculuğu birçok yeniliği de beraberinde getirdi. 2016’nın başlarında ’Albümsüz Türkiye Turnesi’ kapsamında birçok şehirde dinleyenleriyle buluşan sanatçı, ’Birbirimize İyi Gelelim’ diyerek sevginin gücüne dikkat çekti.

Konserler tüm hızıyla devam ederken Manuş Baba, ’Dönersen Islık Çal’ adlı ilk albümünü dinleyenlerine bir hediye sunma düşüncesiyle Mayıs 2017’de Kınay Production etiketiyle yayınladı. Albüm, birçok sanatçıya tanıklık eden Erekli –Tunç Stüdyolarında kaydedildi. Birbirinden değerli müzisyenlerin katkıda bulunduğu bu albümde Manuş Baba’ya; Klavye kayıtlarında Tansu Çuhacı, Elektrik ve Akustik gitar kayıtlarında Akın Eldes ve Onur Taşkan, Bass Gitar kayıtlarında Erdinç Ayar, Davul kayıtlarında Ata Erdem Şimşek, Klarnet kayıtlarında Bilge Kaan, Vural Ardıç ve Mertcan Kıranda, Bağlama kayıtlarında Ayhan Aydın ve Ud kayıtlarında Volkan Şenlendirici gibi eşsiz müzisyenler eşlik etti. Albümün mix çalışmaları Mert Kasap ile mastering çalışmaları ise New York’ta Andy Vandette ile tamamlandı. Albümde deneysel bir ruha sahip olan birbirinden farklı 11 şarkı yer alıyor. Manuş Baba’nın kendi söz ve müziğinin bulunduğu şarkıların yanı sıra aynı zamanda ’Dönersen Islık Çal’ albümünde Ülkü Aker, Cemal Süreya ve Ahmed Arif dokunuşları da bulunuyor.

Albüm yayınlandığı günden itibaren geniş kitlelere ulaşan Manuş Baba, Spotify listelerinde birçok şarkısıyla zirvelere çıktı. Aynı zamanda Apple Music’te ’En Popüler Albümler’ listesinde 1 numaraya çıkan sanatçı, fiziksel albüm listelerinde de ’En Çok Satanlar’ arasında yer alarak büyük başarılara imza attı ve büyük bir ilgiyle karşılandı. (Biyografi bilgileri Manuş Baba'nın resmi sitesinden alınmıştır)

mynet.com [COLOR=#404040]
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.