You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Mangal keyfi güzel de...

Mangal keyfi güzel de...

Posting Freak
Mangal keyfi güzel de...
[FONT="Courier New"]Türkiye Kanser Danışma Kurulu Üyesi ve Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekimi Dr. Fevzi Harorlu, dünyada giderek yayılan kanser hastalıklarının yüzde 50'sinin önlenebileceğini söyledi.

Kansere yol açan etkenlerin başında tütünün geldiğini ifade eden Harorlu, bunu dengesiz beslenme ve hareketsizlik, zararlı ışınlar ve bazı virüslerin izlediğini vurguladı.

Sigaradan uzak durularak her yıl kanserden ölen 60 bin kişiden 20 bininin kurtarılabileceğini belirten Harorlu, şunları kaydetti:
''Dengeli beslenme ve fiziksel aktivite ile 20 bin kişi daha hayatta kalabilir. Her dönem yanlış beslenme, kanser açısından risk oluşturabilir. Yaz aylarında da mangal ve güneş ışınları, kanser açısından risk taşıyor. Mangalda kırmızı etin pişirilmesi sırasında nitrit ve nitrat gibi kanserojen maddeler açığa çıkıyor. Bu maddeler kanser için risktir. Yine mangal sırasında yanmış yağ da kanser için risk oluşturuyor. Özellikle aşırı yağlı beslenmek karaciğer ve pankreas kanserini tetikleyebiliyor. Bu yüzden mangal keyfi, sağlık açısından bazı tehlikeler taşıyor.''

Yaz aylarında güneş ışınlarının daha etkili olduğunu belirten Harorlu, ''Cilt kanseri riskini artıran güneş ışınlarından korunmak gerekiyor. Bu yüzden yaz aylarında özellikle 11.00-15.00 saatlerinde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalı. Güneş ışınlarının dik geldiği bu saatler riskli olabilir'' dedi.

Yağlı beslenmenin kanseri tetikleyebilen önemli etkenlerden olduğunu vurgulayan Harorlu, ''Yaz aylarında su tüketimi çok önemli. Günde en az 6 bardak su içilmelidir. Düzenli su tüketimi fazla yağı emilimini azaltır. Bu açıdan bakıldığında su sağlık açısından çok faydalı. Ancak vücuttaki aşırı tuz kaybını önlemek için arada bir ayran tercih edilebilir'' diye konuştu.
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.