You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Madımak Eylemine Katılan Başkana Trafik Cezası

Madımak Eylemine Katılan Başkana Trafik Cezası

Administrator
Madımak Eylemine Katılan Başkana Trafik Cezası
İZMİR'de geçen 2 Temmuz'da, Sivas Madımak Oteli'nde aydınların yakılarak öldürülmesinin 21'inci yıldönümü anma etkinliklerine katılan Ege 78'liler Derneği Başkanı ve Tükenmez Dergisi'nin İzmir temsilcisi Servet Ali Çınar'a, 356 TL trafik cezası kesildi.

Sivas Madımak Oteli'nde, aydınların yakılarak öldürüldüğü olayların 21'inci yıldönümü nedeniyle bir grup, geçen 2 Temmuz'da Basmane Meydanı'nda toplandı. Buradan yürüyerek Konak Meydanı'na gitmek isteyen gruba, polis izin vermedi. Grup uyarılara rağmen dağılmayınca polis, TOMA ile müdahalede bulundu. Biber gazının da kullanıldığı müdahalenin ardından bazı göstericiler hafif yaralandı. Çıkan arbedede gözaltına alınan 9 kişi, ifadelerinin ardından sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

24 GÜN SONRA İFADEYE ÇAĞRILDI

Müdahale sırasında polisten dayak yediğini söyleyen, ancak gözaltına alınmayan Ege 78'liler Derneği Başkanı ve dergi temsilcisi Servet Ali Çınar'a, olaydan 24 gün sonra İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'nden, '2911 Sayılı Kanuna Muhalefet, görevli memura mukavemet (etkin direnme), kamu malına zarar verme' suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını bildirilerek, ifade vermesi için emniyete çağırıldı.

Üniversite mezunu olan, sigorta acentesi sahibi, Ege 78'liler Derneği Başkanı Servet Ali Çınar emniyete gidip ifade verdi.

[Resim: Madimak-Eylemine-Katilan-Baskana-Trafik-...643_01.jpg]

TRAFİK LEVHALARINI ENGELLEDİĞİ İÇİN CEZA

Çıkan olaylarda, kamera ve lardan teşhis edilip, hakkında, '2911 Sayılı Kanuna Muhalefet, görevli memura mukavemet, kamu malına zarar verme" iddiasıyla soruşturma başlatılan Çınar'a, İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi tarafından, '2918 Sayılı Kanun'un 14'üncü maddesini ihlal ettiği', trafik levhalarını engellediği gerekçesiyle 356 TL idari para cezası kesildi.

'ALEVİ DEĞİLSİN, KÜRT DEĞİLSİN NE İŞİN VAR BURADA?'

Evli olan Çınar, anmanın olduğu gün temsilcisi olduğu dergi adına orada görevli olduğunu, 20'ye yakın çevik kuvvet polisinin 'Alevi değilsin, Kürt değilsin, senin ne işin var burada? diyerek kendisine dayak attığını, bunlar yetmezmiş gibi bir de trafik levhalarını engellediği gerekçesiyle 356 lira para cezası kesildiğini söyledi. Hem demokratik hakkını kullanmak, Sivas'ta aydınları yakanları lanetlemek, hem de temsilcisi olduğu dergiye haber yapmak için her yıl yürüyüşün olduğu yere gittiğini belirten Servet Ali Çınar şunları kaydetti:

"Ben gittiğimde polis, TOMA ve panzerlerle, çevik kuvvet ile Konak tarafına gidiş yönünün iki tarafını kapatmıştı. Polis fiili olarak yolu kapattığı için Konak istikametine yürümek isteyen kortej yürüyemedi. Tertip komitesi yolun açılması için uzun süre polisle görüşmeler yaptı. Daha sonra polis hiçbir anons yapmadan en önde bulunan kişilere saldırdı. Ben de kaldırıma doğru kaçtım. Kaldırımda bulunduğum sırada 20 civarında çevik kuvvet polisi, 'Alevi değilsin, Kürt değilsin ne işin var burada' diyerek beni dövdü. Ben kendilerine dergi temsilcisi olduğumu söylememe rağmen, kalkan ve tekmelerle beni dövmeye devam ettiler. Bunların görüntüleri basın kuruluşlarında da yer aldı. Polisin çektiği kesintisiz görüntüler varsa böyle olduğu görülecektir. Ben polise direnmedim, taş atmadım, kola şişesi atmadım. Polise etkin direnecek bir durum olmadı. Polis zaten yolun açılmasını bekleyen kitleye saldırdığı için herkes dağılmış oldu. Polis, oradaki kamera görüntülerini izleyip, lardan benim hakkımda soruşturma başlattı."

Servet Ali Çınar kesilen para cezasının iptali için mahkemeye başvuracağını belirtti.

KARAYOLU YAPISI VE TRAFİK İŞARETLERİNİN KORUNMASI

Madde 14 - Karayolu yapısı ve trafik işaretleri ile ilgili olarak;

a) Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey koymak, atmak, dökmek, bırakmak ve benzeri hareketlerde bulunmak,

b) Karayolu yapısını, trafik işaretlerini ve karayoluna ait diğer yapı ve güvenlik tesislerini, üzerlerine yazı yazarak, çizerek veya başka şekillerde bozmak, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak, yasaktır.

Meydana gelen tehlike ve engeller, ilgili kuruluşlar ve zabıtaca ortadan kaldırılır, bozukluk ve eksiklikler yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşca derhal giderilir, zarar karşılıkları ve masrafları sorumlulara ödetilir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.