You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Leyla Zana’ya 10 yıl hapis

Leyla Zana’ya 10 yıl hapis

Posting Freak
Leyla Zana’ya 10 yıl hapis
Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana, 9 ayrı konuşması nedeniyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davada, seçme ve seçilme hakkını da kaybetti
Kapatılan DEP’in eski milletvekili Leyla Zana, çeşitli tarihlerde düzenlenen toplantı, gösteri ve mitinglerde yaptığı 9 ayrı konuşmadan dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme ayrıca Zana’nın seçme-seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına da karar verdi. Zana’nın adı DTP’nin Batman belediye başkan aday adayı olarak geçiyordu.

9 konuşma
Diyarbakır, Batman, Bingöl ve Avrupa Parlementosu’nda son 1 yıl içinde çeşitli tarihlerde yaptığı 9 ayrı konuşma nedeniyle hakkında 60 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Zana’nın yargılanmasına 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya Zana da, mazeret bildiren avukatı da katılmadı.
Mahkeme heyeti, il dışında olduğu için duruşmaya katılamayacağını bildiren avukat Fethi Gümüş’ün mazeretinin “duruşmayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi.
Cumhuriyet Savcısı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını yineledi. Mütalaada, “Sanığın, PKK’yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşı Öcalan’ı da ‘Kürt halk önderi’ olarak gördüğünü, PKK’nın mücadelesini de ‘özgürlük ve demokrasi’ mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır” denildi. Mahkeme, Zana hakkında “Terör örgütünün propagandasını yapmak” ve “Örgüte üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek” suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açıldığını, yargılama neticesinde sanığın eylemlerinin PKK üyeliği boyutuna ulaştığını, bu nedenle sanığın TCK’nın “Terör örgütüne üye olmak “suçunu kapsayan 314/2. maddesi uyarınca 8 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
Hapis cezası, suçun “terör suçu” olması nedeniyle yarı yarıya artırılarak 12 yıla çıkarıldı. Daha sonra Zana’nın yargılama esnasındaki iyi halini dikkate alan mahkeme heyeti, verilen cezayı 10 yıla indirdi.

DTP, Barzani ve Talabani’ye gidiyor
DTP, ‘Kürt sorununun çözümü ve çözümde arabulucu rol üstlenmeleri için’ Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den yardım isteyecek. 13 Aralık’ta Kuzey Irak’a geçecek olan 5 kişilik DTP heyetine, Genel Başkan Ahmet Türk başkanlık edecek. PKK’nın eylemsizlik kararı alması için DTP’nin, Barzani ve Talabani’den yardım istediği öğrenildi.
Bir ismi Ali’dir bir ismi Veli
Onlar nurdan dogdu nurudur nebi
Eveli ahiri yaratan Ali
Simdi de geziyo Zöhre Ana dili
Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.