You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

''Leyla'ya sesleniyorum: CHP yanındadır''

''Leyla'ya sesleniyorum: CHP yanındadır''

Posting Freak
''Leyla'ya sesleniyorum: CHP yanındadır''
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MİT Kanunu’nda yapılan değişiklikle ilgili hem hükümete hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yüklendi.

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı, bu yasayla başka bir rekorun altına imza atmıştır. Hiçbir cumhurbaşkanı bu kadar hızlı bir imza atmamıştır. Karşılığı olarak da rekorlar kitabına girmelidir. Yasaları incelemek zorundasınız. Bu kadar aykırı bir yasayı gözü kapalı onaylama hakkını hiçbir hukuk, hiçbir adalet sistemi size vermez. Bu makamınızı yıpratır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, "İhale yasasında yapılan değişiklik, ’yolsuzluğu daha iyi nasıl yaparım’ için yapılıyor. Böyle bir tablo karşısında hükümet susarsa, o operasyonu yapan polislerin başına birşey gelecek mi gelmeyecek mi? Soruşturmayı yürüten savcıların başına birşey gelecek mi gelmeyecek mi? Bunu izleyeceğiz" dedi.

"LEYLA’YA SESLENİYORUM ; CHP YANINDADIR"

Erzurum’un Tortum İlçesi’ne bağlı Bağbaşı Beldesi’nde yaptırılacak üç ayrı HES’e karşı gerçekleştirilen eylemler sırasında jandarma erine hakaret ettiği ve yaraladığı iddiasıyla yargılanmaya başlanan Leyla’ya sahip çıkan Kılıçdaroğlu; "Erzurum’da 17 yaşındaki Leyla, diktiği ceviz ağaçları kurumasın diye hakkını arayınca şimdi 9 yıl hapisle yargılanacak. Leyla’ya sesleniyorum. CHP yanındadır. Hiç korkma. Haksızlığa karşı çıkacağız, mazlumun yanında olacağız" dedi.

"HİÇBİR CUMHURBAŞKANI BU KADAR HIZLI BİR İMZA ATMAMIŞTIR"

Adaleti bilmenin adaleti sağlamağını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, MİT kanunu’nda yapılan değişiklikle ilgili yasayı imzalayan Cumhurbaşkanı Gül’ü eleştirerek, şunları söyledi:

"Ben açıkcası bu yasayı imzalayan Cumhurbaşkanı’nın devlet adamlığına bir katkı sağladığını sanmıyorum. Cumhurbaşkanı’nın devlet adamlığı kimliğinden çok şey götürmüştür. Cumhurbaşkanı bu yasayla başka bir rekorun altına imza atmıştır. Hiçbir cumhurbaşkanı bu kadar hızlı bir imza atmamıştır. Karşılığı olarak da rekorlar kitabına girmelidir. Demek ki bir yasayı onaylamak için o yasayı okumaya gerek yok. Bulunduğunuz koltuk önemli bir koltuktur. Yasaları incelemek zorundasınız. Bu kadar aykırı bir yasayı gözü kapalı onaylama hakkını hiçbir hukuk, hiçbir adalet sistemi size vermez. Bu makamınızı yıpratır. Sizin göreviniz o makamı güçlendirmektir. Bizler bunu söylememeliyiz. Sizin hukukçularınız gerekçe bulamıyorsa, eski Yargıtay başkanlarını çağırın."

"BAŞBAKAN SÖYLER, CUMHURBAŞKANI İMZALAR"

Cumhurbaşkanlığı Yasası’nın yaklaşık 1.5 ay önce TBMM’den geçtiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Yasa geldi. Anayasa’yı yasayla değiştiriyorsunuz. Parasal yardımda sınırlama var, maddi yardımda sınırlama yok. Bu kadar hukuka aykırı yasayı imzaladı. ’CHP bu kanunu Anayasa Mahkemesi’ne götürebilir’ dedi. Bu ayrı bir konu. Siz bu yasayı niye imzaladınız? ’Benimle ilgili bir yasa o yüzden imzaladım’ diyorsanız o ayrı. Ama sizin hukukun üstünlüğü kavramını bilmeniz gerekir. Siz hangi gerekçeyle bunun altına imza atıp, yayımlatıyorsunuz? Sizin hakkınızı hukukunu, vatandaşın hakkını da korumak CHP’nin görevidir. CHP’nin varlık nedeni de budur. Kim haksızlığa uğradıysa CHP onu savunacaktır. Nasıl Erzurumlu Leyla’nın hakkını savunuyorsak, Anayasa’ya aykırı bir konuda sen de olsan senin hakkını da koruruz" dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bir kanunsuzluğa geçit verdiniz. Şöyle bir algı yarattınız; Başbakan söyler, Cumhurbaşkanı imzalar. Bir siyasi parti liderinden talimat alma algısı yaratamazsınız. Cumhurbaşkanlığı sadece sizi ve eski partinizi değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamını temsil ediyor. Bu eleştirilerin gelmeyeceğini nereden çıkardınız. Cumhurbaşkanı’nın daha duyarlı olmasını bekliyoruz. Hukuku savunmak Cumhurbaşkanlığı makamının görevidir."

"KURUMLARININ BÖLÜNMESİ DEVLET AÇISINDAN FELAKETTİR"

"Devletin kurumları uyum içinde çalışmak zorundadır" diyen Kılıçdaroğlu, "Neymiş uyum varmış. Milleti kandıracağınızı mı sanıyorsunuz? Devletin kurumları arasında uyum falan yoktur. Devletin kurumlarının bölünmesi devlet açısından felakettir. Biz de demokrasi, bağımsız yargı olmadığı için krizler geçici yasayla çözülmez" dedi.

"BAŞBAKAN’IN RUH SAĞLIĞINDAN ENDİŞE EDİYORUM"

CHP Lideri, Başbakan Erdoğan’ı de sert ifadelerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Başbakan iki gün önce bir konuşma yaptı. Bütün samimiyetimle söylüyorum. Başbakan’ın ruh sağlığından endişe eder hale geldim. Seçilmişlerle atanmışlar arasındaki farkı bilmiyor. Medya nasıl ciddiye aldı, ona şaşıyorum. ’Seçilmişleri atanmışlara feda etmeyeceğiz’ diyor. Başbakan seçilmişlerle atanmışları iki kutup sayıyor ve buradan bir fay hattı yaratabilir. Hapistekiler seçilmiş mi, değil mi? Çete yasalarını gece yarısı çıkarıyorsun. İçeride olmalarının sorumlusu sensin. İkinci de TBMM Başkanı’dır. Erdoğan tam, tipik bir bölücüdür. Bu ülkede çatışma çıkarsa bunun sorumlusu Başbakan olacaktır. O toplantıda gençlere ’Gençler kininizin davacısı bir gençlik olun’ diyor. Ben Başbakan’a ve hekimlere soruyorum; Onun ruh hali nasıldı bu konuşmayı yaparken. Çok samimi olarak açıklama istiyorum. Hastalık insanlar içindir. Hastalık ağır da hafif de olabilir. Hastalık hali nedeniyle kimse böyle bir konuşma yapamaz. Hastayken daha güzel bir üslup kullanırsınız. Siz gençlere önce ’Kin tutun’, sonra ’O tuttuğunuz kine sahip çıkın’ diyorsunuz. Başbakan’ın ruh sağlığı dolayısıyla hekimler açıklama yapmalıdır."

"KİNDAR GENÇLİK İÇİN ÇABA HARCIYORSUNUZ"

Bir bilet sattığı için 13 yıl hapis yatacak olan gençlerin olduğunu belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Sus yoksa seni üniversiteden atarım’ diyen bir ortamda yaşıyorsunuz. Bu toplumda siz bir de kin tohumları ekiyorsunuz. Kindar gençlik için çaba harcıyorsunuz. Hangi dinde nefret vardır. Hangi ahlakta kin vardır. Kindarlık ve kin duygusunu besleyen nedir? Senin geçmişinde ne oldu da gençlere kin ekiyorsun. Bu sıradan bir kişi değil, devleti yöneten bir başbakan. Gençler, asla ve asla kin tutmayınız. Derslerinizi çalışınız, ülkenizin sorunlarına sahip çıkın, edebi erkanı ailenizden öğrenin, haksızlıklar karşısında dilsiz kesilmeyin, isyan edin. Ülkeyi yönetecek bir gençliğe siz kininizi savunun dersiniz. AKP’li gençlere de söylüyorum; Sevgi ve hoşgörü bütün dünyanın normudur. İnsan kin tutmaz, suyun kir tutmadığı gibi. Kin tutarsanız, insan değilsiniz. Kimse kusura bakmasın."

DKK’NIN HRANT DİNK RAPORU

DDK’nın Hrant Dink davasıyla ilgili rapor ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Bizim söylediğimiz herşey o raporda var. Heralde CHP’liler hazırlamadı o raporu. Başbakan’ın o raporu okuması lazım. Okusun ki niye terfi ettirdiklerine sorarlar. Arzu ederse Cumhurbaşkanı’yla ’niye bu raporu yazdınız’ diye tartışabilir. Sorunun kaynağı DGM’lerdi. Şimde özel yetkili mahkemeler var. Şimdi adamları ne diyor, ihtiyaç ortadan kalkınca bir gece kaldırırız diyorlar. Ben demedim mi özel yetkili mahkemeler hükümetin mahkemeleridir diye" dedi.

"TÜZÜĞÜMÜZ BÜTÜN PARTİLERE ÖRNEK OLACAK"

Hafta sonu tüzük kurutaylarının olduğunu ve demokrasi şöleni içinde yapacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Tüzüğümüz bütün partilere örnek olacak. Uzun uzun çalıştık. Herkesin katkı yaptığı güzel bir metin ortaya çıktı. Bizim tüzüğümüz AKP’ye de örnek olacak. Demokrasi yolundaki mücadalemizi her ortamda sürdüreceğiz" dedi.


CHP ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİDECEK

Grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın görev süresini düzenleyen kanunu Anayasa Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

,Verdana,Arial]ANKARA, (DHA)
Seke seke geldim ayağım yoktur
Hak mehlemi sende Zöhrem’dir doktur
Kimi kafir olmuş karnısı boktur
Süzünü süzünü postunda otur.

Türkiye’ye çıkarmışım bir gelin
Urufu Zöhre Ana onu pir bilin
Muhammet elçisi Ana’dır deyin
Hak için dergaha niyaza inin.


Bildiren: Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.