You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

LCD monitörler için önerilen tazeleme hızı

LCD monitörler için önerilen tazeleme hızı

Posting Freak
LCD monitörler için önerilen tazeleme hızı
LCD ekranlar, CRT(tüplü) monitörlerden daha farklı bir teknoloji kullandığından dolayı tazeleme hızı / tarama hızı gibi terimler kullanmaya gerek yoktur. LCD'ler transistörlerin açılıp / kapanıp ışığı geçirme / durdurma prensibi üzerine çalıştığından, CRT'lerdeki gibi herhangi bir görüntü tazeleme olayı bulunmamakta. Ama buna rağmen üreticiler ürünlerinin üzerinde 60 Hz / 75 Hz gibi ifadeler yazdığından kullanıcıların kafası karışmakta.

Kullandığınız işletim sisteminin monitörle ilgili ayarlarına girdiğinizde, eğer LCD ekran kullanıyorsanız genelde tek seçenek olduğunu göreceksiniz: 60 Hz. Bazı monitörler için 75 Hz gibi daha farklı değerler görebilirsiniz.

60 veya 75 Hz değerlerinden birisini seçmeniz, CRT gibi LCD'de etki yaratmaz; LCD'de yarar sağlamazlar. Ancak bazen farklı bir değeri seçtiğinizde, görüntülerde bozulma görebilirsiniz. Dolayısı ile en net görüntüyü hangi tazeleme değerinde aldığınız önemli. LCD monitörler genelde 60 Hz'de en iyi görüntüyü verirler. Ancak bazı durumlarda, 75 Hz daha iyi görüntü verebilir 60 Hz'e nazaran.


]LCD monitörler için önerilen tazeleme hızı nedir?

LCD monitörler 60 Hz gibi düşük bir tazeleme hızında iyi görüntü verirler. LCD teknolojisinin doğası gereği CRT monitörler gibi yüksek tazeleme hızlarından yarar sağlamazlar.

Tüm Samsung LCD monitörler için çözünürlükten bağımsız olarak en uygun tazeleme hızı 60 Hz'dir.
Bazı LCD monitörleri analog bağlantıdan kullanırken 75 Hz'de kullanabilirsiniz; ancak DVI ile bağladığınız zaman 60 Hz'den fazla kullanamazsınız. Bazı kullanıcıların sorduğu "Tazeleme hızı olarak 75 Hz seçeneği var, ama seçemiyorum" sorusunun cevabı da budur.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.