You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?

Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?

Junior Member
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?
gönderen kaye » Pzr Haz 15, 2008 1:45

Epeydir internet sayfalarında bir iddia dolaşmakta..
İddia dedik; aksi ispatlanabilir. İspatlanamazsa iddia %100 doğrudur denilemez. Ama sinek küçük te olsa mide bulandırır. O zaman bu iddiaya birilerinin cevap vermesi elzemdir.
Bu iddia hangi sayfalarda gezmektedir?
Mesela Diyelim
Başka:
Bu da olur

İddia ne'midir?

KUTLU DOĞUM HAFTASI KİMİN DOĞUM GÜNÜ?

Bu kutlu doğum haftasının uydurma olduğu konusunda ciddi şüphelerim, FARKLI BİR AMACI OLDUĞU hakkında da kaygılarım vardı.
Kutlu Doğum Haftası, nüfusunun çoğunluğu müslüman olan başka bir ülkede kutlanıyor mu?
HAYIR !

Ama daha önemlisi; MEVLİT KANDiLi, Peygamberimizin doğum günü ve bu nedenle kutlanmakta değil midir? O da hicri takvime gore her yıl on gün önce gelmez mi? Örneğin Mevlit Kandili 19 Mart 2008 gecesi kutlanmışken, 23 Nisan haftasını Kutlu Doğum Haftası ilan etmenin anlamı nedir?

Dolayısı ile mevlit kandili kutlu doğum haftasının içerisindeki bir gün olması gerekmez mi? Yahut da kandili kutlu doğum haftasında kutlamak doğru olmaz mı? Ve yıl içinde miladi takvime göre onar günlük harekete göre gezinmesi gerekmez mi?

Peygamberin miladi takvime göre 17 veya 28 Mart da doğduguna ilişkin ciddi çalışmalar var. Diğer müslüman ülkelerde kandiller de kutlanmıyor. Öyleyse bu neyin nesidir? Dini bir vecibe midir?
HAYIR! HAYIR! HAYIR!

O zaman bu hafta neyin haftası kardeşim? Bize neyi kutlatıyorlar? Biz aklı fikri olmayan yaratıklar olarak mi görülüyoruz? Haydi birlikte düşünelim.

23 nisan haftasındaki kutlamaların dini motiflere büründürülerek körpe beyinlerin yıkanması mı düşünülüyor? Onlara Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kavram ve anlamı dışında farklı bir kutlama mı yaptırılmak isteniyor? Atatürk bir kez daha mı yok edilmek istenmekte?
BELKi, OLABiLiR...

Acaba bu kutlu doğum haftasında ulusca bir başka şahsın doğum gününü mü kutluyoruz?
Bir tarikat veya cemaat liderinin, doğum günü haftası kutlanıyor olabilir mi? Böyle bir şey gerçek olabilir mi?
EVEEEEET!

Fethullah Gülen '27 Nisan' doğumluymuş!

Yani kutlu doğum haftası diye Fethullah efendinin doğum günü haftası kutlanıyor. Şimdi anladınız mı? Dağıtılan güllerin, clipboard'lara, duvarlara, yapıştırılan metrelerce ve pahalı ilanların manasını? Koca Galatasaray'ı bile kullanmaktan çekinmeyen müritlerin, bastırılan büyük boyutlu pahalı ilanların anlamı bu. Anladınız mı dini inancın nasıl ticaret ****sı yapıldığını?

Gözün aydın Türkiye. Haydi hayırlara vesile olsun.

(fethullah gülenin doğumu 27 Nisan 1941, Erzurum ili, Hasankale (Pasinler) ilçesi, Korucuk köyü Bakınız Wikipedia)

Şimdi daha açıklayıcı bir KAYNAK'la devam edelim:

Hakan Şükür Kimin Doğum Gününü Kutladı
Mayıs 10, 2008

Hakan Şükür’ün derbi için “Kutlu Doğum Haftası’na yakışan bir maç olsun” dileğinde bulunduğu maç oynandığı gün Kutlu doğum Haftası sona ermişti. Peki Şükür kimin doğum gününü kutladı?

LAİK BİR FUTBOLCUYUM
Fenerbahçe derbisi öncesi Galatasaraylı futbolcu Hakan Şükür’ün yaptığı “Kutlu Doğum Haftası’na yakışan bir derbi olsun” açıklaması büyük polemiğe yol açtı. Laikliğe aykırı davranmakla suçlanan Şükür, kendisini “Atatürk ilkelerine bağlı, laikliği yaşam tarzı olarak benimsemiş bir sporcuyum” sözleriyle savundu.

KUTLU DOĞUM’UN AYRICALIĞI
Şükür’ün bu sözleri öteden beri süren “Kutlu Doğum Haftası” tartışmalarını tekrar alevlendirdi. Dini bayramlar ve önemli dini günlerin Hicri Takvime göre kutlanmasına rağmen Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kararıyla Miladi Takvim’e göre düzenlendi.

HER YIL FARKLI TARİH DE KUTLANMALI
Hazreti Muhammed’in doğum günün kutlandığı bu haftanın Miladi takvime göre her yıl farklı bir tarihte kutlanması gerekiyor. Çünkü Hicri Takvim, Miladi Takvim’den 11 gün kısa.
Bu tartışma halk arasında olduğu kadar din adamları arasında da uzun süredir tartışılıyor.


FETHULLAH GÜLEN’İN DOĞUM GÜNÜ
Tartışmanın diğer bir boyutu ise Şükür’ün dilekte bulunduğu tarihin Diyanetin belirlediği Kutlu doğum Haftası’na rastlamaması. Çünkü maçın oynandığı 27 Nisan’da Kutlu Doğum Haftası sona ermişti. Ama dilekte bulunduğu tarihte doğan biri var: Fethullah Gülen…

KİMİN DOĞUM GÜNÜ KUTLANIYOR
Nüfus Kağıdı’ndaki tarihe göre Fethullah Gülen’in doğum tarihi 27 Nisan 1941. Fethullah Gülen’e yakınlığını Şükür’ün kendisinin de inkar etmemesi ve dilekte bulunduğu tarihin onun doğumgününe rastlaması yeni bir tartışmaya yol açtı. İddiaya göre Şükür, Fethullah Gülen’in doğum gününü kutladı. Diyanet’in belirlediği bu tarihin Hazreti Muhammed’in değil de dini bir topluluğun liderinin doğum tarihine rastlaması da tartışmaları alevlendirdi.

ÖZTÜRK: ARKA PLANINDA NE VARDIR BİLEMEM
Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, 1989 yılından itibaren her yıl Nisan ayında kutlanan Kutlu Doğum Haftası’nin Miladi takvime göre düzenlenmesine karşın, diğer tüm dini bayramlar, kutsal gün ve ayların Hicri takvime göre belirlenmesindeki çelişkili durumu hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi. Öztürk, “Kutlu Doğum Haftası için Nisan ayı seçiminin arka planında neler olduğunu bilemem” dedikten sonra şu açıklamayı yaptı:

DİYANET TUTARLI OLMALI
“Biri öyle biri böyle kutlanır mı? Ramazan, Kurban Bayramları’nı Hicri takvime göre kutlayacaksınız, Kutlu Doğum Haftası’nı ise Miladi… Bu bir seçim. Diyanet öyle seçmiş… Ancak, bir tercih yapacaksan. Yani Miladi takvimi uygun görüyorum diyeceksen; o zaman bütününü Miladi takvime göre kutlayacaksın. Ramazan örneğin, Diyanet bir karar alsın Ramazan’ı, Kurban’ı da tıpkı Kutlu Doğum Haftası Miladi takvime göre belirlesin. Bizler de ona göre bu dini günlerimizi, aylarımızı yaşayalım. Bunların şu takvime bu takvime göre belirlenmesi… Böyle şey olur mu? Birini öyle kutlayacaksın, birini böyle… Fakat anlayabildimiz kadar, durum şudur; öyle yaparsa öyle olur!

Bu tür uygulamaların bir dayanağı yok. Diyanet Miladi takvime niye bağlamış? Onu ben bilemem. Tamamen bir tercih meselesi. Diyanet öyle tercih etmiş! Diyanet’in bu kararının arka planında neler var bilmiyorum… Tercih meselesi. Diyanet’in hikmetinden sual olunmaz… Ama ben bir normal vatandaş olarak söylüyorum, bugüne kadar Diyanet’in bir hikmetini göremedim!”

DİYANET: ÖZEL BİR SEBEBİ YOK

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Kutlu Doğum Haftası’nın diğer dini gün ve bayramların aksine, miladi takvime göre kutlanmasının nedeninin sadece her yıl bu tarihi sabitlemek olduğunu belirtiyor.

‘Biz bu haftayı her yıl 20 Nisan’da yapmayı planladık. Çünkü, ülkemizde diğer özel haftalarda olduğu gibi, bu ithaf edilen doğum haftasında da bilinçli etkinliklerle, Peygamberimizin daha iyi tanınmasını, daha çok sevilmesini hedefledik. Tarihin bu döneme denk getirilmesinin özel bir sebebi yok. Sade, bunu Hicri Takvime göre yapsaydık her yıl bu dönem yer değiştirecek ve geriye doğru kayacaktı. Sabitleme imkanı olmayacaktı. Ancak bu durum Kandiller için söz konusu değil. Çünkü onları İslam alemi ile birlikte kutlamak gerekiyor.’

Diyanet’in bu açıklamasına rağmen yine de ortada bir çelişki bulunuyor. Çünkü daha önceki yıllarda 21 Nisan’da başlayan ve 27 Nisan’da sona eren bu hafta Hurriyet.com.tr’ye yaptıkları açıklamada farklı. Diyanet, Kutlu Doğum Haftası’nın bu yılki kutlama tarihlerini 20-26 Nisan olarak duyurdu.

KUTLU DOĞUM HAFTASI YALAN

Diyanet İşleri eski Başkanları’ndan, Vatan Gazetesi yazarı Prof. Dr. Süleyman Ateş de “Dini günler sabitlenemez” başlıklı bugünkü köşe yazısında Kutlu Doğum Haftası’nın Miladi takvime göre kutlanma çelişkisine değindi. Ateş, özetle “Kutlu Doğum veya Mevlit Kandili gibi kutlamalar uydurmadır, bid’attır (Dinde yeri olmayan şeylere inanmak)” dedi. İşte Süleyman Ateş’in yazısı:

KUR’AN’DA SABİTLENMİŞ
“Ramazan ayı, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı günleri Kur’ân ile sabittir (Bakara: 185-197-203, Fecr: 1-2). Kur’ân’la belirlenmiş olan bu günleri kimse değiştiremez. Ama Kutlu Doğum veya Mevlit Kandili gibi kutlamalar uydurmadır, bid’attır. Bunlara dini gün demek de aslında doğru değildir. Bir şeyin dini olması için ya Kur’ân’da veya Peygamber sünnetinde belirlenmiş olması gerekir. Bu kutlamaların ne Kur’ân’da ne de sünnette yeri vardır. Peygamberimiz dine sokulan uydurmaların sapıklık olduğunu söylemiştir. Eskilerden kalma Mevlit Kandili kutlamaları Hicri takvime göre yapılırdı. Bu da Rebiülevvel ayının 12. gecesidir. O zaten yapılıyor ama bir de Diyanet İşleri Başkanlığı, takriben 20 yıldan beri “Kutlu Doğum Haftası” diye bir hafta ihdas etti. Hz. Peygamber’in Miladi takvime göre doğumu 21 Nisan’a rastladığı için 21 Nisan’dan itibaren bir hafta, “Kutlu Doğum Haftası” ilan edildi ve böyle yapılıyordu.

Bu yıl ise hafta biraz daha öne çekilip 15 Nisan’da başlatıldı. Bir kandil, ikiye çıkarıldı. Tabii bu hafta içinde çeşitli kimselere konuşmalar yaptırılıyor. Bu konuşmalardan kimini gazetelerde okuyunca hayretler içinde kalıyoruz doğrusu.”
Yeri göğü arşı kürsü yaradan
Men Ali'den başka Tanrı görmedim
Yaradub kulunun kısmetin veren
Men Ali'den başka Tanrı görmedim

Bin bir ismi vardır bir ismi Allah
Eğer inanmazsan hem vallah billah
Ademi görmüşüm elhamdülillah
Men Ali'den başka Tanrı görmedim
Posting Freak
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?
Hz.Muhammed Mustafa'nın doğum günü 3 Nisan'dır,Pir Zöhre Ana ,bu tarihi 31 yıldır böyle kutlatmaktadır.

1989 tarihine kadar hiç bir İslam ülkesi düşünüp kutlamamış da sonradan ne olmuş ki kutlanmaya başlanmış...

Ayrıca yazıda da değinildiği gibi Mevli t Kandil'nin amacı ne o zaman?
Kelimelerim sistem hatasından yanlış yerden ayrılıyor...

“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”
[Resim: imza3cp.gif]


Özü bitmiş, gümanı pak olmamış,şeytana tapmış, nefsi çıkarı için arayıpta birşey bulamamış, kuyruk acısı varsa,Derviş Muhammed'in de dediği gibi" bir kılını çektiyse" Zöhre Ana, onu değerlendirmek ister aklısüre.Ehlibeyt'in meyvası bitmez, dalı budağı kurumaz,sen ne kadar kezzap dökersen dök, O'nun Zemzem çeşmesi ALİ'dir

Derviş'in HAK kelamını can kulağıyla dinliyebliyorsan yeter,firdevs bağından bir gül alabiliyor musun,O'nun ibadetine,saldığı yola,yaşatmak istediği güzelliğe canı gönülden yürüyebiliyorsan en büyük mutluluk budur.
(Pir Zöhre Ana)
Posting Freak
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?
Peygamberin hiçbir buyruğuna uyma. Nasihatlarını güzel ahlaklı yaşantısını gözardı et. Çal, çırp, yalan söyle, vatan toprağını peşkeş çek, yandaşları zengin et, haram ye, kul hakkı ye, adaletsizlik yap, İnsanları ayrıştır, bölücülük yap, teröristlerle siyasi çıkarı için masaya otur, Ondan sonra da peygamberin doğum gününü kutla...

Bu tamamen dini siyasete alet etmek için yapılmş bir siyasi hamledir. Maksat dini kutlamaları yerleştirerek milli kutlamaları ortadan kaldırmak, ve de siyasi rant elde etmektir...

Başka islam ülkesinde kutlanmayan bir dini kutlama yapmak herhalde kendine dini bir maske oluşturmaktan başka bir şey olmasa gerek...
Mustafa dediler benim adıma
Bir sıfatı Ali bindi atıma
Şimdi de ZÖHRE ANA geldi sıfata
Duyulsun şanımız Yüce Allah' a

(PİR ZÖHRE ANA)
Posting Freak
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?
adgan yazdı:[COLOR=#800080]Peygamberin hiçbir buyruğuna uyma. Nasihatlarını güzel ahlaklı yaşantısını gözardı et. Çal, çırp, yalan söyle, vatan toprağını peşkeş çek, yandaşları zengin et, haram ye, kul hakkı ye, adaletsizlik yap, İnsanları ayrıştır, bölücülük yap, teröristlerle siyasi çıkarı için masaya otur, Ondan sonra da peygamberin doğum gününü kutla...

[COLOR=#0000CD]Bu tamamen dini siyasete alet etmek için yapılmş bir siyasi hamledir. Maksat dini kutlamaları yerleştirerek milli kutlamaları ortadan kaldırmak, ve de siyasi rant elde etmektir...

[COLOR=#800080]Başka islam ülkesinde kutlanmayan bir dini kutlama yapmak herhalde kendine dini bir maske oluşturmaktan başka bir şey olmasa gerek...

*******************************************************************
[COLOR="#000000"] [B]
Kutlu Doğum Haftası Kimin Doğum Günü?Peygamberimizin, Doğum gününü kutluyorsanız, O zaman ,peygamberimizin Ehlibeytine, ve Evlatlarına ,yapılanZülmü, işgenceleri, yapdıgınız iftiraları Dile getirin. Ve neden ,Peygamberimiz ve Evlatları için,yassı matem tumuyorsunuz? Eyer tutmak istemiyorsanız, O zaman , Peygamberimizin ,doğum günüde, sizi hiç ilgilendirmez, sizi ilgilendiren , Ömerin ,Osmanın ,bekirin , ehlibeyte zülüm edenlerin dogum günüdür. [/B]

******************************************************************
ON İKİ  İMAMLAR
*** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
12. KIRKLAR DERGAHA


*** *** *** *** **** *** *** *** **** ***
Son Düzenleme: 15/04/2013, 01:15, Düzenleyen: Y O L C U.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.