You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Kürtlerin de polisi olacak'

'Kürtlerin de polisi olacak'

Posting Freak
'Kürtlerin de polisi olacak'
Avrupa’da PKK çizgisinde yayın yapan ’Özgür Politika’ gazetesinde röportajı yayınlanan PKK’nın üst düzey isimlerinden Duran Kalkan, Öcalan’ın 21 Mark’ta Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında ilan ettiği yeni süreçte bazı sıkıntı, problem ve zorluklar olduğunu anlatırken, "Çünkü amaçlar farklı, görüş ayrılıkları var. Bazılarının sandığı ya da ifade ettiği gibi öyle bir anlaşmayla yürümüyor. Yani önce neler yapılacak taraflar anlaşmış da ondan sonra böyle bir süreç gelişmiş değil" dedi.

Kalkan, şöyle devam etti:
"Sadece çatışmanın durması, silahlar yerine fikir ve siyasetin devreye girmesi yönünde karşılıklı bir mutabakat, söz verme var. Bunun dışındaki demokratik siyasi mücadeleyle sorunların çözümünü ifade ediyor. Bu anlamda süreç daha karmaşık, daha kapsamlı bir mücadele süreci. O tür düşünceler sürecin bu karakterini yadsıyor, görmezden geliyor, dolayısıyla süreci muğlaklaştırıyor, anlamsız kılıyor. Sanki mücadelesiz bir biçimde de bu süreç yürüyecekmiş, sorunlar çözülecekmiş gibi bir algı yaratıyor. Yanlış, tehlikeli bir durum. Söyleyenlerin amaçlarından, gücünden, etkilerinden öte bu tür anlayışların özellikle halk üzerindeki etkisi tehlikelidir. Çünkü mücadeleden alıkoyar, duyarsız kılar; görev ve sorumluluklarına sahip çıkmaktan uzaklaştırır. Halk böyle olursa, devrimci demokratik güçler böyle olursa, süreci mücadelesiz yürüyen bir süreç sanırsa, dolayısıyla görev ve sorumluluklarının bilincinde olup onlara sahip çıkarak pratik çalışma yürütmezse süreci kim yürütecek? Mücadeleyi kim geliştirecek, çözümü kim yaratacak? Kimse yapamayacağına göre, o zaman bu yaklaşım baştan süreci başarısız kılıyor, tehlikeye itiyor. O nedenle de yaklaşımın kendisi çok çok tehlikelidir."

''Kilit kaybederse herkes kaybeder''

Kalkan, PKK’nın Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından kilit konumda olduğunu ifade ederken, "Kilit kaybederse herkes kaybeder" dedi. Duran Kalkan, herkesin gerçekçi olması gerektiğini anlatırken, 21 Mart’taki Nevruz ile ilan edilen çözüm sürecinin 1’inci aşamasında Haziran ayı başına kadar çatışmasızlığın, Haziran ayı başından 2013’ün sonuna kadar ’Demokratikleşme’ aşamasının tamamlanması ve son aşamada ’Normalleşmenin’ öngörüldüğünü söyledi. Kalkan, "Bu iki aşamanın başarısından sonra başlayacak ve kalıcı çözümün her iki taraf açısından da netleşmesiyle gündeme girecekti. Üçüncü aşama için herhangi bir zaman dilimi belirtilmiyordu; zamanı, koşulları belirler denilmişti" dedi.

''Oyalama ile karşılaşıyoruz''

Kalkan, ellerinde tuttukları kamu görevlilerini serbest bırakma dahil ilk aşamadaki görev ve sorumluluklarını öngörülünden 15 gün önce tamamladıklarını, ateşkes ilan ettiklerini, 8 Mayıs’tan itibaren sınırların dışına çekilmeye başladıklarını, hükümetin bu süreçte operasyonları durdurduğunu, akil insanların görüşmeler yaptığını, TBMM’de komisyon oluşturulduğunu belirtti. Duran Kalkan, buna karşılık Türkiye’de devletin korucu alımı, karakol, askeri amaçlı yol, baraj yapımı, keşif uçaklarının uçuşunun devam ettiğini, yazdıkları bir mektubun zamanında Öcalan’a zamanında ulaştırılmadığını, oyalama, savsaklama, erteleme, muğlaklaştırma ile karşılaştıklarını, BDP heyetinin en geç 25 Mayıs’ta yapması gereken görüşmesinin 7 Haziran’da yapılabildiğini iddia etti.

Kalkan, Türkiye’de anayasa komisyonu, Taksim Gezi parkı eylemleri ile gündemin değiştirildiğini, sürecin unutturulmaya çalışıldığını, Ak Parti’yi, MHP ve CHP’yi aynı merkezin yönettiğine dair kanaate ulaşmaya başladıklarını söyledi. Duran Kalkan demokratikleşme adımlarının atılmaması üzerine PKK’nın silahlı güçlerini sınırların dışına çekilmesinin basitleştirmeye çalışıldığını , hükümetin PKK çekilmesinin karşılığında kendisine bir siyasi sorumluluk yüklenmemesini istediğini iddialarına ekledi.

17 Temmuz 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler
Administrator
'Kürtlerin de polisi olacak'
Önümüzdeki süreçte görülen o ki bu köprünün altından daha çok su akar...

PKK şimdi devletin yakasına yapışmaya başladı ve Hükümet yan çizmeye başlamış gibi anlatılardan anladığımız kadarıyla.

Açılım süreci saçılıma dönmeye başladı. Kürtler karakolların önünde eylem yapıyor, Pkk gençlerden yol kesen,hesap soran polis kuvveti kuruyor, Güneydoğu ve Doğu Pkk'ya hibe mi veriliyor ?

Bölünmeye doğru gittiğimizi görmemek için ya kör ya da Tarih bilmememiz gerekir...
Posting Freak
'Kürtlerin de polisi olacak'
Şimdi polis , yarın okul, daha ötesi, sonu gelmeyen , halkın haberi olmayan bir sürü, anlaşmalı, ve sözleşmeli , istekler. Yaşasın Vatan hainleri. Başka ne diyelim Vatan sevenler herhalde yaşamiyorlar.
ON İKİ  İMAMLAR
*** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
  1. İmam ALİ
  2. İmam CAFER
  3. İmam ZEYNEL
  4. İmam BAKIR
  5. İmam RIZA
  6. İmam CAFERİ SADIK
  7. İmam HASAN
  8. İmam TAĞI NAĞI
  9. İmam MEHDİYE HÜDA
10. İmam HÜSEYİN,İ DEŞTİ KERBELA
11. İmam CAFER -İ ZÖHRE YE HİBA
12. KIRKLAR DERGAHA


*** *** *** *** **** *** *** *** **** ***

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.