You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Küçükler yoruluyor büyükler sıkılıyor

Küçükler yoruluyor büyükler sıkılıyor

Posting Freak
Küçükler yoruluyor büyükler sıkılıyor
İlkokul 1. sınıf öğretmenleri, zümre öğretmenler kurulu toplantılarında 4+4+4 sisteminin en çok sorunlu konusu olan 66 aylık öğrencilerin eğitime başlaması ve büyük öğrencilerle birlikte aynı sınıfta eğitim görmesiyle ilgili şikâyetlerini iletti. ’Küçükler yoruluyor, büyükler sıkılıyor’ diyen öğretmenler, ’66 ayın altındaki çocukların veli isteğine bırakılmadan, 1. sınıfa alınmamasını’ istedi.

İlkokul 1. sınıf öğretmenleri, 4+4+4 sisteminin uygulanmaya başlandığı ilk günden bu yana tartışılan 60-66 ay yaş grubu öğrencilerinin velilerin isteğiyle okula başlaması, 66-72 aylık öğrencilerinse zorunlu olarak okula başlatılmasıyla ilgili yaşanan sıkıntıları, zümre toplantılarında dile getirdi. Bazı okullarda sınıfların yaş gruplarına göre oluşturulduğu, bazı okullardaysa karma gruplar halinde eğitim verildiğinin belirtildiği toplantıda, ’Küçük çocukların etkinliklerde yorulduğu, büyük çocuklarınsa sıkıldığı, büyük çocuklar için müfredatın hafif olduğu’ aktarıldı.

Ankara Pursaklar ilçesindeyse yaş grubu aralığının neden olduğu sıkıntıların ’66 ayın altındaki çocukların veli isteğine bırakılmadan, 1. sınıfa alınmaması’ ile aşılacağı görüşü dile getirildi.

Adıyaman’da düzenlenen il zümre öğretmenler kurulu toplantısında da ’66 ayın altındaki öğrencilerin okul kayıtlarının veli isteğine bırakılmaması, bunun öğretmenlerce oluşturulacak kurul tarafından kararlaştırılması’ istendi. Adıyaman toplantısında ayrıca, yaş farkının öğrencilerin dersleri kavramalarında da farklılığa yol açtığı, ’heterojen sınıflarda derslerin işlenişi ve sınıf içi davranışlarda sorunlar yarattığı’ belirtildi. Okullardaki fiziki yapıların öğrencilere uygun olmamasıyla ilgili endişeleri de belirten öğretmenler ’Özellikle lavaboların öğrencilere uygun hale getirilmesini’ istedi.’Yaş farkı azaltılsın’

’Ankara İl Raporu’nda yaş farkı nedeniyle sınıflarda ’seviye farklılıklarının oluştuğu’ belirtilerek ’Bu farklılıkları gidermek için 6-12 ay gibi yaş farklılıkları yerine 1-3 ay gibi yaş farklarının düşünülebileceği’ ifade edildi. Öğretmenler, bakanlığın 60-72 ay çocukların sorunlar yaşamaması için hazırladığı 14 haftalık uyum programının ilk dönemde değil ’İkinci dönem başında’ verilmesini istedi.


Öğretmenler bilmiyor

Ankara’da ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin katıldığı zümre toplantısındaysa ’Ders müfredatlarının yoğun olduğu, buna karşın ders saatlerinin yetersiz kaldığı, bunun için ders saatlerinin azaltılması ya da müfredatın değiştirilerek yoğunluğun azaltılması geretiği belirtildi. Toplantıda, değişen ders programlarının öğretmenlere yeterince tanıtılmaması nedeniyle hizmet içi eğitim verilmesi gerektiği’ vurgulandı.

21 Şubat 2013
Kaynak : cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.