You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Köln'de Aleviler Camide Cem Yapmak İstiyorlar

Köln'de Aleviler Camide Cem Yapmak İstiyorlar

Posting Freak
Köln'de Aleviler Camide Cem Yapmak İstiyorlar
Köln'deki Aleviler, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı Merkez Camisi'nde cem yapmak istiyorlar. Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-i Veli Alevi Cem Evi'nin Başkanı Yüksel Söylemez bu konudaki taleplerini DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere'ye ileteceklerini söyledi.

Almanya'nın Köln kentinde Aleviler, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Merkez Camisi'nde cem yapmak istiyorlar. Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-i Veli Alevi Cem Evi'nin Başkanı Yüksel Söylemez bu konudaki taleplerini DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere'ye ileteceklerini söyledi. Başkan Yüksel Söylemez camide cem yapmayı Aleviler hakkındaki önyargıları yıkmak için istediklerini ifade etti. 'Allahımız, kitabımız, peygamberimiz bir' diyen Yüksel Söylemez, camide cemin birlik ve hoşgörü mesajı olacağını vurguladı. Söylemez ayrıca, yapmayı planladıkları cemevi için devletten maddi destek beklediklerini ve bu konuda Köln Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa ile görüşeceklerini de dile getirdi.

CEMİMİZİ HERKES GÖRSÜN

Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-i Veli Alevi Cem Evi'nin Başkanı Yüksel Söylemez, 'Diyanetten bazı yetkililer zaman zaman bizim camilerde de cem yapabileceğimiz yönünde açıklamalarda bulunuyorlar. Ben, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Dere'den randevu istedim. Ona Köln'deki DİTİB Merkez Camisi'nde cem yapmak istediğimizi söyleyeceğim. Madem camilerde ibadet edebiliriz biz de talepte bulunacağız. Bakalım ne gibi bir sonuç çıkacak. Alevilerin dine farklı baktığı, Aleviliğin İslamın dışında olduğu veya mum söndü gibi düşünceler var. Camide cem yaparak ibadetimizi herkese göstermek istiyoruz. Allahımız, kitabımız, peygamberimiz bir. Öyleyse ayrılık neden' Biz 72 millete bir gözle bakarız. Sünnilere karşı da bir şeyimiz yok. Önemli olan birlik ve beraberlik. Amacımız başka bir şey değil. Sünniler gelip bizim nasıl ibadet ettiğimizi görsünler. İnsanlar birbirini tanısın ve kaynaşsın. Camide cem yapmamız birlik ve hoşgörü açısından önemli bir adım olacaktır? diye konuştu.

CEMEVİ İÇİN DEVLETTEN MADDİ DESTEK BEKLİYORUZ

Yüksel Söylemez ayrıca, Köln'de Alevilerin bir cemevine ihtiyaç duyduklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bir diğer talebimiz ise, cemevi yapabilmemiz devletin bize maddi destek vermesi. Yıllardır cemevi yapmayı arzuluyoruz. Köln Başkonsolosu ile önümüzdeki hafta randevumuz var. Kendisine bu yöndeki isteğimizi bildireceğiz. Bugün bir camiye 30 milyon Euro harcanabiliyor. Bizim böyle büyük bir talebimiz yok. İstediğimiz cemevinin maliyeti iki milyon Euro civarında. Bu paranın da hepsini değil bir kısmını devletten istiyoruz. Cem yaparken çok sıkıntı çekiyoruz. Araba kiralayıp halılarımızı ve diğer eşyaları taşıyoruz. Cemden sonra bunları tekrar götürüyoruz. Bu bize büyük zahmet veriyor. Oysa bir cemevimiz olsa böyle göçmen gibi taşınmaz, sıkıntılardan kurtuluruz. Bir de işin maddi boyutu var. Salon kirası ve eşyaları taşımak için bir kaç bin Euro harcıyoruz.'

02 Mart 2012 Cuma
Kaynak: haberler.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.