You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Koç’un rotası Alaska

Koç’un rotası Alaska

Posting Freak
Koç’un rotası Alaska
Cumhuriyet
26.06.2009

Nazenin IV’ teknesiyle yaptığı turu değerlendiren ünlü işadamı, ‘En güzel ülke Türkiye’ dedi

Koç’un rotası Alaska

© Rahmi Koç dünya turunu anlattığı “Nazenin IV ile Devr-i Âlem” adlı kitabının tanıtım gecesinde “Bütün dünyayı gezdikten sonra vardığım kanaat; dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye” diye konuştu.


Ekonomi Servisi - Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, “Nazenin IV” teknesi ile yaptığı dünya turunu anlattığı “Nazenin IV ile Devr-i Âlem” adlı kitabının tanıtımı amacıyla Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen “Kuru Fasulye Partisi”nde “Bütün dünyayı gezdikten sonra vardığım kanaat; dünyanın en medeni kıtası Avrupa, en güzel denizleri Akdeniz, Ege ve Marmara, en güzel ülkesi de Türkiye” diye konuştu.

Çocukluğundan bu yana dünyayı denizden gezmeyi arzu ettiğini belirten Koç, “Bu işe cesaret edip çocukluk hayalimi gerçekleştirdiğim için mutluluk duyuyorum” dedi.

Gittiği bazı yerlerde yapılacak hiçbir şey olmadığını dile getiren Koç, “Ya lokantaya gideceksin, ya denize gireceksin. Bazı yerlerde denize girmek de tehlikeli oluyor. Yılan, denizanası, timsah, köpekbalığı olabiliyor. Onun için ne bulduysak toplamaya çalıştık. Burada da sergiliyoruz” diye konuştu.

Rahmi Koç, kaç parça topladığını bilmediğini belirterek şunları kaydetti:

“Gördüğüm en ilginç yer de Panama Kanalı’na girmeden adalar var. Bunlar, denizden bir metre yükseklikteki dümdüz adalar. İnsanlar kabileler halinde yaşıyor. Elektrik, su, yiyecek, içecek yok. Balık tutuyorlar. Ağaçtan hindistancevizi düşürüyorlar. Öyle yaşamaya çalışıyorlar. İlginç bir şey de; adam kütükten kanosunu yapmış. Fotoğrafını çekecektik. Bir de bakıyorsun ki arkasında 70 beygir Yamaha motor var. Olmadı dedik, tekrar çektik fotoğrafı.”


]ÜÇ BİN SAYFALIK GÜNLÜK[/color]

Bir gazetecinin, “Dünya turuna tekrar çıkacak mısınız” sorusuna Koç, “Niyetim Panama kanalından geçip Amerika’nın batı bölgesinden yukarıya Alaska’ya çıkmak. Oralara gitmedim ve merak ediyorum” karşılığını verdi.

Koç, kendisinin 4 cilt halinde 3 bin sayfa günlük yazdığını, ancak kitap haline dönüştürülürken bu günlüklerin okunarak, düzeltilerek eksiklikleri tamamlanarak sayfa sayısının düşürüldüğünü anlattı.

Holding’den yapılan açıklamaya göre, Koç ve ekibi dünya turunu 657 günde, 55 limana uğrayarak ve 28 bin 276 deniz mili aşarak gerçekleştirdi. 200 liraya satılacak kitaptan elde edilecek gelir, Rahmi Koç Müzesi’ne bağışlanacak.

Rahmi Koç, Koç Müzesi’nde verilen ‘Kuru Fasulye Partisi’nde Fener Rum Patriği Bartholomeos’la bir süre sohbet etti. (AA)

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.