You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kobani şoku! Kürtler kaçtı IŞİD kente girdi mi?

Kobani şoku! Kürtler kaçtı IŞİD kente girdi mi?

Administrator
Kobani şoku! Kürtler kaçtı IŞİD kente girdi mi?
Savaşta dönüm noktası olarak görülen Kobani'den gelen son dakika haberler kentin her an düşebileceği yönünde.

Kürtler için hayati önem taşıyan ve IŞİD ile savaşta dönüm noktası olarak görülen Kobani'den gelen son dakika haberler kentin her an düşebileceği yönünde.

Kobani'nin dış mahallelerini ele geçirmeye başlayan IŞİD'e karşı YPG kent merkezinde savaş hazırlığı yapıyor. IŞİD şu ana kadar Kobani'de 300'den fazla Kürt köyünü ele geçirmiş durumda.

Kobani'de dün gece sabaha kadar şiddetli çatışmalar yaşandı. 16 gündür devam eden Kobani savaşında artık kritik noktaya gelinmiş durumda.

[Resim: kobani-halk-kenti-terketti.jpg]

IŞİD yaptığı saldırılar sonucu dün kentin dış mahallelerinden bir çoğunu ele geçirdi. Kent merkezine 1 kilometre uzaklıkta olan IŞİD güçlerine karşı PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG kent içinde yığınaklar yapmaya başladı. Asıl şiddetli ve en kanlı çatışmanın kent merkezinde yaşanması bekleniyor.

HALK GİTTİ BÜYÜK SAVAŞ BAŞLIYOR

YPG'nin kent merkezinde mevziler kurarken halkta Kobani merkezinden çıkarılarak sınıra yakın binalara taşındı. Kobani kent merkezinde YPG güçleri dışında sivil kalmadı.

Kobani'yi kuşatma altında tutan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kentin doğu cephesinde merkezin sınırına kadar yaklaşmış durumda. Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, yaptığı açıklamada çatışmaların sürdüğünü ve dünden beri mevzilerini koruduklarını söyledi.

IŞİD DOĞU CEPHESİNE YAKLAŞTI

IŞİD'in Doğu cephesinden çok yaklaştığını söyleyen Kurdo buradaki çatışmaların kentin diğer taraflarından daha kritik olduğunu belirtti. Doğu cephesinde gece boyu yer yer çatışmaların yaşandığını doğrulayan Kobani dış ilişkiler sorumlusu, şiddetli bir saldırı gerçekleşmediğini vurguladı

HERKES MEVZİDE

Organize bir tahliye durumunun sözkonusu olmadıgını söyleyen Kurdo "İsteyenler kalıp silahlı direnişe katılıyor, isteyenler de Kobani'yi terk ediyor. Bizim bu konuda bir yönlendirmemiz olmadı" dedi. Hazırlık için ise "Herkes mevzisinde bekliyor" demekle yetindi.

HAVA BOMBARDIMANI KESMEDİ

Gece boyu karada şiddetli çatışmalar yaşanırken, koalisyona bağlı uçaklar savaşın en kritik cephesine bomba yağdırdı. Doğu cephesini bombalayan uçaklar IŞİD'in iki tankını yok etti.

Bombardımanın ardından şehir üzerindeki hava hareketliliği devam ederken sabah saatlerinde kadar başka bir bombardıman gerçekleşmedi.

IŞİD KOBANİ'Yİ ALIRSA...

PYD’nin geçen yıl Kobani'de ilan ettiği özerk yönetimin eş Başkanı Enver Müslim, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "IŞİD Kobani'yi alır ve katliam olursa, sorumlusu onlar ve uluslararası güçler olacak" dedi.

Müslim, YPG'lilerin Kobani'yi vermemek için hazırlandığını belirterek, "Direnmek için söz verdiler" diye yazdı. Müslim, Nuçe TV'ye yaptığı açıklamada da, IŞİD'in şehrin içinde girdiği haberlerinin doğru olmadığını söyledi.

KOBANİ DÜŞERSE KÜRTLER TÜRKİYE'YE AKIN EDECEK

IŞİD'in Kobani'ye girmesi halinde Türkiye'ye yeni bir göç dalgası başlayabilir. Kobani'deki IŞİD saldırılarından kaçıp Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin sayısı 150 bini geçmiş durumda.

Kobani'de kent merkezi tamamen boşaltılmış durumda savaşa hazırlanan kentte sadece YPG güçleri kaldı.

HALEP : 900 KÜRT KAÇIRILDI

Kobani ölüm kalım savaşına hazırlanırken Halep’e bağlı Bab ve Ezaz kentlerinde YPG’li oldukları iddiasıyla 900 Kürt sivilin kaçırıldığı haberi geldi. Kaçırılanların akıbeti bilinmiyor.

internethaber.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.