You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kirve (Kardeşlik) Çocukları Evlenebilirmi

Kirve (Kardeşlik) Çocukları Evlenebilirmi

Posting Freak
Kirve (Kardeşlik) Çocukları Evlenebilirmi
' yazdı: Kirvelik bilindiği gibi tarihte çok önemli işlevi olan bir kurumsal yapıydı. Kirvelik, kirve olanlar arasında kesin bir kardeşliği emrediyordu. Dolayısıyla, bir nevi sigorta işlevi görüyordu. Zorlu yasam koşulları karşısında insanların bir birlerini desteklemelerini; yardımlaşmayı, dayanışmayı esas alıyordu. Bu bağlamda kirvelik kardeşlikten de yakın olarak görüldüğünde evlilik çoğu bölgelerde mümkün olmuyordu. Ancak değişen koşullar bu geleneği pratikte işlevsiz hale getirdi.
Doğrusuda budur. Yani kirvelerin çocukları bir birleriyle evlenebilirler. Çünkü inanç, insan yaşamını zorlaştırıcı kurallar bütünü değildir. Alevi inancı biçimsel kuralları, hurafeleri, dogmatik düşünceleri, batıl inançları ret eden bir özelliğe sahiptir. Bu anlamda inanç diye dayatılmak istenen bazı yoz ve yobaz geleneklerin Alevi inancında yeri yoktur. Nitekim tarih boyunca Aleviler bu insan yaşamını zorlaştırıcı gerici geleneklerle çatışmışlardır. Bu demek değildir ki Alevi toplumu geleneklerine ve değerlerine bağlı değildir. Aksine, Alevi toplumu öz değerlerine ve toplumsal bütünlüğü sağlayan değerlerine kesinkes bağlıdır. Bunca baskı ve zulme karşın bu bağlılıktan vazgeçmemiş ve bedeller ödemiştir. Ama toplumu geriye götüren boş inançlara, hurafeye taviz vermemiştir


]BİR ALEVİ SİTESİNDEN ALINTIDIR

Düşünceye bakarmısınız insan kardeşiyle nasıl evlenebilir size bırakıyorum yorum sizin
Babam Seninle Dogdum Seninle Ölecegim Varsın Bana Ölüm Senin Yolunda Senin Işıgında Gelsin Grurumsun Pirimsin Atamsın Örnek Aldıgım Tek Lidersin BABAM
Atatürk
Senior Member
Kirve (Kardeşlik) Çocukları Evlenebilirmi
gerçektende kardeşiyle nasıl evlenebilirki yani.şöyle düşünelim ben abimle evleniyorum.ne kadar saçma bişey. yani insanlık böyle bi düşünceyi kafalarında nasıl taşıyorlar bilmiyorum.
^^aLi aLLah zöhRe ana piRim^m^^

[Resim: hseyin150copy.jpg]
Kirve (Kardeşlik) Çocukları Evlenebilirmi
Artık bazı alevi kesimler materyalist inancı benimsemiş.Aleviliği Allah'ın olmadığı bir takım materyalist inançları ile bağdaştırmaya çalışıyorlar.Aslında bu siyasi düşüncelerinin etkisi ile olmaktadır.Bu düşüncedekiler yüzünden alevilik yozlaşıyor.Kirveliğin önemini kavrayamamışlar.Yazık çok yazık.
[COLOR="Green"][SIZE="5"]Bütün dünya bilir Türk Ordusunu
Egemenlik kurdum yurt ulusunu
Dillerde söylenir Allah doğrusu
Cihana getirdim barışı sulhu

Gökyüzünde uçar turna katarı
Türkiye unutma güzel Atanı
Memleket kurtaran bunca vatanı
Her gelen gerçeğe çamur atanı
[/COLOR]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.