You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

"Kına gecesinde Semah Döndüler"

"Kına gecesinde Semah Döndüler"

Posting Freak
"Kına gecesinde Semah Döndüler"
[COLOR="#000000"]Alevi olarak bilinen Kırıkkale TÜRKİAD Başkanı Ali Asker Demirhan’ın kızı Mekatronik Mühendisi Gülşah Demirhan ve damadı Ortodonti Uzmanı Dt. Emre Çakır 09.07.2013 tarihinde hayatlarını birleştirdi.Eskişehir'den gelen Sultan Sücaattin Veli Postnişini Alevi-Bektaşi Dedesi(!) (Nasıl bir dedeyse Semahın oyun olmadığın bildiği halde nasıl izin verebilir?) Mehmet Demirtaş'ın duası ve Turnalar Sanat Kulübü Semah Ekibinin semah gösterisi eşliğinde gelin kınası yakıldı. Aslında söylenecek çok şey var ama net bir şekilde 700 yıl önce Pirimiz Hacı Bektaş-ı Veli çok güzel söylemiş;

Haşa ki bizim semahımız oyuncak degildir

İlahi bir Aşktır,salıncak degildir

Kimki semahı bir oyun sayar

Mümin diye namaz kılınacak degildir.


Düğün ve kınalarda bizim ilahi aşkımızı kendilerinin mutluluğu olarak kullanan kendini alevi zanneden düşkünlere duyurulur.

Ali ÇELİK
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.