You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

'Keşke hiç yaşanmasaydı' dediklerimiz tarih olabilir

'Keşke hiç yaşanmasaydı' dediklerimiz tarih olabilir

Posting Freak
'Keşke hiç yaşanmasaydı' dediklerimiz tarih olabilir
Bilim insanları istenmeyen anıları silmek, hatta yerine yenilerini koymak için kolları sıvadı. ABD’nin kamu kanalı PBS’te yayımlanan yeni bir belgesel bu çalışmaları mercek altına aldı.

Hafıza hacker’ları

’Memory Hackers’ isimli belgesele göre Londra Üniversitesi psikoloji Profesörü Merel Kindt, sahte anılar tasarlayıp insan beynine yerleştirmenin yolları üzerinde çalışıyor. Merel Kindt’in bir araştırmasında denekleri işlemedikleri suçları yaptıklarına ikna ettiği biliniyor.

12 yaşında denek
8 yaşından beri yaşadığı her şeyi hatırlayan 12 yaşındaki Jake Hausler belgeselde denek olarak kullanılacak. Otobiyografik belleği (Kişisel anılara ilişkin bellek) çok yüksek olan Hausler’in beyni önemli anılarla önemsiz olanları birbirinden ayıramıyor. London South Bank Üniversitesi’nden Julia Shaw ise araştırmalarında fobileri unutturan bir ilaç üzerinde çalışıyor. Halen çalışmaları devam eden ilacı örümcek fobisi olan bir insana bunu unutturabileceği iddia ediliyor. Ancak henüz çalışmaları devam eden bu yöntemlerin yanlış amaçlarla kullanılabileceğini hatırlatan bazı uzmanlar hafızayla oynamanın ne kadar doğru olduğunu sorguluyor.

Cumhuriyet
Benden evvel ben oldum
Beni bende ben buldum
Sahralara indim durdum
Bana Ali dediler

Merdan idim dirildim
Her bedene verildim
Kırk Kapı dört makamda
Öldüm öldüm dirildim.

Mürşit Zöhre Ana..

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.