You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kart borcuna yeniden yapılandırma yasalaştı

Kart borcuna yeniden yapılandırma yasalaştı

Posting Freak
Kart borcuna yeniden yapılandırma yasalaştı
Cumhuriyet
25.06.2009

Kart borcuna yeniden yapılandırma yasalaştı, aidat düzenlemesi korundu

Aidat sözleşmeye bağlı

© TBMM Genel Kurulu’nda 31 Mayıs 2009 itibarıyla ihtar çekilmiş veya icra takibine düşmüş kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa Meclis’ten geçti.

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - TBMM Genel Kurulu’nda yaklaşık 3.5 milyar TL’lik kredi kartı borcunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa değişiklikle kabul edildi. Yasadan kredi kartı yıllık üyelik ücretini düzenleyen hüküm, iktidar ve muhalefetin önergeleriyle çıkarıldı. Böylece, ücretin banka ile kart sahibi arasındaki sözleşmeyle belirlenmesine ilişkin mevcut uygulama korunmuş oldu.

TBMM Genel Kurulu’nda 31 Mayıs 2009 itibarıyla ihtar çekilmiş veya icra takibine düşmüş kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa Meclis’ten geçti. Ancak genel kurulda hem iktidar, hem de muhalefet partilerinin verdiği önerge doğrultusunda, 3 bin 500 liraya kadar limitli olan kartlardan 35 lira, bu limitin üstündekiler için ise tahsis edilen limitin yüzde 1’ini geçmemek üzere yıllık üyelik ücreti alınmasını öngören hüküm, yasa metninden çıkartıldı. Düzenlemeye göre kredi kartı borçluları yasanın yürürlük tarihinden itibaren 60 gün içinde kredi kartı veren kuruluşa veya kuruluşun avukatlarına veya varlık yönetim şirketine, yazılı olarak hesaplanacak borçlarını ödemek istediğini beyan edecek.

Düzenlenecek ödeme planını imzalamaları koşuluyla, bu durumdaki kart hamilleri icra takibi konusu olmuş ise takip, dava masraf ve harçlarını ve nispi yasal vekâlet ücretinin yüzde 25’ini de kabul edilen plan çerçevesinde ödeyebilecek. Hesaplanan ödeme planına esas borç tutarının, başvuru tarihinden itibaren 30 gün içerisinde bir defada ya da taksitler halinde ödenmesi durumunda herhangi bir ilave borç hesaplamasına gidilmeyecek. Yeniden yapılandırılan borçlarda, borçlunun yapılandırma öncesi dönemde borca ilişkin itirazları ortadan kalkacak. Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihinden önce yapılmış ödemeleri geri isteme hakkı olmayacak.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.