You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Karanlık yılların valisiydi

Karanlık yılların valisiydi

Posting Freak
Karanlık yılların valisiydi
Mülteci paralarının kişisel hesabında çıkmasından, aldığı lüks evlere kadar hep tartışmalarla anılan Hayri Kozakçıoğlu’nun dün yaşamına son verdiği villa da bundan 23 yıl önce yolsuzluk tartışmalarının odağında yer almıştı.

Hayri Kozakçıoğlu, Emniyet müdürlüğünden valiliğindeki uygulamalara, başta kendisi olmak üzere aile bireylerinin edindiği lüks villalardan, usulsüz hesap artışlarına kadar pek çok konuda sık sık gündeme gelmişti.

Kozakçıoğlu’nun ismi ilk olarak Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin 1 Şubat 1979’da evinin yakınlarında tetikçi Mehmet Ali Ağca tarafından katledilmesinin ardından başlatılan soruşturmada gündeme geldi. İpekçi katledildiğinde Kozakçıoğlu İstanbul Emniyet Müdürlüğü koltuğunda oturuyordu.

19 Temmuz 1987’de Diyarbakır, Hakkâri, Siirt ve Van illerindeki sıkıyönetimin kaldırılmasıyla birlikte OHAL yürürlüğe girdi. Diyarbakır valisi olan Hayri Kozakçıoğlu, Başbakan Turgut Özal tarafından OHAL’in ilk valisi olarak atandı. Kozakçıoğlu, 4.5 yıl süreyle en uzun görevde kalan OHAL valisi oldu.Mülteci paraları hesabında

İstanbul Valiliği’ne atanan Kozakçıoğlu’nun OHAL valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250 bin dolar) kendi kişisel hesabına aktardığı iddiası gündeme geldi. Ancak Kozakçıoğlu o günlerde böyle bir hesabının olmadığını savundu. Yapılan araştırma sonunda Kozakçıoğlu’nun hesabında toplam 7 milyar lira olduğu saptandı. Bunun üzerine Kozakçıoğlu bu paraların dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayıyla kendi hesabına aktardığını ve Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini anlattı. Ancak Mustafa Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu da bu paranın dondurulduğunu duyurdu. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ’Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer’ diyerek Kozakçıoğlu’na sahip çıktı.Çiçekçi oğlun serveti

O yıllarda mankenlerle ismi gündeme gelen ve çiçekçilik yaptığı söylenen oğlu Ferhan Kozakçıoğlu’nun yatırım bedeli 300 bin dolar olan Dryman Kuru Temizleme mağazasını açması tartışma konusu oldu. Kozakçıoğlu, DYP yöneticisi olduğu günlerde de Olağanüstü Hal Valiliği döneminde aldığı uçak ve termal kameralarla ilgili usulsüzlük iddiaları gündeme gelmişti. Ardından tekstilci damadının tecavüz girişimi haberi tartışma yarattı.

Kozakçıoğlu’nun dün kalbine kurşun sıktığı ev de bundan 23 yıl önce çokça tartışılmıştı. MESAM’ın yaptırdığı, Karadeniz ve Boğaz’ı gören bu villaların sahibi Metin Kaya Çağlayan, Turgut Özal’ın hemşerisi, Malatyaspor Başkanı ve Mekan Yatakları’nın da sahibi. ’25 yıllık arkadaşım’ dediği Kozakçıoğlu’na, villalardan birini 1988 sonunda 187 milyon liraya sattığını söyler. Oysa o yıllarda bölgedeki evlerin değeri 2 ila 8 milyar arasında değişiyordu.

24 Mayıs 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.