You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kapadokya müze zengini

Kapadokya müze zengini

Posting Freak
Kapadokya müze zengini
Kapadokya müze zenginiBölge peri bacaları ve balon turlarının yanı sıra müzeleri ile de dikkat çekiyor.

01.07.2009 13:35

Türkiye'nin peri bacaları ve balon turları ile ünlü önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'nın merkezini oluşturan Nevşehir, açık hava müzeleri, kültür ve yaşam müzesi, polis müzesi, folklorik bebek müzesi, arkeoloji ve etnografya müzesi ile müze zengini bir kent oldu.


-GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ-

Bölgede tarihe ışık tutan eser ve yapıların yer aldığı müzeler arasında en çok ziyaretçiyi Göreme Açık Hava Müzesi çekiyor.
Nevşehir'in merkeze bağlı Göreme beldesi sınırlarındaki, Nevşehir'e 13 kilometre uzaklıkta ve Göreme Kasabasının 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeri olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekanları ile özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

-ZELVE AÇIK HAVA MÜZESİ

Nevşehir'in Avanos ilçesi sınırlarında kalan Zelve Açık Hava Müzesi ise üç büyük vadiden oluşuyor. Birbirinden ilginç yeryüzü oluşumlarını, farklı şekillerdeki peribacalarını güvercinlikleri, manastırları, kaya evleri ve kiliseleri bünyesinde barındıran Zelve Açık Hava Müzesi, ziyaretçilerine büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Yakın zamana kadar bir yerleşim merkezi olan ve 1950'li yıllarda erozyon nedeniyle boşaltılan bu tarihi mekan yılın hem mevsiminde turistlerin ilgisini çekiyor.

-ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ

Nevşehir il merkezindeki, arkeoloji ve etnografya müzesi 15 bin 342 tarihi eseri ile bölge tarihine ışık tutuyor. Müzede çeşitli bölgelerdeki kazı çalışmalarından elde edilen ve prehistorik dönemden başlayarak neolitik, kalkolitik, tunç, demir, Frig, Urartu, Greek, Roma ve Bizans dönemlerine ait 3 bin 452 adet ****l, cam, bronz, kemik ve pişmiş topraktan yapılı eser bulunuyor. Roma, Bizans, Greek, Anadolu Selçuklu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait 8 bin 468 adet altın, gümüş ve bronz sikkenin yer aldığı müzede, son Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ait 3 bin 225 adet kadın, erkek ve çocuk giyim eşyaları, altın ve gümüş takılar, ahşap malzemeler, halı ve kilim, tunç, demir, Urartu, Roma ve Bizans dönemine ait 104 adet pişmiş toprak, taş ve bronzdan yapılı mühür ile 93 adet el yazması Osmanlı dönemine ait lügat ve Kur'an-ı Kerim dikkati çekiyor.

-KAPADOKYA KÜLTÜR VE YAŞAM MÜZESİ-

Bölgedeki özel müzelerden biri olan Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesindeki Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi'nde de Kapadokya insanının kültür ve yaşam şekli, cansız mankenler ile anlatılıyor.
Berrin Yıldız ve Murat Sarıkaya isimli iki girişimcinin çabaları ile oluşturulan müze 12 odadan oluşuyor. Odalarda kayaların kilise ve ev haline getirilmesi, tarım hayatı ve tarımda kullanılan aletler, eski kayıt damı (mutfak), pekmez yapımı, dokuma odasında yünden ipin elde edilişi, halı ve kilim dokumacılığı, baskı teknikleri, Türk hamamı, eski bir köy meydanı, köy odası, kız isteme, kına gecesi, gelin odası ziyaretçiler için sergileniyor. Ziyaretçilere müzeyi gezerken çeşitli bilgile de anlatılıyor.
Yörenin ilk etnografya müzesi olma özelliğini taşıyan Kapadokya Kültür ve Yaşam Müzesi, 2004 yılından beri kültür hizmeti veriyor.
Müzenin kurucusu Berrin Yıldız, müzeyi daha da geliştirmeyi planladıklarını, müzeyi ziyaret edenlere rehberlik edip, onlar müzeyi gezerken kendilerinin de onlara Kapadokya insanının yaşamını anlattıklarını söyledi.

-FOLKLORİK BEBEK MÜZESİ

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesindeki bu müzede de bölge insanının giyimi, eski kıyafetleri üç boyutlu folklorik bebekler ile anlatılıyor. Folklorik bebek sanatçısı Sibel Radiya Gül'ün girişimleri ile 2004 yılında oluşturulan müzede bölge insanın eski kıyafetlerini anlatan folklorik üç boyutlu bebeklerin yanı sıra dünyanın değişik yerlerinden folklorik bebekler de sergileniyor. Müzenin kurucusu ve folklorik bebek sanatçısı Sibel Radiya Gül, ticari bir beklenti olmadan amacının hem bölge turizmine katkı sağlamak hem de bugüne dek yaptığı folklorik bebekleri sergilemek olduğunu söyledi.

-POLİS MÜZESİ-

Nevşehir İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Gurulkan'ın girişimleri ile açılan Polis Müzesi ise Nevşehir İl Emniyet Müdürlüğü ana binasında yer alıyor.
Kapadokya'nın en son açılan müzesi olan Polis Müzesinde ise Türk Polis Teşkilatının tarihten bugüne kullandığı araç, gereç ve teçhizatlarının bazıları sergileniyor. Türk polisinin tarihten bugüne kullandığı kıyafetleri, şapkaları ve benzeri eşyalar da resim ve fotoğraflarla anlatılıyor.
Anamın adı Hüsniye Ana
Babam Şah Üseyin kafası kopa
Horasan ilinden Karyağdı Ana
Kimseler bilemez Sultanım burada


[Resim: zohreanaxq1.jpg]

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.