You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

’Kalk bakalım genç profesör tahtaya’

’Kalk bakalım genç profesör tahtaya’

Posting Freak
“Kalk bakalım genç profesör tahtaya”
[Resim: gL6YX5.jpg]

Arkamda büyük bir kara tahta vardı. Atatürk ’Kalk bakalım genç profesör tahtaya’ dedi. Tahta başına vardığımda bana üç kelime yazdırdı. ’Su, tuz, deniz’. Şimdi bu üç kelimeden Türkçe’de, Fransızca’da, Almanca’da kaç cümle yapılabiliyordu? Böyle bir soru ile hiç karşılaşmamıştım. Şaşkınlığım geçince aklıma gelen cümleleri sıralamaya başladım.

1) Denizin suyu tuzludur.
2) Suyu denizin tuzludur.
3) Tuzludur denizin suyu.
4) Suyu tuzludur denizin.
5) Denizin tuzludur suyu.

Şimdi bu üç kelimeden Fransızca’da ve Almanca’da ancak ikişer cümle çıkarılabiliyordu. Atatürk sordu. Bu durum Türkçe’nin lehine mi, aleyhine mi? Hafif bir irkintiden sonra dedim ki ’Efendim, bir bakıma bu bir söyleyiş zenginliğidir.’ Çünkü kurduğumuz beş cümle arasında küçük farklar vardır; bu bir çeşit nuans zenginliğidir.’ Atatürk ’evet ama’ dedi ’Bunun büyük bir sakıncası var.’ Sonra ilave etti. ’Milletlerarası antlaşmalar niçin Fransızca yazılır?’ Doğrusu bu soruya da hazır değildim. Fransa’nın büyük bir devlet oluşu buna neden olabilirdi. Atatürk ’hayır’ dedi. ’Fransızca öyle bir dildir ki kelimelerin cümle içerisindeki yeri sağlamdır. Bu sebeple Fransızca bir metin yıllar sonra okunsa daima aynı anlama çıkar.’
İlginç bir görüştü bu...

[color=#B22222]Ord.Prf.Dr. Sadi IRMAK[/color]
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.