You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İZMİR- Gündoğdu Alanı’nda miting

İZMİR- Gündoğdu Alanı’nda miting

Posting Freak
İZMİR- Gündoğdu Alanı’nda miting
Cumhuriyet
02.07.2009

İZMİR’DE ETKİNLİKLER

Gündoğdu Alanı’nda miting

İZMİR (Cumhuriyet Ege Bürosu) - Sıvas katliamının yıldönümünde binler yine alanlara çıkıyor. Başta İzmir olmak üzere Ege’nin çeşitli yerlerinde törenler, eylemler gerçekleştirilecek. İzmir Alevi Bektaşi ve Yöre Derneği Platformu tarafından düzenlenen miting bugün saat 17.00’de Gündoğdu Alanı’nda yapılacak. Sıvas katliamının 16. yılında Altınoluk Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen anma programı saat 17.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak. Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirilecek saygı duruşunun ardından “Sıvas Unutulmasın” konulu panel yapılacak. Etkinlik, saat 18.00’de, Çınaraltı Çay Bahçesi’nde olacak. Ardından saat 21.00’de, Amfi Tiyatro’da Dostlar Tiyatrosu tarafından “Belgesel Oyun” adlı gösterim sunulacak. Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen “Sıvas Akıllarda, Unutmadık” kapsamında, Kuşadası Belediyesi Özer Türk Stadyumu’nda ücretsiz halk konserleri gerçekleştirilecek.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.
Posting Freak
İZMİR- Gündoğdu Alanı’nda miting
Cumhuriyet
2 temmuz 2009

KATLİAMIN 16. YILDÖNÜMÜ

Kadıköy’de kitlesel miting


[B]Sivil toplum kuruluşlarının açıklamasında “Bu yangının dönüp yarın herkesi yakabileceğine kanıt Madımak’tır” denildi.[/B]

İstanbul Haber Servisi - Sıvas katliamının 16. yıldönümü bugün Kadıköy’de kitlesel bir mitingle anılacak.

Madımak Oteli’nde yakılarak öldürülen aydınlar için Pirsultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Divriği Kültür Derneği, Halkevleri, Halk Cephesi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği çatısı altında bir araya gelecek olan DİSK, KESK, TMMOB gibi sivil toplum kuruluşlarının yanında CHP, ÖDP, TKP gibi siyasi partiler olmak üzere 50’ye yakın kuruluş ile çok sayıda yurttaşın da katılması bekleniyor. Miting için gruplar ilk olarak saat 16.00’da Tepe Nautilus önünde bir araya gelecek ve saat 17.00’de Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyüşe geçecekler. Miting ise saat 18.00’de başlayacak.

Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (USTKB) Dönem Sözcüsü İlhan Gülek de laiklik ilkesini yaşatacaklarını, demokratik Cumhuriyeti savunacaklarını vurgulayarak “‘Gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde olanları’ ulusumuza tanıtacağımızı, ulusal birlik ve bütünlüğümüzü koruyacağımızı, vatan topraklarını peşkeş çektirmeyeceğimizi, aydınlanma bayrağını büyük bir inanç ve gururla taşıyacağımızı duyuruyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, katliamın acısını hâlâ hissettiklerini vurguladı. Çelikel, “Bizler Cumhuriyetimizin temelini oluşturan ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesinin onur ve sorumluluğunu taşımayı, insanlarımızın tüm farklılıklarının zenginliğinde, sevgi ve kardeşlik duygularıyla barış içinde yaşamasını, her türlü bağnazlığın çağdaş, laik Türkiye’mizden uzak olmasını istemeyi kararlılıkla sürdürüyoruz” dedi.

78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Madımak katliamının unutulmadığını vurgulayarak “Gerçek bir laiklik ve gerçek bir demokrasi istiyoruz. Laikliğin ve demokrasinin olmadığı bir ülkede, bu yangının dönüp yarın herkesi yakabileceğine kanıt Madımak’tır” dedi.

Can, insanların düşüncelerinden, inançlarından ve kimliklerinden dolayı yakılmaması gerektiğini vurguladı..

CHP İstanbul Kadın Kolu Başkanı Oya Tümer, gerici, faşist güçlerin insanlık dışı katliamını devlet ve güvenlik güçlerinin gözleri önünde gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Tümer, “CHP’li kadınlar bu insanlık ayıbını şiddetle kınıyor, herkesi sevgi ve kardeşliğe davet ediyoruz” dedi. CHP olarak bugün saat 18.00’de Kadıköy İskele Myedanı’nda bir anma etkinliği gerçekleştireceklerini kaydetti.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim kurulu adına yapılan açıklamada ise “Sıvas katliamını lanetliyor, yurtsever düşüncenin taşıyıcısı olan bu insanlarımızı saygı ve sevgiyle anıyoruz” denildi.

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.