You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İzleri asla silinemeyecek bir utanç!

İzleri asla silinemeyecek bir utanç!

Posting Freak
İzleri asla silinemeyecek bir utanç!
Sıvas Katliamı'nın yıldönümü bugün... O günün Sıvas'ta yaşananlar bugün bile içleri yakmaya devam ediyor. O acı günün izleri unutulmuyor, silinemiyor. 35 aydının yeri bugün bile hala doldurulamıyor. Peki o gün ne olmuştu? Neler yaşanmıştı? 35 cana neden kıyılmıştı?2 Temmuz Sıvas Katliamı'nda yaşananlar

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında etkinliklerin bir bölümünün de Pir Sultan Abdal’ın sazının çalındığı Sivas şehir merkezinde yapılması öngörülmüştü. Bu kapsamda pek çok aydının yanı sıra Aziz Nesin bu etkinlik nedeniyle dönemin Sivas valisi Ahmet Karabilgin'in özel davetlisi olarak bu kente gelmişti.

2 Temmuz 1993 günü organize biçimde öğle saatlerinde Paşa ve Meydan camilerinde çıkan gözü dönmüş gruplar önce etkinliklerin yapıldığı Kültür Merkezi’ne ulaşarak, bir gün önce dikilen anıtı kısmen tahrip etti. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlendi.

Hızını alamayan ve sayısı yaklaşık 10.000'e ulaşan grup, Kültür Merkezi’nden yeniden Hükümet Meydanı’na geldi. Hükümet Konağı’nı taşlamaya ve slogan atmaya başlayan grup ardından Madımak Oteli civarına ulaşarak, slogan atmaya devam etti. Grubun sayısı akşam saatlerinde 20.000'e yaklaştı.

Bu zamana kadar güvenlik güçleri tarafından herhangi bir somut engelleme yapılmadı ve gerici gruplar Madımak Oteli'ne sığınmış olan onlarca kişiyi diri diri yakmak için önce otelin önündeki araçları daha sonra da oteli ateşe verdiler. Madımak oteli tutuşturulan perdeler ve alt katta bulunan eşyalarla birlikte yakıldı.

Otele sığınmış olan aydınlardan, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen,Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi.

Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan ve olayların odak noktası haline gelen Aziz Nesin,merdiven trabzasındaki görevli tarafından darp edilip,merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan azgın kalabalığa doğru itildiği dönemin özel televizyonları tarafından belgelendi. Başından yaralanan Aziz Nesin'i linç edilmek istendi.

Aydınlığa ve Atatürk Cumhuriyeti'ne kastı olan gözü dönmüş gerici gruplar, olaylar sırasında Atatürk - Kongre ve Etnografya Müzesi önünde bulunan Atatürk büstünü de tahrip ettiler.

Olaylar ancak akşam saatlerinde valilikçe ilan edilen "2 günlük sokağa çıkma yasağı" ile durdurulabildi.

Olayların ardından Türkiye izleri asla silinemeyecek bir olaya tanıklık ederken, onlarca aydın yürekleri de yakarak hayata gözlerini yumdu.

Olayların failleri bugün bile ellerini kolarını sallayarak gezinirken ve hatta siyaset arenelarında boy gösterirken, Madımak Oteli'nin müze yapılması 16 yıldır sadece konuşuluyor.

Madımak Katliamı'nı unutturmamak ve daha aydınlık günlere kavuşmak için bugün tüm Türkiye'de gösteriler düzenleniyor. Sıvas’ta Madımak Oteli’nin önünde, Ankara’da Sıhhıye Abdi İpekçi Parkı'nda, İstanbul Kadıköy'de, İzmir Gündoğdu'da, Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda, Bursa Kent Müzesi'nin önünde Sıvas Katliamı anılıyor, unutturulmuyor!
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.