You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İstanbul'da mesai 6'da başlasın!

İstanbul'da mesai 6'da başlasın!

Posting Freak
İstanbul'da mesai 6'da başlasın!
İstanbul nüfusu her geçen dakika artarken altyapı sorunlarından dolayı günlük hayat büyük ölçüde sekteye uğruyor. Özellikle yaşanan trafik sorunu çekilmez hale geldi.

Uzmanlar, yetkililer, profesörler vs. hemen hemen her kesimden günümüzde kullanılan bir deyişle ’Akil İnsanlar’ bu sorunun çözümü için öneriler sunmuş ve proje üretmişlerdir. Fakat gelinen noktada İstanbul’un trafik sorunu her geçen gün büyüyerek devam etmektedir.

Trafik sorunu için üretilen projelere bir yenisini de, İstanbul’un trafik yoğunluğunun yüzde 29’unu oluşturan servisçilerden geldi. İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) üyeleri yaptıkları toplantılar sonucunda bir çözüm önerisi üretmişler ve bu çözümü yetki mercilere ulaştırmışlardır.

İşte İSTAB’ın yetkili mercilere ulaştırdığı o çözüm önerisi;

İstanbul ilinin trafik yoğunluğunu, her gün saat 08.30 da işlerinde ve okullarında olmak için aynı saatte sokağa çıkan insanlar oluşturmaktadır.

Hal böyle olunca ve olmaya devam ettiği sürece, İstanbul’un hızlı ve sorunsuz ulaşımı için yapılacak tüm yatırımlar maalesef yetersiz ve yavaş kalmaktadır, kalacaktır da’

Çözüm,

Eğer toplumun iş başlangıç ve çıkış saatleri düzenlenirse İstanbul ili yatırım yapmadan, beklemeden, mevcut yol ve araç kapasitesi ile fevkalade tatmin edici çözüme kavuşacaktır.

Bir tasnif yapıldığında, İstanbul ili, İşçiler, Memurlar, Özel Sektör Çalışanları ve Öğrenciler olarak 4 başlıkta gruplanabilir.

Yapılacak düzenlemede;

İşçiler, sabah 06:00 de işbaşı yapmalı. 15:00 de paydos etmeli.

Memurlar, sabah 07:00 de başlamalı, 16:00 da paydos etmeli.

Okullar, sabah 08:00 da başlamalı 15:30 da paydos etmelidir.

Özel sektör, sabah 08:45 de başlamalı 17:30 de paydos etmeli

Üniversiteler, sabah 10:00 da başlamalı.

Bu sayede, ulaşımın yoğunluğu zamana yayılacağından, trafik akış hızı artacak, hızlı bir şekilde gidilecek yere varılacağından, trafik yoğunluğu azalacaktır.

Önerinin diğer yansımaları ise;

a) Daha erken paydos ettiği için ve daha az zamanını trafikte harcayan, günü daha verimli yaşayarak geçiren ve ailesiyle daha fazla ilgilenme fırsatı bulan, sosyal açıdan mutlu bir çalışan grubu ortaya çıkacaktır.

Binlerce önlem ve yatırıma rağmen çözülemeyen İstanbul’un trafik sorununa acaba bu öneri çözüm olabilir mi ? Tasarı kabul edilirse yaşayıp göreceğiz.

Haber Tarihi :01-04-2013
Kaynak : internethaber.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.