You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

IŞİD yeniden Ezidileri kuşattı

IŞİD yeniden Ezidileri kuşattı

Administrator
IŞİD yeniden Ezidileri kuşattı
[COLOR="#000000"]Radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Bağdat’ın kuzeydoğusunda, İran sınırı yakınlarındaki Türkmen kasabası Karatepe’ye saldırmasının yankıları sürerken, militanların Sincar Dağı bölgesinde yaşayan binlerce Iraklı Ezidiyi tekrar kuşattığı belirtildi.

Reuters’ın haberine göre, Irak’ın kuzeybatısındaki Sincar Dağı bölgesinde Ağustos ayında saldıran örgüt, dün yine askeri ve sivil araçlarla Ezidi köylerine saldırdı, sivil halk yeniden dağlık bölgelere kaçtı.

Sincar Dağı’ndaki gönüllü Ezidi savaşçılardan Ali Kasem, IŞİD’İn bir önceki katliamını hatırlatarak çoğu ailenin kaçmış olduğunu ancak yine de bölgede sıkışan topluluklar olduğunu söyledi.

’HEDEF KERKÜK VE HANAKİN’
Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi’nin cumhurbaşkanlığı yetkililerinden Ari Mamşe, kuzeydeki IŞİD saldırılarının Kürt güçlerin dikkatini o yöne çekerek, Diyala vilayetindeki petrol zengini Kerkük ve Hanakin kentlerine yeni bir saldırı başlatmak için fırsat yaratmayı amaçladığını öne sürdü.

Örgüt bir açıklama yayımlayarak Laik Ezidi militanlara saldırdıklarını ve ibadethanelerini yıktıklarını duyurdu. Açıklamada, ’İlerlememiz devam ediyor ve Nineva ile Ayn el Arab’ı (Kobane) kurtaran güçlerimiz çok yaklaştıkları Musul Barajı’na doğru ilerliyorlar’ denildi.

IŞİD’in köylerine saldırması sonucu binlerce Ezidi Sincar Dağı’nda sıkışmış, peşmerge güçlerinin ve ABD’nin saldırıları sayesinde IŞİD baskısı hafiflemiş ve by sayede açılan koridorla Ezidiler bölgeden tahliye edilebilmişti. Ancak saldırılar sonucu binlerce Ezidi ölmüş, kadınların büyük bir kısmı kaçırılarak köle olarak satılmıştı.

ABD: YARDIM MALZEMELERİNİN BÜYÜK KISMINI KÜRTLER ALDI
Öte yandan, ABD, Kobane’ye havadan atılan yardım malzemesinin IŞİD militanlarının eline geçtiği iddialarını kısmen yalanladı. Savunma Bakanlığı, Kobane’ye Amerikan uçaklarından atılan askeri yardım malzemesinin ’çok büyük bölümümün, beklendiği gibi Kürt güçlerinin eline geçtiğini’ belirti.

Dün internette yayınlanan bir videoda Amerikan askeri malzemesi içeren bir kolinin IŞİD militanlarının elinde görülüyordu. Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, ’Kolilerin çok büyük çoğunluğunun alıcısına ulaştığından çok eminiz. Ancak bir tanesinin yerine ulaşmadığını biliyoruz. Videoyu inceliyoruz, gerçek olup olmadığını değerlendiriyoruz’ dedi.

kirmizihaber.com/isid-yeniden-ezidileri-kusatti/
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.