You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

IŞİD saflarında Türk görevliler var

IŞİD saflarında Türk görevliler var

Administrator
IŞİD saflarında Türk görevliler var
CHP yöneticileri ve milletvekilleri Suruç’tan Ayn el Arap’a (Kobani) geçerek temaslarda bulundu. 24 Eylül sabahı başlayan görüşmelerde, Ayn El Arap’ta (Kobani) yaşayanlar şu çarpıcı iddiayı ortaya attı: [COLOR="#000000"]’Kobani’yi kuşatan IŞİD saflarında kendilerine karşı savaşan Türkiye’den gelmiş resmi görevliler var’

CHP Heyeti beraberinde 10 tır insani yardımı götürürken, Ayn el Arap’a (Kobani) geçiş sırasında orada bulunan özerk yönetimin başkanı Enver Müslim ve PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah gibi yetkililerle de görüşme imkânı buldu.

CHP Heyeti izlenimlerini şu satırlarla paylaştı:

’SINIR KAPILARI BASKILAR SONUCU AÇILDI

IŞİD teröründen kaçarak Türkiye’ye sığınanların 15-16 Eylül 2014 günü boyunca Şanlıurfa Suruç’tan Türkiye’ye akın ettiği görülmektedir. İlk saatlerde Türkiye Cumhuriyeti hükümeti geçişlere izin vermemişse de gelenlerin sayısının on binler oluşu, iç ve dış kamuoyunun insani sığınma ve yardım beklentisi ve oluşan baskı gelenlere kapıların açılmasına yol açmıştır.
[COLOR="#000000"]
GELEN KİŞİ SAYISI


Gelenlerin sayıları bilinmemektedir. Suruç Kaymakamı heyetimize gelen insan sayısını 150 bini aşkın kişi olarak açıklamıştır. Bu kişilerin adlarının tek tek kaydedildiğini söylemiştir. Oysa Suruç Belediye Eşbaşkanı ise gelen insan sayısının abartılmış olduğunu, Suruç veya etraf şehirlerde yüz binlerce insanın görülmediğini, hükümetin Kobani’nin boşaldığı yönünde bir algı oluşturduğunu söylemiştir. Kobanili yetkililer ise ilk gün Türkiye’ye 50-60 bin kişinin panikten geçmiş olabileceğini, daha sonra moral bozukluğun atılmasıyla bu sayının en az yarısının geri gelmiş olduğunu, Türk hükümeti ve medyanın geri dönüşleri izlemediğini ve yayınlamadığını ileri sürmüştür.

MÜSLİM: TÜRKİYE IŞİD’E DESTEK VERMESEYDİ’

Suruç Kaymakamı göçzedelerin ’IŞİD’ten kaçtığını’ söylemiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mükemmel bir insani yardım yaptığını, kriz anından beri AFAD ve diğer tüm örgütleriyle devrede olduğunu ileri sürmüştür. Suruç Belediye Eşbaşkanı ise Kobani’de olanların Türkiye Hükümetinin izlediği politikalardan ayırt edilemeyeceğini belirtmiştir. Kobani’ye dönük saldırıların IŞİD’i destekleyen AKP’nin bir eseri olduğunu düşündüklerini söylemiştir. Bu konuda Kobani Kanton Başbakanı Enver Müslim ve Asiye Abdullah da Türkiye hükümetinin sorumluluğunu vurgulayan sözler etmişlerdir. Her iki yetkili Türkiye’nin IŞİD’e destek vermeseydi işlerin buraya varmayacağını belirtmişlerdir.’

Türkiye’ye sığınanların tutulduğu Suruç Süleyman Şah Parkı ve Şanlıurfa’daki YİBO binasını da ziyaret eden CHP Heyeti, göç eden sayısı olarak verilen 150 bin rakamının soru işareti doğurduğunu belirtti.

CHP Heyeti izlenimlerine şöyle devam etti:

’ÇOCUKLAR GÜNLERDİR BANYO YAPAMAMIŞ DURUMDA

Göçzedelerin kaldıkları yerler sağlıksız, koşullar sıhhi olmaktan uzaktır. Günde iki defa çorba ve makarnadan oluşan yemek verilmektedir. Sabun başta olmak üzere temizlik malzemesi sıkıntısı vardır. Göçzedelerin en önemli ihtiyacı ise sıcak sudur. Günlerdir banyo yapamayan çocukların yüzlerinde toz, kir ve yaralar mevcuttur. Henüz 4 günlük bebeğiyle sınırı geçen ve çocuğunu toz ve kum fırtınasından korumakta zorlanan anneler ile heyetimiz görüşme fırsatı bulmuştur. Bunun gibi küçük çocuklar acilen sağlık kuruluşlarında kontrol altına alınmalıdır.

ŞANLIURFA HALKI GÖNÜLLÜ OLMUŞTUR

Şanlıurfalı halkın evlerinde, petrol istasyonlarında, depolarda, dükkânlarda kalan göçzedelerin sorunları, misafir oldukları insanlara getirdikleri yük bilinmemektedir. Şanlıurfa halkı gönüllü olarak göçzedelerin sıkıntılarına ortak olmuştur.

SINIRDA ÖLEN HAYVANLAR HASTALIK SAÇIYOR

Göçzedelerin önemli bir kısmı hayvan ve otomobilleri sınırdan alınmadığı için kabul noktasında günlerdir beklemektedir. Özellikle susuzluk ve yemsizlik sebebiyle ölen hayvan cesetleri Kobanililer ile aynı ortamda beklemekte, adeta hastalık saçmaktadır. Bakanlık hayvanların satın alınacağını açıklamışsa da kısa sürede vazgeçmiştir. Hayvanların kontrolden geçirilerek alınması, satın alınarak kesilmesi ve etinden yararlanması gibi seçenekler değerlendirilmelidir.

Göçzedeleri karşılayan ve yerleşimlerine mihmandarlık eden AFAD takdir edilecek bir çalışma yürütmekle birlikte yukarıdaki sorunların varlığını yerinde gözlemlemiş bulunmaktayız.

POLİS VE ASKER MÜDAHALESİNİN BOYUTU

Suruç etrafındaki sınıra giderek Kobani halkıyla dayanışma duygularını göstermek isteyen yurttaşlarımıza yönelik yoğun polis ve asker engellemesine heyetimiz canlı olarak tanıklık etmiştir.

Türkiye’nin her yerinden getirilen TOMA, panzer ve askeri araçlarla Suruç’un etrafının kuşatıldığını, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması gibi demokratik etkinliklerin askıya alındığını, Suruç’ta resmi olmayan bir ’savaş hali’nin ilân edildiğini gözlemlemiş bulunmaktayız.

HEYETİN TANIK OLDUKLARI DURUMLAR

25 Eylül günü öğlen saatlerinde Kobani bölgesine giden üç milletvekilinden oluşan heyetimiz sırasıyla doktor, dışişleri sorumlusu, Kobani Başbakanı Enver Müslim ve PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah ile görüşmüştür. Heyetimiz PYD ve IŞİD arasındaki savaşı gözleriyle görmüştür. Kobani’den ayrılırken her iki tarafın top atışları karşılıklı ve seri olarak devam etmekteydi.

35 KOBANİLİ ÖLDÜ, 135’İ YARALANDI

Sağlık görevlisi son 10 günde 35 Kobanilinin IŞİD saldırılarında öldüğünü, 135 kişinin ise yaralandığını bildirmiştir.’

Enver Müslim ve Asiye Abdullah ile de görüşen CHP Heyeti, Müslim’in AKP’ye dair sözleriyle, Abdullah’ın eleştirilerini şu satırlarla not etti:


’MÜSLİM: AKP IŞİD’İ DESTEKLİYOR

Başbakan Enver Müslim IŞİD’in AKP tarafından desteklendiğine inandıklarını belirtmiştir. IŞİD’in elindeki silahtan, üstündeki üniformaya kadar pek çok malzemenin Türkiye’den geldiğine pek çok defa şahit olduklarını belirtmiştir.

Enver Müslim AKP hükümetinin IŞİD’e desteğinin Türkiye’ye de zarar verdiğini, zira IŞİD’in bölgedeki tüm halkların düşmanı olduğunu söylemiştir.

ABDULLAH: IŞİD MEVZİLERİ NEDEN VURULMUYOR

PYD Eşbaşkanı Asiye Abdullah ABD ve koalisyon güçlerinin Irak’ta ve Suriye’de gerçekleştirdiği hava bombardımanlarından duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, henüz Kobani ve etrafındaki IŞİD mevzilerinin vurulmamasının anlaşılmaz olduğunu düşündüklerini belirtmiştir.

Abdullah, IŞİD’in Kobani’yi ele geçirmesi durumunda Türkiye’ye gireceğini, Türkiye’nin de tehdit altında olduğunu belirtmiştir.’

Bölgede yiyecek ve sağlık malzemesinin sıkıntı olduğunu gözlemleyen CHP Heyeti, en çok sargı bezi ve alçıya ihtiyaç bulunduğunu belirtti. CHP Heyeti bölgedeki insanların çok çarpıcı iddiasını ise şöyle aktardı:

’KOBANİLİLER: IŞİD SAFLARINDA TÜRKİYE’DEN GELEN RESMİ GÖREVLİLER BULUNUYOR

Heyetimize konuşan Kobani’de yaşayan bazı kişiler, Kobani’yi kuşatan IŞİD saflarında kendilerine karşı savaşan Türkiye’den gelmiş resmi görevliler olduğunu iddia etmişlerdir.

Heyetimize konuşan Kobani’de yaşayan kişiler Türkiye’nin yapması gereken görevin özellikle IŞİD’e verilen desteğini kesmesi olduğunu ifade etmişlerdir.’


[COLOR="#000000"]ACİL EYLEM PLANI

Bölgeye giden CHP Heyeti şu isimlerden oluştu: CHP Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Mehmet Bekaroğlu, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, PM Üyesi Av. Şenal Saruhan, İstanbul Belediyelerini temsilen Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Ataşehir Belediye Bşk Yrd Abdullah Der ile Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep İl Başkanları ve yöneticileri’

CHP Heyeti ayrıca 14 maddelik acil eylem planı önerisinde de bulundu.

odatv.com/n.php?n=isid-saflarinda-savasan-turkiyeli-resmi-gorevliler-var--3009141200
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.