You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

IŞİD'i Kobani'de vurmamızı Türkiye engelliyor

IŞİD'i Kobani'de vurmamızı Türkiye engelliyor

Administrator
IŞİD'i Kobani'de vurmamızı Türkiye engelliyor
Suriye Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar, IŞİD’e karşı hava baskınlarını olumlu karşıladıklarını belirterek IŞİD karşıtı koalisyona İran ve Rusya’nın katılması olasılığının bulunduğunu söyledi. Türkiye’nin IŞİD’e saldırılarda yer almalarına karşı olmadıklarını da ifade eden Haydar, Suriye uçaklarının IŞİD’in kuşatması altındaki Kobani’ye yardım etmemesinin nedeni olarak da Türkiye’yi gösterdi.

Ali Haydar, Erbil’de yayın yapan Rudaw ile yaptığı mülakatta IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyonun genişlemesi, İran ve Rusya’nın ’hem Suriye, hem de Irak ile koordinasyon içinde’ koalisyona katılması olasığının bulunduğunu öne sürdü.

Suriye hükümetinin ABD ve müttefiklerinin hava baskınlarını olumlu karşıladıklarını belirten Haydar, ’IŞİD ve El Nusra gibi terörist grupları yok etmeye yönelik herhangi bir uluslararası çabaya destek verdiklerini’ de söyledi.

’KOŞULLARIMIZ VAR: SURİYE DEVLETİ VE ORDUSU HEDEF ALINMAMALI’

Suriyeli Bakan, hava saldırılarını olumlu karşılamakla birlikte hükümetinin bazı koşullarının olduğunu da vurguladığı mülakat sırasında ’Bu da, Suriye devlet kurumları ve Suriye ordusu üslerinin, hiçbir koşulda hedef alınmaması demek. Başka bir ifade ile Suriye hükümeti ile tam bir koordinasyon olmalı’ şeklinde konuştu.

Suriye Yönetiminin IŞİD’i hedefleyen hava baskınları başlamasından önce hükümetinin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi aracılığıyla bilgi aldıklarını söyleyen Haydar, ’Aynı zamanda Suriye’de olup bitenlerle ilgili Irak hükümeti ile istişareler yaptık’ dedi.

’TÜRKİYE’NİN KOALİSYONA KATILMASINA KARŞI DEĞİLİZ, İYİ BİR ŞEY’

Haydar, IŞİD karşıtı koalisyon üyelerinin sorulması üzerine de ’Biz, IŞİD’e karşı saldırılara Suudiler veya Türkler veya Katarlılar veya Ürdünlülerin katılmalarına karşı değiliz. Bu ülkeler, aslında IŞİD’in oluşturulmasının nedeniler. Eğer şimdi IŞID’e saldırılara katılırlarsa bu iyi bir şey’ sözlerini kullandı.

’UÇAKLARIMIZ KOBANİ’YE TÜRKİYE’NİN NEDENİYLE YARDIM ETMİYOR’

Bu arada, Haydar, Suriyeli savaş uçaklarının neden IŞİD’in kuşatması altındaki Kobani’ye yardım etmediklerinin nedeni olarak da Türkiye’yi gösterdi. Haydar ’Türk hükümeti ile bir açmaz yaşıyoruz, bu yüzden bizim hava kuvvetlerimizin sınırlarına yakın bölgede uçamıyor’ dedikten sonra Türkiye’nin bir defa sınıra fazla yaklaşan bir Suriye uçağını düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Odatv.com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.