You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İran'a yeni yaptırımlar masada

İran'a yeni yaptırımlar masada

Posting Freak
İran'a yeni yaptırımlar masada
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Ileana Ros-Lehtinen ve komitenin kıdemli üyesi Demokrat Howard Berman tarafından sunulan yaptırım tasarısı, İran'ı nükleer programından vazgeçmeye ve bu konudaki uluslararası görüşmelere katılmaya zorlayan ilave birtakım tedbirleri içeriyor.
İran'da insan haklarını ihlal edenlere, ABD'deki mal varlıklarının dondurulması, vize almalarının engellenmesi ve Amerikan kuruluşlarıyla mali işlem yapmalarının yasaklanması gibi bazı yaptırımlar getirilmesini öngören tasarı, İran Devrim Muhafızları ile enerji alanında iş yapan yabancı şirketleri de hedef alıyor.
Tasarı, İran'daki demokrasi yanlısı gruplara yardımların genişletilmesini içerirken, ABD Sermaye Piyasası Kurulu'na (SEC) kayıtlı Amerikan ve yabancı merkezli tüm şirketlerden, İran ile iş yapıp yapmadıklarına dair rapor sunmalarını istiyor.
İranlı diplomatlara yönelik bazı seyahat kısıtlamalarını da içeren tasarı, Kongre'de geçen yaz kabul edilen ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan yaptırımların genişletilmiş versiyonunu teşkil ediyor. Kongre'de geçen yılın Temmuz ayında kabul edilen yasayla, İran'a yakıt ve diğer rafine petrol ürünleri ihracatı hedef alınırken, Amerikan bankalarının İran Devrim Muhafızlarına hizmet sunan yabancı bankalarla iş yapmasına da yasak getirilmişti.
Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ros-Lehtinen, yaptığı açıklamada, "ABD'nin İran'a yönelik siyasetinin yeteri kadar somut etki yapmadığını" savunarak, "sundukları bu yeni tasarıyla, mevcut yaptırım yasasındaki bazı boşlukları doldururken, Tahran'a uygulanan yaptırımların türü ve sayısını da artırmayı amaçladıklarını" kaydetti.
Komitenin kıdemli üyesi Demokrat Berman da, "dünyanın Arap ülkelerindeki demokrasi yanlısı halk hareketlerine konsantre olduğu bir dönemde, İran'ın ortaya koyduğu tehdidi görmezden gelmenin yanlış olacağını" belirterek, "İran'ın nükleer silah kapasitesi edinme çabaları, güvenlik alanında karşı karşıya olduğumuz en ciddi sorun" ifadesini kullandı.

17 Mayıs 2011
Cumhuriyet
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.