You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Irak'ta mezhep savaşı kapıda

Irak'ta mezhep savaşı kapıda

Posting Freak
Irak'ta mezhep savaşı kapıda
Nüfusun çoğunluğunun Sünni olduğu bölgelerde 4 ayı aşkın bir süredir Şii hükümet karşıtı gösteriler düzenlenirken Irak ordusunun Sünni protestoculara karşı ilk kez güce başvurması dikkat çekiyor.

Sünniler El Maliki hükümetini ayrımcılıkla suçluyor. Zengin petrol rezervlerinin bulunduğu, Arapların, Kürtlerin ve Türkmenlerin yaşadığı Kerkük ise siyasi gerilimin odak noktasında bulunuyor.

Havice’deki son olayların güvenlik güçlerinin ilçede askerin ölümünden sorumlu tutulan şüphelilerin teslimi için halka zaman tanıması, ancak sürenin sonunda kimsenin teslim edilmemesi üzerine çıktığı belirtiliyor. Bağdat, çatışmanın, göstericilerin arasına karışan silahlı kişilerin ateş açması sonucu başladığını öne sürerken eylemciler ise kampa şafakta baskın düzenleyen ordunun ateş açtığını söylüyor. Organizatörlerden Abdülmelik el Cuburi, Irak ordusunun protestoların düzenlendiği El Gıyre ve eş-Şeref Meydanı’na baskın yaparak çadırları yaktığını, ayrım gözetmeksizin göstericilerin üzerine ateş açtığını, helikopterle de gaz sıkıldığını kaydetti. El Cuburi, Havice’deki ölüm haberlerinin ardından Kerkük’teki çok sayıda köyden ve aşiretten insanların yolları keserek askeri kontrol noktalarına ve karakollara saldırdığını, intikam saldırılarında 13 kişinin öldürüldüğünü, bazı karakollarda kısa süreliğine kontrolü ele geçirdiğini iddia etti.

’75 gözaltı’

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, silahlı kişilerin protestocuları kalkan olarak kullandıkları, ordunun 75 ’militanı’ gözaltına aldığı bildirildi. Bir yetkili olay yerinde 34 Kalaşnikof ile 4 PKM makineli tüfek bulunduğunu söyledi. Askeri yetkililer operasyonun Nakşibendi Ordusu olarak bilinen Sünni isyancı bir gruba yönelik olduğunu kaydettiler.
Kabinenin Sünni üyesi Eğitim Bakanı Muhammed Ali Tamim tepki için istifasını sundu. İstifanın nihai olduğu ve Tamim’in kararından vazgeçmeyeceği vurgulandı.

’Dicle Gücü gönderildi’

Kerkük il meclis üyesi Abdullah Sami Asi, AA’ya yaptığı açıklamada, Dicle Operasyon Gücü’nün de bölgeye gittiğini kaydetti.

Irak Meclis Başkanı Abdulaziz en-Nuceyfi, güvenlik güçlerinin göstericiler üzerine ateş açmasını kınadı. Nuceyfi ’Bu, insan haklarının apaçık ihlali ve demokrasiye vurulmuş büyük bir darbedir. Yapılanlar hiçbir ahlaki değer ve insani kıstasa uymayan çirkin şeylerdir’ ifadesini kullandı.

Bölgede gösteriler aralık ayında önde gelen bir Sünni siyasetçinin tutuklanmasının ardından tırmanışa geçmişti. Özellikle Sünni bölgelerde çok sayıda kişinin sınırları belirsiz terörle mücadele kanunu çerçevesinde tutuklanmasını protesto eden halkın, ayrıca işsizlik yüzünden de durumlarından şikâyetçi olduğu belirtiliyor. Irak’ta çok sayıda kişi eski Baas Partisi’yle bağlantıları yüzünden işlerinden olmuştu.

Yine dün Bağdat’ta Sünnilerin sabah namazından çıkışı sırasında patlayan iki bomba en az 4 kişinin ölümüne yol açtı.

24 Nisan 2013
Cumhuriyet.com
Benim Siyasetim İnsan Sevgisidir.
Pir Zöhre Ana

Alevi Türküleri - Alevi Haber -Alevi Köyleri - Alevi Ünlüler

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.