You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

İngiliz Parlamentosu Filistin'i devlet olarak tanıdı

İngiliz Parlamentosu Filistin'i devlet olarak tanıdı

Administrator
İngiliz Parlamentosu Filistin'i devlet olarak tanıdı
İngiliz Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

İngiliz Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 274 oyla kabul etti.
Daha önce de İsveç, Filistin'i tanıyacağını açıklayan ilk memleket oluştu.


Kaynak:Ensonhaber
Administrator
İngiliz Parlamentosu Filistin'i devlet olarak tanıdı
[Resim: stats.php][COLOR=#4D4E53]İngiltere parlamentosunda 'Filistin'in devlet olarak tanınması'nı öngören karar teklifi oylandı. İngiliz Parlamentosu, Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önergeyi 274 oyla kabul etti.
Teklif, İşçi Partisi milletvekili Grahame Morris tarafından hazırlandı.
Metinde, Filistin'in tanınması talebi "Parlamento, İsrail'in yanı sıra Filistin'i bir devlet olarak tanımalıdır" ifadeleriyle belirtiliyor. Halihazırdaki hükümet politikasına göre, İngiltere "Filistin'i devlet olarak tanıma hakkını ve bu hakkı ne zaman kullanacağı kararını" tek taraflı olarak saklı tutuyor.
KARAR ÖNEMLİ AMA ŞİMDİLİK SEMBOLİK
Oylamadan çıkacak sonucun, hükümet politikalarını etkilemesi beklenmiyor. Ancak tarihi diye nitelenen oylamanın "sembolik" bir önem taşıdığının altı çiziliyor. Teklifin kabul edilmesinin uluslararası etkilerinin de olabileceği düşünülüyor. İngiltere anayasasında devletleri parlemanto değil hükümet tanıyor. Oylamada evet diyen parlementerler kararın Filistin'deki barış sürecine katkı sunacağını ifade ettiler.
Avrupa'da en son İsveç Filistin'i devlet olarak tanıma kararı almıştı. Dünyada 130'dan fazla ülke Filistin'i tanıyor.

internethaber. com

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.