You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hüseyin Aygün: Onlar sadece 'biyolojik' Alevi!

Hüseyin Aygün: Onlar sadece 'biyolojik' Alevi!

Administrator
Hüseyin Aygün: Onlar sadece 'biyolojik' Alevi!
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Kayseri'nin Sarız İlçesi Çağşak Köyü'ndeki Cemevi açılışında Alevi milletvekillerinin büyük bölümünün 'Biyolojik Alevi' olduğunu söyledi.

SARIZ - CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Kayseri'nin Sarız İlçesi Çağşak Köyü'ndeki Cemevi açılışında Alevi milletvekillerinin büyük bölümünün 'Biyolojik Alevi' olduğunu söyledi. Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Gezi Parkı eylemlerini ardından, daha önce rafa kaldırdığı 'Alevilik açılımını' yeniden ülke gündemine taşıdığını bildirerek, "Gezi'nin içine Aleviler öyle bir katıldı ki, Tayyip Erdoğan'ın feleği şaştı. Sonra, Alevi dosyasını yeniden açtı" dedi.

CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ile Durdu Özbolat, Kayseri'nin Sarız İlçesi'ne bağlı Çağşak Köyü'nde İngiltere ve Almanya'daki Alevilerin destekleri ile yapımı tamamlanan Çağşak Köyü Kültür ve Cemevi'nin açılışına katıldı. Cemevi açılışını köyün yaşlıları yaparken, etkinlikler kapsamında düzenlenen 'Demokrasi ve Barış' konulu panele gelenlere seslenen CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Fethullah Gülen cemaatinin desteği ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan'ın 'Cami-cemevi' projesini uygulamaya geçirmeye çalıştığını savunarak, bu duruma tepki gösterdi. Cami-cemevi projesiyle camilerin asıl ibadethane, cemevinin ise camilere bağlı bir renk olarak gösterilmeye çalışıldığını dile getiren Aygün, şöyle dedi:
"Mutlaka kardeşlik olmalıdır. Ama mevcut statüko; cemevlerini, camilere ekleyerek asimile etmeye çalışıyor. Yarın bu proje hayata geçirildiğinde Aleviler'e, 'Gelin, farkımız yok camide ibadet edin' denilecektir. Bu baskının yapılacağı açıktır. Bütün Aleviler bu projeyi reddetmelidir."

"ERDOĞAN'IN FELEĞİ ŞAŞTI"
Aleviler'in hiçbir siyasi hareketin gölgesine girmemesi gerektiğini ifade eden Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, son Gezi Parkı eylemlerinin ardından tozlu raflara kaldırdığı 'Alevilik açılımını' yeniden ülke gündemine taşıdığını anlatırken, şunları söyledi: "Çünkü Gezi'nin içine Aleviler öyle bir katıldı ki, Tayyip Erdoğan'ın feleği şaştı. Sonra Alevi dosyasını yeniden açtı. Gezi olaylarında ölen, yaralanan, sakatlananlar, gözaltına alınanların önemli bölümü Aleviydi. Ama, bu bir Alevi isyanı olarak algılanmamalıdır. Böyle algılarsak Gezi'nin ruhuna da ters laf etmiş oluruz. Ama en önde yer alan ve 19 yaşındaki çocuklarını vahşice bir cinayete kurban veren Alevi topluluğu var."

Paneldeki konuşmasında sorulan bir soru üzerine çeşitli siyasi partilerde bulunan bazı Alevi milletvekillerine 'Biyolojik Alevi' benzetmesi de yapan Aygün, "Bunu üzülerek söylüyorum ama çoğu 'Biyolojik Alevidir.' Sadece Alevi bir anne ve babadan doğmuşlardır, Alevilik bilinci ölüdür. Ama ben yüzde 90'ı Alevi olan bir ilin milletvekiliyim. Bu nedenle Alevi hassasiyetlerini dile getirmek görevim" dedi.

"ERDOĞAN YAPIYORSA, KILIÇDAROĞLU DA YAPMALIDIR"

Aygün, panelde kendisine yöneltilen, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu, neden Alevi kimliğini ön plana çıkarmıyor?" sorusuna şu karşılığı verdi:
"Ben etnik ya da sadece inanç kimliğiyle siyaset yapılmasına karşıyım, ancak Recep Tayyip Erdoğan gibi faşist bir diktatör, imam hatiplerle yatıp, imam hatiplerle kalkıyorsa, 'En iyi nesil imam hatiplerdir, dindar, kindar nesil kuracağım' diyorsa, Kılıçdaroğlu da, Hacı Bektaş'la övünmelidir. Bunu muhakkak söylemelidir. Yani Erdoğan yapıyorsa, Kılıçdaroğlu da yapmalıdır."

"SURİYE'DE 'ALEVİLERİ, KÜRTLERİ ÖLDÜRMEK HELALDİR' ANONSLARI YAPILIYOR"

Konuşmasında Suriye'nin Halep şehri yakınlarında bulunan Tel Aran ve Tel Hasıl köylerinde Alevi ve Kürt sivillerin öldürüldüğünü

Devami...

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.