You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Horasanlı Genç Efsanesi

Horasanlı Genç Efsanesi

Member
Horasanlı Genç Efsanesi
HORASANLI GENÇ EFSANESİ

Horasanlı bir genç vakti ile Irak’a giderek ilim peşinde bir Hayli koştuktan ve Bir Hayli şeyler öğrendikten sonra, memleketine dönmek üzere hazırlanmış. Fakat Tam bu sırada ariflerden biri ile karşılaşmış. Bu Arif onu şöyle imtihan etmiş.

Oğlum demiş Horasan’da şeytan var mı demiş. Arif tekrar sormuş orada şeytanla nasıl savaşıyorlar. ona karşı gelmekle şeytan tekrar gelirse, yine ona karşı gelirler o halde bütün ömrünüz şeytanla savaşmakla, didişmekle geçiyor desene.

Genç adam gözünü açarak sormuş O halde ne yapmalı. Arif Adam anlatmış yolda bir çoban köpeğine rast gelirsen köpeği kovalamak onunla uğraşmak fayda vermez *****ten kurtulmanın en kestirme çaresi sahibini çağırmaktır, çünkü sahibi ona hem söz dinlettirir, hem de sizi korur.

Derinin en meşhur Vaizi olan ibni semmak bir gün Harun reşidin yanına girmiş ve ona öğüt vererek demiş ki ’eşi ortağı olmayan Allah’tan kork ve Yalnız ondan kork bil ki bir gün onun karşısına çıkacak huzurunda duracak ve o zaman iki yerden birine göndereceksin ki bu ya cennettir ya Cehennem.

Halife’nin gözleri yaşarmış Bu hali Gören ve vezir Fadıl söze karışmış, ve vaize demiş ki Harun reşidin Allah’ın kulları arasında adaleti gözetmesi kıyamet günü cennete gideceğine şüphe mi bırakır. Fakat ibni semmak şöyle devam etmiş

-Ey Harun demiş o gün bu adam senin yanında bulunmayacak onun için Allah’tan kork da işlerine o gözle bak. Vezir Söyleyecek başka bir söz bulamamış. Harun Reşit ise büsbütün müteessir olmuş.
CAN ERZİNCANLI
Son Düzenleme: 24/07/2021, 14:15, Düzenleyen: Erzincanlı.
Member
Horasanlı Genç Efsanesi
Daha bilmediğimiz ne efsaneler varmış.
CAN ERZİNCANLI

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.