You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hızır Orucu Rüyası Hakkında

Hızır Orucu Rüyası Hakkında

Junior Member
Hızır Orucu Rüyası Hakkında
Merhaba.Malum Hızır Orucu tarihi yaklaşıyor.Orucun 3.günü rüyada evlenilecek kişinin görüldüğü bilgisi verilirdi bize.Bu konu hakkında yaşadığınız tecrübeleri merak ediyorum.Paylaşırsanız sevinirim.Bu arada rüyada suyu kesinlikle içmek mi lazımBig Grin? Sevgiler...
Administrator
Hızır Orucu Rüyası Hakkında
Seslen yazdı:Merhaba.Malum Hızır Orucu tarihi yaklaşıyor.Orucun 3.günü rüyada evlenilecek kişinin görüldüğü bilgisi verilirdi bize.Bu konu hakkında yaşadığınız tecrübeleri merak ediyorum.Paylaşırsanız sevinirim.Bu arada rüyada suyu kesinlikle içmek mi lazımBig Grin? Sevgiler...

Merhaba, öncelikle forumumuza hoş geldiniz.

Hz. Hızır'ın (Hz.Muhammed Mustafa) yası matemi 26-28 Şubat tarihleri arasında tutulacaktır kısmet olursa. Peygamberimizin dünyasını değiştiği o acı günleri bu tarz kulaktan dolma ve alakasız konularla sulandırmak yolumuzda kabul edilmeyen bir durumdur kanımca. Her duyduğumuz bilgiye inanmamak lazım ve akıl süzgecinden geçirmek lazım.

Benzetmek olmasın bir insanın evinde cenaze olduğu zaman düğünü,kınası, nişanı vb. iptal eder ve cenazesine sahip çıkar, karalar bağlar çok yakınıysa, oğluysa, kızıysa,şehit düşen abisiyse vb. Aleviler ORUÇ TUTMAZ, YAS TUTAR... Yası olanın da derdi ; evleneceği kişiyi görmek olmasın bi zahmet !..

İyi forumlar.
Junior Member
Hızır Orucu Rüyası Hakkında
@donanma44 Bakış açınızı anlıyorum, belirtmek istediğin noktayı da.İbadet amacı ve sebebini ön planda tut demek konusunda haksız değilsiniz tabii.Ammavelakin şöyle bir durum da var, bu konu çok konuşuluyor ve alevi kültüründe çoğu insanın yaşayıp gördüğü duyuluyor.Bununla beraber şu detayda çok mühim bence, en nihayetinde bu rüya ve amacı tutarlı olması durumunda ve uydurma olmaması durumunda birçok insan genç yaşta yanlış kişilerle yanlış ilişkiler kurmaktan ve gerek kalp kırmak ve kırılmaktan da mümkün mertebede nasiplenmemiş olacak...Ben bu duruma böyle bakıyorum.Yası matem olarak bakılabilir lakin inancımıza göre Hızır halen hayattadır ve Yetiş Ya Hızır diyenlerin yanına yetişmektedir o halde buna matem denmesi pek doğru olmayabilir, bu arada bir çok tarih var.Sizin dediğiniz tarihle beraber 12-14 tarihi de belirtiliyor en nihayetinde hepsi Şubat ayı içerisinde ve son günü perşembe gecesine bağlanıyor...Gördüğüm kadarı ile köylerden köylere göre tarih değişkenliği var...Sevgilerimle.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.