You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

HDP'den flaş açıklama !

HDP'den flaş açıklama !

Administrator
HDP'den flaş açıklama !
[COLOR="#000000"]Çözüm süreci yol haritası için Türkiye Öcalan ile anlaşmış.

Hükümet çözüm sürecinin takvimiyle birlikte çözüm sürecinin tüm aşamalarını içeren yol haritasını tamamlamak üzere. Kurban Bayramı öncesinde bir bölümü Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile de paylaşılan metnin ilk maddesi ’Müzakereler başlar’. İlk madde için belirlenen 1 Ekim tarihi ise şimdiden geride kaldı

Al Jazeera Türk’ten Gonca Şenay’ın haberine göre Hükümet PKK üyelerinin silah bırakmasından eve dönüşlerine kadar toplumsal açıdan sürecin en büyük anlamı ifade eden aşamalarını, atılacak adımların zamanlamasıyla birlikte tarif eden yol haritasını tamamlanmak üzere.

Yol haritasının özeti niteliğindeki ilk sayfası 4 Ekim’de başlayan Kurban Bayramı öncesinde HDP’nin İmralı, Kandil ve Hükümet üçgeninde görüşmeler yürüten heyeti ile paylaşıldı. Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan heyet üyelerinden Pervin Buldan, yol haritasının ilk maddesinin [COLOR="#000000"]’Müzakere’ başlığı olduğunu söyledi.

Bulden ’İlk madde Müzakerelerin başlaması olarak görünüyor. Yanında yazan tarih ise 1 Ekim. Ama bu tarih geride kaldı. Müzakerelerin başlaması için Sayın Öcalan’ın koşullarında değişiklik yapılması, başka heyetlerle, sivil toplum kuruluşlarıyla ve gazeteciler ile görüşmesine olanak tanınması gerekiyor’ dedi.

Buldan, yol haritasında sürecin ne zaman sonlanmasının planlandığına ilişkin bilgi vermedi ancak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un, ’Süreç 2015 seçimlerinden önce bitirilir’ sözlerine, ’Bu çok zor görünüyor, bugüne kadar planlanan zamanlamalarda sürekli gecikme olduğu için ben çok ihtimal vermiyorum’ diye yanıt verdi.

Yol haritası konusunda Devlet ile İmralı Cezaevi’ndeki PKK lideri Abdullah Öcalan arasında mutabakata varıldığını söyleyen HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, taslak metnin içinde tarihleriyle 6 aşamayı barındıran giriş bölümünü, Kandil’e götürmek istediklerini söyledi. HDP, bunun için hükümetten izin çıkmasını bekliyor. Buldan, hafta sonu Kandil’de yapılacak görüşmelerde yol haritasını ele almayı planladıklarını belirtti.

Sürecin başından bu yana HDP heyetinde yer alan tek isim olan Buldan, Abdullah Öcalan’ın görüşmesi gereken kesimler arasında Kandil’deki KCK yetkililerinin mutlaka yer alması gerektiğini de belirtti. Buldan’a göre bu, [COLOR="#000000"]’Sürecin daha hızlı, şeffaf işlemesi için çok önemli.’

Buldan şunları söyledi:

’Sayın Öcalan’ın Kandil ile diyalogu olmaması için bir neden görmüyorum. Madem kendisi çıkarılmıyor, oradan birini getirsinler. Bunun kamuoyuna açık, herkesin bilgisi dahilinde yapılması da şart değil. 21. yüzyıl’da yaşıyoruz, çok rahat Kandil’den bir kişi getirilebilir.’

Pervin Buldan, Öcalan’ın koşullarının değişmesinden kasıtlarının cezaevi değişikliği olmadığını da belirtti. ’Bursa ya da Ankara Sincan’da bir cezaevine nakledilmesi gündemde mi?’ sorusuna, ’Bunu ilk defa duydum’ diyerek cevap verdi:

’B en zaten bunun çok olumlu olduğunu da düşünmüyorum. Biz başka bir cezaevine naklini değil, Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü tartışmak istiyoruz. Şu anda bunu konuşmuyoruz ama yol haritası ile birlikte ya da sürecin tamamlandığı aşamada bu gündeme gelebilir.

Pervin Buldan, KCK’nın Kandil’deki yöneticilerine siyaset yolunun açılmasına da önem verdiklerini söyledi. Ancak yol haritasının tamamına hakim olmadıkları için eve dönüşlerin nasıl olacağı, Cemil Bayık, Murat Karayılan gibi KCK yöneticilerinin siyasete nasıl atılacağına ilişkin somut bilgi sahibi olmadıklarını sözlerine ekledi.

rahatsiz.com.tr/cozum-sureci-yol-haritasinin-ilk-tarihi-53691.html
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.