You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hazreti Ali'den Gelen Nesil.

Hazreti Ali'den Gelen Nesil.

Administrator
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
Bildiren ZÖHRE ANA

HAZRETİ ALİ’NİN NESLİ

Muhammed ve Ali aynı nesilden gelmişlerdir. Biri Allah’ın arslanıdır, biri rehberidir. Muhammed rehber, Ali mürşittir, mürşit kapısıdır. Ali’ye zülfikar, Muhammed’e Kur’an inmiş, Allah’ın görevi ikisinde bilinmiştir. Hazretlik, beş esma üzerinde toplanmıştır. Bunlardan başkasında Hazretlik yoktur.

Ali ile Fatıma’nın evliliğinden iki çocuk dünyaya geldi. Büyüğüne Hz. Hüseyin diye, dip dedesinin ismi, İkincisine, zürriyeti gelmeyen amcasının ismi, Hasan verildi Hz. Hüseyin, Kerbela çölünde Yezit tarafından başı kesilerek şehid düşen evliyadır.

Muhammed’in ikinci kızı Zöhre Ana’dır, damadı ise İmam Cafer’dir. Muhammed Ali mezhebi olan ve Alevilik’te tutulan , Caferi mezhebini getiren gerçektir.

Zöhre Ana ve İmam Cafer’den ikisi kız ikisi erkek dört çocuk dünyaya gelmiştir. Bu çocukların isimleri, Birincisi Battal Gazi, İkincisi Zeynel Abidin, üçüncüsü Hüsniye Ana, dördüncüsü Ümmü Gülsüm Ana’dır.

Hüsniye Ana ile Ümmü Gülsüm Ana’yı, Ali ile Fatıma Ana’dan gelen Hüseyin’e ve Hasan’a nişan ettiler. Hüseyin’e Hüsniye Ana, Hasan’a ise Ümmü Gülsüm Ana nişan oldu. Yani iki teyze çocuklarını birbirlerine alıp verdiler.

Hazreti Ali, oğulları Hüseyin ve Hasan’dan gelen çocuklara, kendi neslinin adlarını verip, bu isimleri torunlarında yaşattı.

Hüsniye ile İmam Hüseyin’den, iki kız iki erkek çocuk doğdu. Ali Ekber ile Ali Asker isimli çocuklar ikizdi ve Hazreti Ali kardeşlerinin adını onlara, iki halası Şehriban ve Zekine’nin adlarınıda iki kız torununa verdi.

Ali’nin ikinci oğlu İmam Hasan ile Ümmü Gülsüm’den, ikisi kız biri oğlan üç çocuk doğdu. En büyükleri olan kıza, Saçı Sümbül Her Yanı Gül, biri kız biri oğlan ikizlere de, Ali’nin anne ve babasının isimleri İki Cihan Selveri ile Mustafa kondu.

İmam Hasan, ikinci evliliğini Ömer’in kızı Ayşe ile yaptı. Bundan doğan oğlana Hanifi ismi verildi. Ömer’in, Muhammed’e akrabalığı bundan oldu.

Ayşe, tarihte Ebu Bekir’in kızı ve Hazreti Muhammed’in eşi olarak gecer. Oysa, Muhammed’in sadece bir nişanı vardır, O da Fatıma ile Zöhre’nin anaları, Adilâ’dır. Aslında Ayşe,Ömer’in kızıdır ve bir de Eşe adında kız kardeşi vardır. Bunlarda Hazretlik yoktur. İmam Hasan’a zehir verenler de bunlardır. Tarih kitaplarına ise İmam Hasan’a zehir verenin eşi Cude olduğu yazılmıştır.

İmam Hasan’ın zehirlenip gayba girmesinden sonra, oğlu Hanifi’nin ismini, Hazreti Ali, Hasan olarak değiştirmiştir. Hanifi mezhebini dile getirdiklerinde de bu ismi mezhep adı olarak kullanmışlardır.

Zöhre Ana ve İmam Cafer’in nesli şöyle devam etmiştir:
Büyük oğulları Battal Gazi, Kevser Ana ile evlenmiş, üç erkek bir kız çocukları olmuştur. Bunlar, büyüğü Mehdi, ikizler Tağı-Nağı ve kızları Rabia anadır.

Zeynel Abidin’den ve Bahar Ana’dan, iki kız bir erkek çocuk dünyaya gelmiştir. Büyükleri Zöhre Ana, ikincisi Müfide Ana ve üçüncüsü İmam Bakır’dır. Muhammed’in birinci amcası Beytullah ve Nazife Ana’dan gelen İsa’ya Fidan, Musa’ya Zeynep Ana nişan edildi. Bunlar Muhammed’in kız kardeşleri ve amca çocuklarıdır.
Posting Freak
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
abim emeğine sağlık bu güzel paylaşımlarını bende burda hak edenlerle paylaşıyorum insanlarda büyük bir şaşkınlık oluyo diyorlarki... yaaa gercekten bölemi bilmediğimiz cok şeyler varmıs yada bildiklerimiz yanlışmış tekrar emeğine sağlık
Nefsi “Pir”in gölgesinden başka hiçbir şey öldüremez; o “nefs öldüren”in eteğini sımsıkı tut.
''HZ MEVLANA''

ÜSEYİN'in Aşkına Şahitsen, Bu Şahadet Kutlu Olsun... Sen ÜSEYİN'in Aşkı ile Her Dem Diri Kalanlardansın, Ve Sen
'' Aşkın Şehidi'sin!..''
Ben HZ. ÜSEYİN'DEN NASIL YAŞAMAYI VE NASIL ÖLMEYİ ÖĞRENDİM
ÇELEBİ
Posting Freak
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
sewgili abicim emegıne saglık..
Administrator
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
Alinin_askeri yazdı:abim emeğine sağlık bu güzel paylaşımlarını bende burda hak edenlerle paylaşıyorum insanlarda büyük bir şaşkınlık oluyo diyorlarki... yaaa gercekten bölemi bilmediğimiz cok şeyler varmıs yada bildiklerimiz yanlışmış tekrar emeğine sağlık
sevgili Alinin_askeri, öğrenilmesine engel olunan, kim bilir ki ne kadar bilgi saklandı bu günlere kadar.

Administrator
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
Bu Konuları Tartışma bölümüne alarak orada tartışalım Merak ettiklerinizi orada sorabilirsiniz.
Posting Freak
Hazreti Ali'den Gelen Nesil.
Hz. ALİNİN SOY KÖKENİ

BEYTULLAH+ NAZMİYE ANA

İMAM RIZA+ KEREM ANA

İMAM HÜSEYİN+ GÜLÜSTAN ANA
.......................1- MUSTAFA+ İKİ CİHAN SELVERİ
..........................................1- HZ. ALİ
..........................................2- ALİ EKBER
..........................................3- ALİ ASKER
..........................................4- KIZ SAÇI SÜMBÜL HER YANI GÜLDÜR.
.......................2- HASAN
.......................3- ŞEHRİBAN
.......................4- ZEKİNE
.......................5- ELİF (Halil Peygamberin 3. nişanı- "Hz. İsmail'in annesi")

"İlim Çin'de de olsa gidip alınız."- Hz. Ali.

"İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır."- Hacı Bektaşi Veli.

"Hayatta en hakiki mürşit ilimdir." -Atatürk.


Söz bir, söyleyen bir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.