You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hatip Dicle'den hükümeti rahatlatacak açıklama

Hatip Dicle'den hükümeti rahatlatacak açıklama

Administrator
Hatip Dicle'den hükümeti rahatlatacak açıklama
DEP eski eski Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Hatip Dicle, çözüm sürecinde devlet adına son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abdullah Öcalan'ın söyleyeceğini belirterek, [COLOR="#000000"]"Son sözleri hala barış umudu yönünde söylüyorlarsa bu süreç devam edecektir. Onun için bence insanların tedirgin olmasına gerek yok" dedi.

Kobani eylemlerinden sonra gündeme gelen PKK-Hizbullah çatışması ile ilgili de Dicle, "Bugün paralel devlet denen bu mekanizma, bölgede bir PKK-Hizbullah çatışması adı altında karanlık eylemler tezgahlamak istiyor" dedi.

Kürt siyasetinde İmralı’ya yakın görüşleriyle bilinen Hatip Dicle, Kobani protestosu ile başlayan ve yaklaşık 40 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olaylar, PKK-Hizbullah çatışması ve çözüm süreci ile gazetecilere açıklamalarda bulundu. Dicle, ’Nasıl ki 1990'lı yıllarda JİTEM bunu yapmayı sağlayıp çatıştırdıysa bugün de paralel devlet denen bu mekanizma bölgede bir PKK-Hizbullah çatışması adı altında karanlık eylemler tezgahlamak istiyor. Bu konuda biz hükümeti de gerekli tedbirler alması konusunda uyarıyoruz’ diye konuştu.

’HÜKÜMETİN KOBANİ'YE YAPTIĞI İNSANİ YARDIMI’’

Kürt siyasetçilerin ve Öcalan'ın devlet müzakere heyetine sürekli Kobani için bir katliamın yaşanmaması için yardım koridorunun açılması yönünde görüşmeler yaptığını söyleyen Dicle, "İnsani yardımlar konusunda hükümetin yardımları oldu, yaralıları alıp tedavi etti, insani yardım gönderdi ve sınırlarını açtı. Hükümetin yaptığı insani yardımları gizleyerek vicdansızlık yapmıyoruz. Ama sonuç şu. Gerek PYD eş başkanı, gerek Güney Kürdistan yönetimi açıklamalarda bulundu. Silahların gönderilmesi için koridor açılmasını istediler. YPG'nin elindeki hafif silahlar ile ve uluslar arası koalisyonun havadan bir iki tankı vurması ile ilerleyiş durdurulamazdı. Kobani'nin bir tek penceresi ve nefes borucu Türkiye kalmıştı. Bu nedenle ısrar ile koridor açılmasını istiyorlardı. Türkiye'den beklenen şuydu. Biz bir çözüm süreci yürütüyor. Biz geniş bir Türk-Kürt ittifakı ile Ortadoğu'da en azından bu badireler içinde birlikte hareket etmek istiyoruz" diye konuştu.

Çözüm sürecinin devam edeceğini ifade eden Dicle, ’Son sözü söyleyenler Devlette sayın Cumhurbaşkanı Kürt tarafından Sayın Öcalan, son sözü hala barış umudu yönünde söylüyorsa bu süreç devam edecektir. Onun için bence insanların tedirgin olmasına gerek yok ’ şeklinde konuştu.

Odatv.com
ALİ ÇOKTUR ŞAH-I MERDAN BULUNMAZ.

Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan...

MUSTAFA ŞEREF,
      KEMAL GURUR,
              ATATÜRK ONURDUR...

          Memleketim Yozgat Yemen'dir ilim
                    Horasan köyünden geliyor pirim
                  Kırklar binasında var oldu yerim
                  Sıfatı Zöhre Ana Ali'dir dilim.
                                                      Pir Zöhre Ana

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Pir Zöhre Ana Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.